Pasiaukojanti moteris gali tapti… auka

„Visos ligos atsiranda dėl nemeilės sau. Būtina save mylėti! O ką mes darome? Bėgame, bėgame, bėgame… Laikas sustoti ir skirti dėmesio sau. Nuo to nei šeima, nei darbas nenukentės. Juk tik gerai besijaučiantis žmogus neša teigiamą energiją, daug daugiau padaro. Mes, moterys, norime būti gražios, tačiau labai trumpai save mylime. Ir… dažnai apsimetinėjame, kad viskas gerai“, – įsitikinusi Mažeikių Pavasario vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytoja Sigutė Bernotienė, kurios nuomone, vasara – pats tinkamiausias metas pradėti mylėti save.
NUSIMESTI
VERGYSTĘ
S. Bernotienės nuomone, moterys dažnai mano, kad jos turi aukotis, tarnauti vaikams, vyrui. Pasineria į buitį ir save visiškai pamiršta.
„Vyrai dažniausiai turi hobį. Medžioja, žvejoja, sportuoja, bendrauja su draugais. Jie žaidžia visą gyvenimą. Mes to nedarome. Ištekėjusios pamirštame jaunystėje turėtą pomėgį, lyg būtume pardavę save vergijon. Kam to reikia? Niekam! Kodėl ant savo pečių turime nešti visus šeimos rūpesčius? Jeigu vyras įpras, kad tu turi pomėgį, jis prisitaikys“, – kalbėjo moteris.
Vis spartėjantis gyvenimo tempas verčia sustoti ir pagalvoti apie save. Pavyzdžiui, iš ryto atsikelti anksčiau, nueiti į Pavenčius ir nusimaudyti. Būtina sau pasakyti, kad niekas neturi teisės tam norui sutrukdyti, nes esi pirmoji ir svarbiausia.
Sigutė įsitikinusi, kad ne darbas yra gyvenimo esmė. Svarbiausia – gerai jaustis, atsikratyti įtampos.
„Jeigu galvosi, kad pirmiausia darbas, tada būsi tik darbinis arklys, kinkuojantis pabodusioje vagoje. Sunkiai tempsi, tačiau kada pailsėsi? Pavyzdžiui, aš bėgioju. Kiekvieną rytą grožiuosi gamtos budimu, pasidžiaugiu žvejais. Jie ilsisi, naikina blogą energiją. Yra ir nuolat žvejojančių moterų. Pailsėjusios jos daugybę darbų padaro“, – sakė pedagogė, ketinanti Mažeikiuose steigti sveikatingumo klubą.
Buvusi lengvaatletė dėkinga savo treneriui Algimantui Radžiui, kuris nuolat akcentuodavo, kad reikia mylėti gyvenimą.
Vasaros stovyklose savo auklėtinėms jis liepdavo žvejoti, vesdavosi grybauti, labai šiltai kalbėdavo apie žmogaus ryšį su gamta. Iš dalies šio žmogaus dėka Sigutė pasirinko mokytojos profesiją.
Anot S. Bernotienės, mes kiekviena turime atsisėsti ir pagalvoti, ar viską darome taip, kaip mums patinka. Jeigu šeimoje vyras yra despotas, neigiantis žmonos poreikius, moteriai gali būti nelengva pradėti save mylėti.
Būtina suvokti, kad gyvenimas yra ribinis, todėl privaloma pradėti vaduotis iš despotizmo.
Sigutė įsitikinusi, kad pamažu viską galima padaryti. Svarbiausia – kasdien nors po valandą dovanoti laiko sau. Ir kad nė vienas namiškis ar bendradarbis neturėtų teisės tuo metu tavęs trukdyti.

