Pareigūnų akiratyje – kompiuteriniai įsilaužėliai

Viekšnių gimnazija žada kreiptis į policiją, kad būtų išsiaiškinta, kas įsilaužė ir sudarkė necenzūriniais žodžiai jų oficialią svetainę. Pareigūnų teigimu, tai ne vienintelis toks atvejis Mažeikiuose, kai prašoma pagalbos nustatant internetinius nusikaltėlius.

KREIPSIS Į POLICIJĄ
Šiuo metu Viekšnių gimnazijos svetainės lankytojus pasitinka toks vaizdas: kompiuterio klaviatūra su plaktuku ir užrašas – remontas. Jis atsirado po to, kai į „Santarvę“ kreipėsi žmogus, pranešdamas, jog Viekšnių gimnazijos internetinė svetainė išmarginta keiksmažodžiais ir necenzūriniais žodžiais. Patikrinus informacija pasitvirtino.
Paklausus apie tai, kas darosi svetainėje, Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius prisipažino apie tai nieko nežinąs.
Anot jo, šiuo metu yra kuriama nauja svetainė, į senąją retai užeidavo, todėl ir nepastebėjęs netinkamų frazių.
„Žadu kreiptis į policiją, kad padėtų išsiaiškinti, kas tai padarė. Taip pat ir savo jėgomis ieškosim žmonių, kurie įsilaužė ir sudarkė svetainę“, – sakė gimnazijos vadovas.
Direktorius mano, kad nuo tokių įsilaužėlių į internetines svetaines neįmanoma apsisaugoti. Esą įsilaužia ir į daug didesnes ir svarbesnes įmones, net į bankus.
„O mes – tik gimnazija, neturime geros internetinės sistemos apsaugos, nes jos labai brangios“, – sakė pašnekovas.

DAUG INFORMACIJOS
Viekšnių gimnazijos informacinių technologijų mokytojas Egidijus Urbonas sukūrė minėtą svetainę, tačiau pastaruoju metu jos reguliariai neprižiūrėjo, nes jau kuriama nauja svetainė.
Mokytojo teigimu, internete yra daug informacijos apie svetainių kūrimo sistemas ir kaip į jas įeiti.
„Tas, kas domisi, nesunkiai visą reikalingą informaciją gali rasti. Be to, kuriant dabartinę Viekšnių gimnazijos svetainę buvo naudojama visam pasaulyje garai žinoma sistema, todėl turbūt nebuvo sunku į ją įsilaužti“, – sakė jis.
Anot mokytojo, norint užtikrinti saugumą reikia nuolat sekti naujienas ir atnaujinti internetines sistemas.

PAVYKSTA IŠAIŠKINTI
Mažeikių policijos komisariato kriminalinių nusikaltimų tyrimų skyriaus viršininkas Mindaugas Jaremčiukas „Santarvei“ sakė, kad į policiją dažnai kreipiasi ne tik įmonės, bet ir privatūs asmenys, prašydami išsiaiškinti, kas įsilaužia į jų internetines svetaines bei naudojasi ir koreguoja jų duomenis.
„Turime galimybių jiems padėti ir sėkmingai išaiškiname daugumą atvejų. Tik tai gana ilgokai užtrunka. Jei prireikia, kreipiamės į Vidaus reikalų departamentą,“ – aiškino pareigūnas.
Per aštuonis šių metų mėnesius Lietuvoje registruotas 71 neteisėtas elektroninių duomenų perėmimas ir panaudojimas, šešis kartus – neteisėtas poveikis elektroniniams duomenims. Du kartus neteisėtai prisijungta prie informacinės sistemos, o penkis kartus buvo padarytas neteisėtas poveikis informacinei sistemai.

GRESIA
LAISVĖS ATĖMIMAS
Už internetinius nusikaltimus Lietuvos Baudžiamasis kodeksas numato daugiausia 3–4 metus nelaisvės, priklausomai nuo nusikaltimo sudėties ir sunkumo.
Tas, kas neteisėtai sunaikino, sugadino, pašalino ar pakeitė kompiuterinę informaciją arba įrenginiais ar kompiuterinėmis programomis apribojo naudojimąsi tokia informacija, padarydamas didelės žalos, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Tiek pat numatyta ir tam, kas pasisavino įstatymų saugomą kompiuterinę informaciją apie juridinį ar fizinį asmenį.
Nusikaltėlis, kuris neteisėtai prisijungė prie kompiuterio ar kompiuterinio tinklo, pažeisdamas kompiuterio ar kompiuterinio tinklo apsaugos priemones, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienų metų.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo valdybos nusikaltimų elektroninėje erdvėje skyriaus vedėjas Markas Marcinkevičius „Santarvei“ sakė, kad šiuo konkrečiu atveju, kai įsilaužta į gimnazijos svetainę ir įrašyti necenzūriniai žodžiai, gresia laisvės atėmimas iki vienų metų, nes tai neteisėtas prisijungimas prie informacinių technologijų. Tačiau prie to dar esą būtų galima prijungti ir punktus, kad buvo neteisėtai sugadinti, pašalinti ar pakeisti duomenys. Už šiuos veiksmus gresia laisvės atėmimas iki 4 metų.

DAŽNIAUSIAI
PASIEKIA TIKSLĄ
M. Marcinkevičiaus teigimu, jų skyrius tiria tiek privačių, tiek juridinių asmenų skundus. Parašomas oficialus pareiškimas, kuris yra nagrinėjamas ir jeigu yra nusikaltimo sudėtis, pradedamas ikiteisminis tyrimas.
„Didžioji dalis skundų yra išaiškinama. Problemų kyla su tarptautiniais tyrimais, nes įtariamieji yra vienoje šalyje, o žala padaroma kitur. Tada prasideda bendradarbiavimas ir tarptautinės pagalbos prašymas, o tai užima nemažai laiko ir apsunkina tyrimą“, – kalbėjo pareigūnas.
M. Marcinkevičiaus teigimu, sunku apsisaugoti nuo internetinių įsilaužėlių, nes jei nusikaltėlis užsibrėžė tikslą, tai jį ir pasiekia.
„Įmonių informacinių technologijų administratorius gali įsilaužėliui apsunkinti darbą, bet dažniausiai vėliau ar anksčiau jis pasiekia savo. Žinoma, mažiau problemų tiems, kurie įsigyja brangesnes ir patikimesnes apsaugos sistemas“, – sakė pareigūnas.

Nuotr. Sigito STRAZDAUSKO: Viekšnių gimnazijos internetinė svetainė „remontuojama“ po internetinių nusikaltėlių įsilaužimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto