
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) įspėja: kol pavojingos ligos – poliomielito – viruso cirkuliacija pasaulyje nėra sustabdyta, visos šalys turi išlikti budrios dėl įvežtinių šio susirgimo atvejų ir viruso plitimo rizikos.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų teigimu, ir ten, kur poliomielitas beveik užmirštas, būtina saugotis – skiepyti vaikus ir išlaikyti pakankamą kolektyvinį imunitetą.
Lietuvoje šios ligos nėra jau 50 metų
Lietuvoje paskutinis poliomielito atvejis buvo registruotas 1972 m., o nuo 2002 m. Europos regionas ir kiekviena šalis, tarp jų ir Lietuva, yra laikomi „laisvais“ nuo poliomielito viruso – nėra susirgimų poliomielitu ir sustabdytas poliomielito viruso plitimas.
Tai pavyko pasiekti tik skiepais. Tačiau vis dar yra šalių, kuriose šios ligos atvejų pasitaiko.
PSO teigimu, kol poliomielito viruso cirkuliacija pasaulyje nėra sustabdyta, visos šalys turi išlikti budrios dėl įvežtinių poliomielito atvejų ir viruso plitimo rizikos, ypač turint omenyje mažėjančias skiepijimo apimtis mūsų šalyje ir regione.
NVSC Telšių departamento epidemiologai įspėja: kad ir toliau galėtume būti visiškai ramūs dėl šios ligos, turėtume išlaikyti pakankamą kolektyvinį imunitetą, t. y. aukštas skiepijimo apimtis, kurios pastaraisiais metais mažėja.
Skiepijimo apimtys nepakankamos
Skiepai nuo poliomielito užtikrina, kad šalyje nebūtų poliomielito susirgimo atvejų ir sukėlėjai negalėtų plisti. Rekomenduojama, kad nuo šios ligos pasiskiepijusių asmenų dalis visuomenėje siektų ne mažiau nei 90 proc.
Lietuvoje poliomielito skiepai yra įtraukti į rekomenduojamų skiepų sąrašą ir kompensuojami. Todėl labai svarbu vaikus laiku paskiepyti pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
Nuo poliomielito skiepijami 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn. ir 6–7 m. amžiaus vaikai. Jeigu vaikas nebuvo laiku paskiepytas, gydytojas gali sudaryti individualų skiepijimų planą ir „pasivyti“ kalendoriuje numatytą skiepijimą. Persirgus ar pasiskiepijus susidaro specifinis ilgalaikis imunitetas.
Lietuvoje, lyginant 2021 m. ir 2022 m., skiepijimo nuo poliomielito apimtys 1 metų amžiaus grupėje sumažėjo nuo 90,05 iki 89,98 proc.
Telšių apskrityje nuo šios ligos taip pat paskiepijama nepakankamai 1 metų amžiaus vaikų. Lyginant 2021 m. ir 2022 m., Telšių rajono savivaldybėje skiepijimo apimtys sumažėjo nuo 90,03 iki 89,35 proc., Mažeikių r. savivaldybėje – nuo 91,44 iki 90,91 proc., Rietavo savivaldybėje – nuo 94,12 iki 84,91 proc., tik Plungės r. savivaldybėje 2022 m. paskiepyta daugiau vaikų – skiepijimo apimtys padidėjo nuo 93,17 iki 94,01 proc.
Gydymo nėra
Poliomielitas – tai ūmi virusinė infekcija, tipiškais atvejais pasireiškianti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu raumenų paralyžiumi. Inkubacinis periodas trunka nuo 3 iki 35 dienų, dažniausiai 7–14 dienų. Liga prasideda karščiavimu, bendru negalavimu, galvos skausmu, vėmimu, pykinimu, vėliau atsiranda stiprus kaklo ir nugaros raumenų skausmas, sprando rigidiškumas, vangus paralyžius. Infekcijos šaltinis – tik žmogus. Pagrindinis plitimo kelias – fekalinis-oralinis. Užsikrečiama per maistą, vandenį, nešvarias rankas. Dažniausiai poliomielitu serga iki 5 metų amžiaus vaikai.
Liga pavojinga neskiepytiems asmenims. Specifinių gydymo priemonių nėra, antivirusiniai preparatai poliomielito viruso neveikia. Vienintelė specifinė prevencinė priemonė yra skiepai.
Parengta pagal NVSC Telšių departamento inf.
pakankamai vieno marmalo….ir jis apsaugos nuo visko.
Ar to, kuriuo vietoj smegenų, užpildyta jūsų kaukolė?
kada bus skiepai,kurie apsaugos nuo visų kitų skiepų?
Jums tai tikrai nepadės, nes nuo skystaprotiškumo skiepai vargu ar kada nors bus sukurti.