MATERIALINIAI DALYKAI
LAIMĖS NENEŠA
Perskaičiusi daugybę literatūros, išklausiusi nemažai paskaitų, S. Bernotienė priėjo prie išvados, kad pagrindiniai savęs mylėjimo principai yra judėjimas, mityba bei teigiama psichologinė nuostata.
Sigutė pasakojo, kad susituokę jiedu su vyru labai sunkiai dirbo, nes gyventi pradėjo nuo nulio. Stengėsi savo šeimai sukurti materialinę gerovę.
Ligos, netektys privertė sustoti ir pamąstyti, ar užgyventos materialinės vertybės atnešė laimę.
„Išvada privertė susimąstyti – laimingesni tikrai netapome. Tada padarėme stop. Nusprendėme, kad pirmiausia mes, o paskui visa kita. Pasidaro lengva, kai suvoki, kad materialiniai dalykai nėra svarbiausi. Man pasisekė, kad gyvenu optimistiškoje aplinkoje. Vyras – naujovių mėgėjas, man leidžia daryti tai, kas patinka“, – pasakojo moteris.
Dabar Sigutė daug laiko skiria sau. Kiekvieną rytą, išgėrusi stiklinę vandens, ji savęs klausia, ko šiandien norėtų. Vieną rytą ji bėga į Pavenčius ir maudosi, kitą – į treniruoklių salę. Jeigu mankštintis nesinori – medituoja.
Pasak jos, svarbiausia – suvokti, kad nuo sėdėjimo organizmas kenčia, yra apkraunamas šlakais. Judėjimas padeda jų atsikratyti. Ypač apie tai turėtų susimąstyti moterys, perkopusios 40 metų. Organizmas, kaip ir aparatūra, dyla. Tačiau jį prižiūrint, susidėvėjimo procesas yra atitolinamas.
„Iš ryto pabėgiojusi labai gerai jaučiuosi, jokių blogų minčių. Neseniai mokykloje baigėsi egzaminai. Tai – sunkus laikotarpis. Kolegės išsiderinusios, piktos. O kai save išsivalai, matai, kad stovi šalia jų kaip injekcija. Pradedu raginti nusiraminti, suvokti, kad visa tai praeis ir vėl viskas bus gerai“, – sakė S. Bernotienė ir pasidžiaugė, kad daug jos esamų ir buvusių mokinių taip pat pamėgo judrų gyvenimo būdą.

NEVERTA PRIKIŠTI BET KOKIO MAISTO
Sigutės niekada nekankino antsvoris. Niekada nesilaikė ir jokių dietų. Prieš pusmetį, norėdama išvalyti organizmą, ji porą savaičių laikėsi japoniškos dietos. Tada ir suprato, kaip beprotiškai sunku yra laikytis dietos reikalavimų. Tačiau šios dietos poveikis organizmui buvo didžiulis. Iki tol kankinę kelio sąnario skausmai, migrena dingo, nebereikia vartoti cheminių vaistų.
Tada ir atėjo suvokimas, kad neturi teisės kišti į savo organizmą bet kokio maisto. Nebesinorėjo, kad ligos vėl sugrįžtų.
„Jeigu šiandien judėjau, ar man verta į save prikišti bet ko? Gerai pagalvoju, ko mano kūnas šiandien norėtų. Juk aš jį lepinu. Žinoma, ne reklamuojamais produktais, o tuo, kas jam naudinga. Dar kartą sakau, nepripažįstu dietų. Daug geriau yra reguliuoti mitybą.
Pavyzdžiui, tokiu karštu oru, koks dabar yra, renkuosi ląstelienos turinčių produktų. Kasdien stengiuosi išgerti apie tris litrus vandens. Žiemą valgau žuvies, vištienos, kalakutienos. Visiškai atsisakiau sunkiosios mėsos. Kažkur skaičiau, kad prieš skerdžiant galvijus, jiems suleidžiama kažkokių vaistų. Matyt, mano organizmas reaguoja į juos ir sukelia skausmą“, – svarstė mokytoja.
Pradėjus reguliuoti mitybą, susitvarkė anksčiau kankinusios žarnyno problemos. Pavalgius nebereikia gerti virškinimą skatinančių vaistų. Vasarą gomuriui daug malonumo teikia šviežios uogos ir daržovės. Pasak moters, šias gėrybes ji kište kiša į save.
Sigutė nepripažįsta ir žarnyno plovimo – neaišku, kas po kelerių metų gali vėl atsirasti.

IŠTRINA NEIGIAMAS EMOCIJAS
S. Bernotienė seniai pamėgo meditaciją. Ji išvalo blogas mintis, kraujo pripildo smegenis. Pameditavus rodos, kad lyg su trintuku išsitrina neigiamos emocijos.
„Psichologiškai silpnas žmogus dažniausiai tam priešinasi, teigia, jog visa tai – nesąmonė. Gal jam reikalinga kompanija, kad atsisakytų tokios nuostatos. Kiekvienas turime dirbti su savimi. Ne kremų nuo celiulito ieškoti, bet lyginti minčių raukšles“, – teigė Sigutė.
Pati ji specialiai mokėsi meditacijos, kvėpavimo pratimų, tačiau, anot jos, ir be kursų kiekvienas gali medituoti. Svarbiausia – ramybė, kvėpavimas ir geros mintys. Nuotaiką labai pakelia juokas. Jeigu nesinori juoktis, Sigita pasiūlė pakelti rankas į viršų, po to nuleisti ir padaužyti pilvą kartojant „cha cha cha“. Keletą kartų pakartojus pratimą, pradedama smagiai kvatoti.
„Apskritai siūlau kiekvienam pasirinkti tai, kas labiausiai jam tinka. Jeigu nenorite bėgioti, vaikščiokite, pabraidykite upėje. Svarbiausia yra suprasti, ko jums reikia, ir egoistiškai mylėti save. Labai teisingai sakoma, kad sveikame kūne yra sveika siela“, – ragino S. Bernotienė.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto