Artėjantis šventinis šurmulys kelia ne tik džiaugsmą, bet ir verčia saugotis – higienos specialistai įspėja, jog šventiniu laikotarpiu – nuo gruodžio 1 dienos iki sausio 15 dienos – gerokai padidėja fejerverkų sukeliamų traumų tikimybė.
Per šventes – nemažai sužeidimų
Higienos instituto duomenimis, vidutiniškai 64 procentai fejerverkų sukeliamų traumų įvyksta žiemos švenčių laikotarpiu. Nors jų sukelti sužalojimai nėra mirtini, tačiau 2015–2016 metų šventiniu laikotarpiu dėl fejerverkų sukeltų sužalojimų stacionare mirė vienas ligonis. 2017–2018 metų šventiniu laikotarpiu visoje Lietuvoje 31 asmeniui buvo suteikta ambulatorinė pagalba, 39 asmenys paguldyti į stacionarą.
Mažeikių rajone šių metų sutikimas taip pat neapsiėjo be medikų iškvietimo: Viekšniuose prie eglutės nuo paleistos petardos veido sužeidimus patyrė vyras, po suteiktos medikų pagalbos jis buvo išleistas gydytis ambulatoriškai.
„Dažniausiai nuo fejerverkų ir petardų nukenčia pečiai ir rankos (59 proc. sužeidimų), kiek rečiau – akys (13 proc.) bei tiek pat procentų sužeidimų sudaro įvairūs nudegimai. Dažniausiais sužeidžiami vyrai (89 proc.), gerokai rečiau – moterys (11proc.)“, – informuoja higienistai.
Tikrins prekybos vietas
Policijos pareigūnai teigė, kad leidimus prekiauti pirotechnikos gaminiais išsiėmė nemažai ne tik prekybos taškų mieste, bet praktiškai didžioji dalis kiek didesnių gyvenviečių parduotuvių.
„Norint išvengti nelaimių, yra ir draudimų: pirmos kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys; antros kategorijos fejerverkus – ne jaunesni kaip 16 metų asmenys; trečios kategorijos fejerverkus, T1 ir P1 kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys, ketvirtos kategorijos fejerverkus, T2 ir P2 kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti tik pirotechnikai“, – informavo Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistas Ričardas Kiškėnas.
Kitą savaitę planuojami bendri PGT ir policijos pareigūnų reidai po prekybos vietas, kurių metu bus tikrinama, kaip laikomasi bendrųjų priešgaisrinių saugos taisyklių pirotechnikos gaminių prekybos vietose.
Būtina laikytis instrukcijų
Laikantis instrukcijų, sužeidimų ir nudegimų galima išvengti, svarbiausia, kad naudoti privalu tik paruoštus naudoti fejerverkus, negaminti jų patiems, neleisti fejerverkais, net ir bengališkomis ugnelėmis naudotis mažiems vaikams.
„Venkite naudoti raketas kieme ar intensyvioje gatvėje, kylantys fejerverkai gali kliudyti pastatus, medžius ir sprogdami padaryti žalos, visuomet naudokite fejerverkus tik lauke. Vienu metu uždekite tik vieną fejerverką, nukreipkite fejerverkus nuo žmonių, degant fejerverkus rekomenduojama dėvėti akių apsaugą ir laikytis ištiestos rankos atstumo“, – pažymėjo priešgaisrinės apsaugos specialistas.
Ypatingą pavojų kelia nesuveikę fejerverkai – negalima jo bandyti pakartotinai uždegti, tai gali sukelti netikėtą sprogimą. Būtina palaukti atokiau, laikantis atstumo, užgesinti vandeniu ar kitomis priemonėmis.
Pareigūnai primena, kad civilines pirotechnikos priemones draudžiama naudoti ne pagal paskirtį ir nuo 22 iki 8 valandos (išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinius renginius, kuriuos rengti savivaldybės vykdomoji institucija yra išdavusi leidimą), kitu teisės aktuose nustatytu ar savivaldybės tarybos nustatytu laiku.