Pirmadienį prekybos centre „Maxima XX“ šurmuliavo žmonių minia. Dalis lankytojų stojo į eilę, nusidriekusią per visą parduotuvę, ir tik po kelių valandų pasiekė kasą.
Tokia situacija prekybos centre susidarė „Maximai“ pradėjus prekiauti būtiniausiomis mokyklinėmis prekėmis pagal talonus. Pirkėjai piktinasi veltui gaištamu laiku, prekybininkai – netikėtu pirkėjų antplūdžiu.
Šią mokslo metų pradžios sumaištį sukėlė vietos valdininkai, nusprendę, kad 175 tūkst. litų vertės talonus mažeikiškiai turi realizuoti vienoje parduotuvėje. LAUKĖ VISĄ DIENĄ
Tokios eilės, kokia susidarė „Maxima XX“ parduotuvėje prie vienintelės už talonus mokyklines prekes išduodančios kasos, vargu ar kas buvo matęs. Iš Sedos atvykusios moterys piktinosi laukiančios jau šešias valandas, nežinia, kiek dar turėsiančios laukti ir kaip grįšiančios namo.
Iš kaimų mamos atvyko drauge su mažamečiais vaikais: vieni jų išalkę ir sukaitę verkšleno, kiti miegojo prekėms skirtuose vežimėliuose.
Žmonės skundėsi parduotuvės vadovams bei „Santarvei“ ir klausė, kodėl juos aptarnauja tik viena kasa, kodėl trūksta kai kurių prekių, ypač aplankalų, kodėl čia neprekiaujama pratybų sąsiuviniais. Pagaliau kodėl jie verčiami mokyklines prekes pirkti tik vienoje iš daugelio Mažeikių parduotuvių.
Viekšnių seniūnijos gyventoja sakė patyrusi ir moralinę žalą: kiti pirkėjai žiūri į vienintelėje eilėje stovinčius žmones kaip į antrarūšius, net vadino juos „bomžais“.
VISI SUGUŽĖJO
PIRMĄJĄ DIENĄ
Parduotuvės direktorė Natalija Barauskienė „Santarvei“ sakė, kad žmonėms tikriausiai pritrūko informacijos, jog prekes įsigyti jie galės iki rugsėjo 20 dienos, todėl ir užplūdo parduotuvę pirmąją prekybos už talonus dieną.
Direktorė aiškino, kad prekyba už talonus vyksta kitaip nei paprastose kasose: kiekvienam pirkėjui būtina išrašyti įsigytų prekių sąskaitą, kurią jis turės pristatyti į mokyklas. Tai užima daug daugiau laiko nei įprastos kasos operacijos.
„Maximos“ administracija stengėsi sutaupyti mažeikiškių laiką – buvo įjungtas dar vienas prekybai pagal talonus pritaikytas kompiuteris ir žmonės aptarnaujami prie dviejų kasų.
Nors pagal su Socialinės rūpybos skyriumi sudarytą sutartį už talonus prekybininkai turėjo prekiauti tik iki 16 valandos, pirmadienį paskutiniai eilėje stovėję pirkėjai parduotuvę paliko pusę vienuoliktos vakaro. Kitą dieną tokios „įspūdingos“ eilės jau nebebuvę.
Parduotuvės vadovė nenorėjo sutikti su mažeikiškių priekaištu, kad trūksta kanceliarinių prekių. N. Barauskienės nuomone, patys pirkėjai prekes sujaukia ir sumaišo, todėl paskui nieko neberanda.
SPRENDIMAS –
PASIVAIKŠČIOJUS
PO PARDUOTUVES
Lėšas už mokyklinių prekių įsigijimą mažas pajamas turintiems žmonėms skyrė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Mažeikiams šiemet skirta per 175 tūkstančiai litų. Mokykloms iki šios dienos išdalinti 1434 talonai po 100 litų.
Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus teigė, kad taisykles, kaip ir kokiu laiku išduoti mokyklines prekes, pagal pasirašytą sutartį nustatė Socialinės paramos skyrius ir pati „Maximos“ parduotuvė.
Kodėl pasirinktas „VP Market“ priklausantis prekybos centras?
Pasak vedėjo, Socialinės paramos ir Švietimo skyrių darbuotojai, aplankę miesto prekybos centrus, susidarė nuomonę, kad labiausiai tam tinka minėtas prekybos centras, nes ten yra visų prekių, o kainos mažiausios.
