Patikrinti vaikų sveikatą patogiau prieš vasarą 

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Artėjant vasarai, tėveliai dar gali suspėti atlikti vieną svarbią užduotį – pasirūpinti savo vaikų profilaktiniu sveikatos patikrinimu. Elektroninis Mokinio sveikatos pažymėjimas galios ištisus metus.

Atostogauja ir medikai

Ligonių kasos primena, kad visi ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus vaikai ir mokiniai iki 18 metų, taip pat pilnamečiai moksleiviai, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programas mokyklose, kartą per metus turi profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Po patikros išrašomas elektroninis Mokinio sveikatos pažymėjimas.

Artėja atostogų metas visiems, taip pat ir gydytojams, todėl pravartu profilaktinius tikrinimus atlikti dar pavasarį, tuomet rudeniop nereikėtų ilgai laukti vizito.

Vaikų ar pilnamečių mokinių sveikatą tikrina šeimos, vaikų ligų ar vidaus ligų gydytojas. O dantų ir burnos higienos būklę vertina pirminio lygio odontologas, odontologas specialistas arba burnos higienistas.

Kreiptis įprasta tvarka

Kreiptis į pasirinktą šeimos ar kitą gydytoją, taip pat odontologijos specialistą reikia įprasta tvarka, užsiregistruojant iš anksto. Vaiką iki 16 metų į patikrinimą turi lydėti vienas iš tėvų arba atstovų, o šešiolikmečiai ir vyresni tikrintis sveikatos gali atvykti vieni.

Gydytojai įvertina vaiko (iki 4 metų) psichomotorinę raidą, regėjimą, klausą, atramos judamąjį aparatą, psichikos sveikatos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius, burnos sveikatą, pamatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujospūdį bei atlieka kitus reikalingus tyrimus. Radę pakitimų, pacientą siunčia gydytojo specialisto konsultacijai gauti arba tyrimams atlikti. Taip pat primena apie pagal amžių priklausančius skiepus. 

Šie patikrinimai ne tik padeda laiku pastebėti galimas vaiko sveikatos problemas, bet ir įvertinti jo galimybes dalyvauti ugdymo veikloje bei pateikti rekomendacijas. Pavyzdžiui, nurodyti, kokią fizinio ugdymo grupę vaikas turi lankyti, atleisti nuo šių pamokų iki nustatyto laikotarpio, padėti įstaigoms parinkti mokiniui tinkamą sėdėjimo vietą klasėje, maitinimą.

Be to, pažymėjime gydytojai gali nurodyti pirmosios pagalbos priemones, jei mokiniui prireiktų skubios medicinos pagalbos mokykloje, pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų.

Galioja metus

Tikrindami mokinių sveikatą, odontologai ir burnos higienos specialistai ne tik įvertina dantų būklę, bet prireikus dantis gydo, padengia sveikus nuolatinius krūminius dantis silantinėmis medžiagomis. Silantais dengiami dantys nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki tol, kol vaikui nesuėjo 14 metų.

Nemokamai silantavimą atlieka sutartis su teritorine ligonių kasa sudariusios gydymo įstaigos. 

Mokinio sveikatos pažymėjimas, išduodamas po vaiko patikrinimo, galioja metus nuo jo užpildymo datos. Naujas pažymėjimas gali būti išduotas dar nebaigus galioti anksčiau išrašytam. Šį dokumentą tėvai ar vaiko atstovai gali pamatyti prisijungę prie elektroninės sveikatos sistemos asmeninės paskyros.

Parengta pagal ligonių kasos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto