
Gyventojai, sunaikinti atidavę senus taršius automobilius, jau keletą metų gali gauti Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skiriamą kompensaciją tvaraus judumo priemonėms įsigyti. Už gautą tūkstantį eurų galima rinktis įsigyti dviratį, paspirtuką ar viešojo transporto, kelionių traukiniais kuponus. Norintieji pasinaudoti šia galimybe kviečiami paskubėti – liko milijonas eurų paramos.
Sunaikinama daugiau taršių automobilių
Kvietimui rinktis aplinkai draugiškesnį transportą iš Klimato kaitos programos skirta 8 mln. eurų. Nuo šio kvietimo starto praėjusių metų pradžioje APVA jau sulaukė per 8,6 tūkst. gyventojų paraiškų už 7 mln. eurų.
„Džiaugiamės, kad kompensacija sulaukia gyventojų dėmesio ir skatina pasirinkti aplinkai draugiškesnę keliavimo priemonę. Tai liudija ir augantis sunaikinamų senų automobilių skaičius – jei iki šios priemonės starto kasmet buvo sunaikinama apie 7–9 tūkst. lengvųjų automobilių, tai APVA pradėjus mokėti kompensacijas, skaičius išaugo iki 23–30 tūkst. automobilių per metus. Kviečiame gyventojus ir toliau aktyviai naudotis galimybe keisti savo judumo įpročius tvaresnių link“, – sako APVA Žaliosios transformacijos departamento vadovė Agnė Markauskienė.
Galima įsigyti kelias netaršias transporto priemones
APVA primena, kad pareiškėjas, norintis sulaukti kompensacijos, turi sunaikinti M1 klasės automobilį, kurio savininku ar (ir) valdytoju buvo ne trumpiau kaip 12 mėn. iki 2023 m. birželio 1 d. Sunaikinus automobilį turi būti išduotas eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimas. Transporto priemonės techninė apžiūra turi galioti ne trumpiau kaip iki 2023 m. lapkričio 18 d. Kompensacija už automobilį su tuo pačiu identifikavimo numeriu (VIN) gali būti išmokama tik vieną kartą.
Sunaikinus seną automobilį 1 tūkst. eurų kompensacija skiriama pasirinktinai viešojo transporto (autobusų, troleibusų) bei traukinių bilietams įsigyti, dviračių, elektrinių paspirtukų ir lengvųjų automobilių dalijimosi paslaugoms apmokėti.
Kompensacija taip pat skiriama perkant elektrinį dviratį, triratį, keturratį ar paspirtuką bei įprastą (ne elektrinį) dviratį. Už kompensacinę išmoką galima įsigyti ne daugiau kaip 2 vnt. šių netaršių transporto priemonių. Kompensacijos sumą galima išskirstyti ir kelioms paslaugoms ar produktams apmokėti, pavyzdžiui, už dalį skiriamos sumos įsigyti viešojo transporto bilietų, o už likusią – minėtą netaršią transporto priemonę.
Paraiškos kompensacijai gauti priimamos APVIS svetainėje, kol pakanka kvietimui numatytų lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2025 m. pabaigos.
Aplinkos projektų valdymo agentūros inf.
Kaip su tom netarsiom transporto priemonem ziema vazineti?