A. Stonkus teigė, kad „pasirinktas geriausias variantas“, nes kitos miesto prekybos įmonės nebūtų galėjusios pasiūlyti nei tokio asortimento, nei tokių kainų.
Visi „Santarvės“ kalbinti valdininkai prisipažino kitokių rinkos tyrimo metodų, išskyrus prielaidą, kad „Maximoje“ pirkti geriausia, neišbandę.
ATSAKYTI NESIĖMĖ
Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Jolanta Kekytė „Santarvei“ sakė, kad daug paprasčiau būtų pinigus atiduoti tėvams, bet pagal galiojančius įstatymus, to daryti negalima.
Konkurso dėl prekybos įmonių pasirinkimo skyrius neskelbė, nes Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos netaikomos, jei perka patys paramą gaunantys asmenys.
Tokį įstatymo išaiškinimą Socialinės paramos skyriaus specialistams pateikusi Savivaldybės viešųjų pirkimų tarnyba.
J. Kekytė aiškino, kad Socialinės paramos skyrius tiktai atsiskaito su prekybininkais pagal pateiktų talonų vertę.
ĮŽVELGIA KAŽKIENO
INTERESUS
UAB „Grūstė“ generalinis direktorius Alfredas Vyniautas, priešingai nei A. Stonkus, teigė, kad organizuoti prekybą už talonus jų bendrovė būtų sugebėjusi. Bet mažeikiškės prekybos bendrovės apie tai niekas neklausė ir paslaugų neprašė.
„Savo kieme pranašas nebūsi. Mūsų valdininkams nesvarbu, kad mokesčius susimokam čia, į rajono biudžetą. Geriau pinigus atiduoda svetimiems. Jei mums būtų pasiūlyta ši prekyba, būtume ieškoję kompromisinio varianto, prekiavę vienoje ar kitoje parduotuvėje. Mes esame mažesni, lankstesni, todėl nematyčiau jokių problemų. Neatsisakytume pinigų – juk esam pelno siekianti organizacija. Matyt, ir šįsyk pasireiškė kažkieno interesai“, – tokia vietos verslininko nuomonė.
PASIŪLĖ
GERIAUSIĄ KAINĄ
Sutartį dėl mokyklinių prekių išdavimo pagal talonus su Mažeikių „Maximos“ direktore N. Barauskiene pasirašė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romualdas Sakalauskas. Paklaustas, kodėl pasirinkta tik ši parduotuvė, jis atsakė, kad, kaip reikalauja įstatymai, ką Savivaldybė bepirktų, viešųjų pirkimų tarnyba įpareigojama organizuoti konkursą ir išrinkti vieną laimėtoją, pasiūliusį geriausią kainą.
Kodėl tada „Maxima“ pasirinkta ne konkurso būdu?
„Tai vienintelis prekybos centras, galintis pasiūlyti tokį platų asortimentą, mes skiriame lėšas, o žmogus pasirenka pats. Konkrečiai pasakyti, kiek variantų svarstyta, aš negaliu, nes man reikia susirasti posėdžio protokolą, kas dalyvavo, ką svarstė. Apklausos nereikėjo todėl, kad šiuo atveju Savivaldybė neperka. Čia yra pašalpos. O niuansų, kodėl pašalpos gavėjus aptarnavo tas prekybos centras, pasakyti negaliu, nes nedalyvavau tame posėdyje. Man tada reikia surinkti informaciją, nes tai tvarkė Socialinės paramos skyrius“ , – atsakė R. Sakalauskas.
KONKURSO REIKIA
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paramos šeimai skyriaus vedėja Aldona Karčiauskienė „Santarvei“ paaiškino, jog svarbiausia, kad ministerijos skirtos lėšos nebūtų išdalintos tėvams grynaisiais pinigais, o kaip visa tai organizuoti – vietos savivaldybių reikalas.
Vilniuje, pasak A. Karčiauskienės, dėl prekybos centrų pasirinkimo konkursas buvo skelbtas.
Viešųjų pirkimų tarnybos prie LR Vyriausybės Mokymo tarnybos specialistų teigimu, jei suma viršija 75 tūkstančius litų, konkursą skelbti reikia.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Prekybos centro „Maxima“ lankytojus pastarosiomis dienomis stebina per visą parduotuvę nusidriekusi eilė.