Pastebėti ir įvertinti jaunieji tautodailininkai

Merkelio Račkausko gimnazijos abiturientas Tadas Dabulskis (dešinėje), jo mokytojas Raimondas Milėška ir antrąja vieta įvertintas „Žemaitoks“.

Baigiantis mokslo metams baigėsi ir du projektai-konkursai, kurių tikslas – pastebėti jaunųjų tautodailininkų kūrybą.
Plungėje apdovanoti projekto „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ dalyviai ir laureatai, Upytėje (Panevėžio rajone) paskelbti šių metų respublikinio konkurso „Sidabro vainikėlis“ laureatai. Tarp jų – ir kūrybingi mūsų rajono moksleiviai.

Dalyvavo ir mūsų rajono moksleiviai

Plungės kultūros centro darbuotojai 24 kartą organizavo tęstinį projektą-konkursą „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“. Jo organizatorių tikslas – kreipti vaikų ir paauglių kūrybinę veiklą tautodailės tradicijų linkme, atskleisti talentingiausius jaunus menininkus bei pagerbti unikalaus žemaičių skulptoriaus Stanislovo Riaubos atminimą.
Organizatorių teigimu, šiemet projekte dalyvavo 73 autoriai, lankantys Kelmės, Mažeikių, Skuodo, Rietavo, Platelių, Klaipėdos, Plungės rajonuose veikiančias mokyklas. Moksleiviai parodoje eksponavo 312 kūrinių – tekstilės, keramikos dirbinių, drožinių, tapybos darbų.
Į organizatorių kvietimą dalyvauti pagrindiniame šio projekto etape – parodoje-konkurse, skirtame skulptoriaus Stanislovo Riaubos vardo premijai laimėti, atsiliepė 21 Mažeikių miesto bei rajono moksleivis.

Viena laureatė, trys prizininkės

Praėjusį penktadienį Plungėje įvyko šio ilgametes tradicijas turinčio projekto baigiamasis renginys. Jame paskelbti ir apdovanoti gražiausius, meniškiausius darbus sukūrę jaunuoliai.
Projekto „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ darbų parodoje šiemet buvo eksponuojami vienuolikos Mažeikių Pavasario pagrindinės mokyklos mokinių kūriniai. Aurėjai Stungytei ir Faustui Stoniui įteikti Švedijos organizacijos „Draugas draugui“ paskatinamieji piniginiai prizai. Pasirengti projektui pavasariečiams padėjo jų mokytojas Aleksandras Novak.

Projekte „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ dalyvavusios Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokinės.

Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijai projekte šiemet atstovavo keturios mokytojos Ingos Šilinskaitės mokinės. Viena iš jų – Andrėja Sidorovaitė taip pat buvo paskatinta organizacijos „Draugas draugui“ prizu.
Kasmet šiame jauniesiems tautodailininkams skirtame projekte dalyvauja ir Kalnėnų progimnazijos atstovai. Šiemet buvo pateikti dviejų mokinių darbai. O viena iš jų – Eivė Baltrušaitytė tapo laureate grafikos kategorijoje. Mokines ruošė mokytoja Karolina Jautakė.
Projekte dalyvavo ir trys Moksleivių namų dailės studiją, vadovaujamą mokytojos Genės Brasienės, lankančios mokinės.
„Dalyvavimas šioje parodoje-konkurse ne tik skatina mokinių kūrybingumą, bet ir ugdo jų supratimą apie tautodailės svarbą bei skatina gerbti ir puoselėti mūsų kultūros paveldą“, – įsitikinusi Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos dailės ir technologijų mokytoja I. Šilinskaitė.

Baigėsi „Sidabro vainikėlis“

Lietuvos nacionalinio kultūros centro darbuotojai nuo 2023 m. kas dvejus metus rengia liaudies dailės konkursą „Sidabro vainikėlis“. Jis skirtas vaikams ir jaunimui, atrandančiam senąjį Lietuvos liaudies meną, amatus ir įkvepiančiam jiems naujos gyvybės.
Tai esminis būdas išlaikyti tradiciją gyvą. Konkurso tikslas ir yra skatinti vaikus ir jaunuolius susipažinti su liaudies dailės paveldu, patiems prisiliesti prie medžiagos bei įrankių ir, pasitelkus vaizduotę, kurti savo vaizdinės ir taikomosios liaudies dailės kūrinius. Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ kelionė pradedama vietiniais turais, kurių laimėtojai keliauja į regionines atrankas, ir tik pusšimtis geriausiais regionuose pripažintų vaikų ir jaunuolių susitinka finalinėje parodoje, kurioje išrenkami nagingiausi, darbščiausi, išradingiausi jaunieji Lietuvos meistrai.

Antroji vieta – mažeikiškiui

Baigiamajame respublikinio konkurso etape, kuris vyko Panevėžio rajone, Upytėje, paaiškėjo, kad antroji vieta atiteko Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos abiturientui Tadui Dabulskiui. Gimnazistas pelnė pripažinimą su drožinėta žirgo sūpuokle „Žemaitoks“. Jo mokytojas – Raimondas Milėška.
Baigiamojoje „Sidabro vainikėlio“ parodoje eksponuotus įdomiausius, tradicijos atspindžio ir meniškumo požiūriu vertingiausius darbus, tarp kurių – ir mažeikiškio Tado sukurtas „Žemaitoks“, bus galima apžiūrėti Liaudies dailės parodoje. Ši ekspozicija vyks Lietuvos dainų šventės dienomis Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje.

Nuotr. iš mokyklų archyvų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto