Penktąjį dešimtmetį skaičiuojantis orkestras ruošia dovaną klausytojams

Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras „Mažeikių dūdoriai“ jau skaičiuoja penktąjį veiklos dešimtmetį. Iki tol, kol atplasnojo „Aukso paukštė“, būta pakilimų ir atoslūgių, o muzikantų skaičius nuo 15 išaugo iki 45.


PRODUKTYVIAUSIAS –
PASKUTINIS
DEŠIMTMETIS
Pučiamųjų instrumentų orkestro įkūrėjas ir pirmasis jo vadovas – Mamertas Panavas. Tai buvo 1970-ieji metai. Orkestras kasmet dalyvaudavo rajoninėse šventėse, koncertuodavo miesto visuomenei, dalyvaudavo koncertinėse išvykose. 1975 metais iš zonos dalyvauti Respublikinėje dainų šventėje tebuvo išrinkti du kolektyvai, kurių vienas – iš Mažeikių.
Po nepriklausomybės atkūrimo, o vėliau ir po M. Panavo mirties Mažeikių muzikos mokyklos orkestro vadovai dažnai keitėsi. Mokytojų kaita bei sunki to meto ekonominė situacija pristabdė ir orkestro veiklą.
Ji suaktyvėjo Muzikos mokyklos direktoriui Ričardui Grušui į pučiamųjų instrumentų skyrių pakvietus jaunų specialistų. Šį kolektyvą atgaivino Vilius Antanavičius. Orkestras vyko į koncertines keliones Lenkijoje, Estijoje, dalyvavo respublikinėse dainų šventėse, miesto renginiuose.
Nuo 1998 metų darbą su Mažeikių muzikos mokyklos orkestru tęsia Vidmantas Alčauskis. Naujas etapas – paskutinis dešimtmetis, kada Lietuvoje pradėti organizuoti pučiamųjų instrumentų orkestrų konkursai. Akivaizdžių rezultatų kolektyvas pasiekė ėmus taikyti naujus darbo metodus, kai V. Alčauskis grįžo iš Olandijoje organizuoto edukacinio seminaro „Dirigentai be sienų“.

POPULIARUMAS
AUGO
BENDRADARBIAUJANT
„Pučiamųjų orkestrai Lietuvoje yra suskirstyti į penkias kategorijas: nuo „A“ iki „E“. „A“ kategorija yra pati žemiausia, dažniausiai – vaikų, „E“ – profesionalūs muzikantai. Mes pradėjome groti „B“ kategorijoje“, – savo vadovaujamo orkestro vietą vertinimo skalėje šalies mastu nusako V. Alčauskis.
Jau 2003 metais mažeikiškiai dūduotojai Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate „B“ kategorijoje laimėjo II, o 2004 metais – I vietą. 2005-aisiais kolektyvas pagal konkurso nuostatus perėjo į aukštesnę – „C“ kategoriją. Tais pačiais metais už aktyvią koncertinę veiklą ir pasiektus laimėjimus orkestras Lietuvos liaudies kultūros centro buvo apdovanotas „Aukso paukštės“ nominacija ir pripažintas „Ryškiausia Lietuvos žvaigžde“.
Jau daug metų orkestro kolektyvas nepraleidžia progos išvykti į užsienio festivalius. Ne kartą koncertavo Estijoje. Kasmet mažeikiškiai muzikantai kviečiami į Lenkijoje vykstantį Europos jaunimo orkestrų festivalį.
„Kiekvienais metais gauname iki dešimties pakvietimų, bet juk visur nesuspėsi ir „kišenė neišneš“, – šypsosi Vidmantas, – tad tenka rinktis, kur važiuoti. Į lenkų rengiamą Europos jaunimo orkestrų festivalį vykstame kas antri metai. Praėjusį rugpjūtį taip pat dalyvavome Plonsko mieste vykusiame Europos jaunimo orkestrų festivalyje, į kurį suvažiavo kolektyvai iš Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos, Vokietijos, Italijos.“
Koncertinės kelionės prasidėjo nuo Vokietijos miesto Hageno. Ten užsimezgė naujos pažintys, mažeikiškiai gavo kvietimų į renginius, pasiūlymų bendradarbiauti. Ateinančiais metais Mažeikių dūduotojai ir vėl pakviesti į Hageną, kur vyks Europos orkestrų fiesta. Kol kas jie dėl šios išvykos nėra apsisprendę, nes kaip paprastai koją kiša finansinės bėdos.

DARBAS
ORKESTRE –
KOMANDINIS
Su orkestru dirba ne vienas žmogus, o visa pedagogų komanda. Pučiamųjų instrumentų orkestras – tai jungtinis kolektyvas, kuriame groja įvairių specialybių Muzikos mokyklos moksleiviai. Tai fleitininkai, kuriuos ruošia fleitos mokytoja Inga Dvaržeckenė, saksofonininkai (mokytojas Augustas Jestromskis), trimitininkai (mokytojas Vilius Antanavičius), grojantieji tūba, trombonu, eufonija (mokytojas Sigitas Petrikas). Mokytojas Aivaras Mundinas ruošia orkestrui mušamųjų instrumentų mokinius, Vidmantas Alčauskis – ne tik orkestro dirigentas ir vadovas, bet ir klarneto mokytojas. Su visų specialybių vaikais daug metų dirba ir pučiamųjų instrumentų solistams talkina koncertmeisterė Irma Povilavičiūtė.
Kiekvienas mokytojas turi savo mokinius, su kuriais dirba. Jų per vieną dieną neišugdysi. Mokinių instrumentiniai ansambliai „Trompetto“ ir „Saksofonija“ dalyvauja konkursuose, kas dveji metai vykstančiame Šiaulių ansamblių festivalyje. Kas antri metai Plungėje vyksta ansamblių konkursas „Pavasario trimitai“. Jau ne vienerius pastaruosius metus šiame konkurse „Saksofonija“ laimi pirmąsias vietas ir tampa laureate. Šis ansamblis praėjusiais metais išleido savo kompaktinę plokštelę, kurioje yra apie 13 kolektyvo vaikų atliekamų kūrinių. Dabar „Saksofonija“ dalyvauja tarptautiniame ansamblių projekte „Preludia“ kartu su Lietuvos ir Latvijos ansambliais.
Ne kartą „Saksofonija“ ir jos vadovas A. Jestromskis organizavo Respublikinį saksofono ansamblių festivalį „Saksofonija“.
„Planuojame tai daryti ir ateityje. Šiuose renginiuose visada dalyvauja Garbės svečias – saksofono virtuozas, žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Petras Vyšniauskas. Jis būna ir komisijos pirmininkas“, – pasakoja „Saksofonijos“ vadovas A. Jestromskis.
Pučiamųjų instrumentų orkestre groja ir fleitininkų ansamblis, kuris taip pat dalyvauja festivaliuose ir konkursiniuose renginiuose. Praėjusiais metais šis ansamblis buvo tarptautinio festivalio Latvijoje „Muzika be sienų“ dalyvis.
„Kitą savaitę, 22–25 dienomis, dvi mūsų fleitininkės dalyvaus Šiauliuose vyksiančiame tarptautiniame festivalyje „Muzika be sienų“. Ten merginų kartu su mūsų mokyklos akordeonininkų ir smuikininkų ansambliais atliekamus kūrinius įrašys į kompaktinę plokštelę“, – sako ansamblio vadovė I. Dvaržeckienė.
Jaunieji muzikantai orkestre groja kartu su savo mokytojais. Tai kolektyvinis darbas. Specialybių mokytojai paruošia vaikus, išmoko juos groti pasirinktu instrumentu, suteikia šių žinių pradmenis. Po to pagal individualius gabumus jie įsilieja į vieningą kolektyvą – pučiamųjų instrumentų orkestrą.

VIENI IŠEINA,
KITI ATEINA
Pasak orkestro dirigento V. Alčauskio, kolektyvą galima vadinti vyrišku. Yra tik kelios fleita, klarnetu ir mušamaisiais grojančios merginos. Tačiau vadovas sako, kad jis labai lauktų ir daugiau mergaičių. Beje, orkestrą sieja graži draugystė su Mažeikių choreografijos mokykla. Orkestro koncertus puošia mergaičių choreografinė grupė, kurią ruošia mokytoja Ramunė Zelbienė.
Šiuo metu „Mažeikių dūdoriuose“ groja 45 muzikantai. Orkestre vyksta nuolatinė kaita, nes vaikai baigia vidurines mokyklas ir išvažiuoja studijuoti. Orkestre mokinys vidutiniškai groja apie ketverius metus, yra vaikų ir iš rajono: Ukrinų, Tirkšlių.
Savo repertuarui orkestras renkasi daugiausia lietuvių kompozitorių muziką – nori, kad tarptautiniuose renginiuose savo atliekamais kūriniais lietuvaičiai išsiskirtų iš kitų šalių. Konkursams, žinoma, tenka ruoštis pagal privalomą programą. Ten atliekama akademinė muzika. O miesto renginiuose orkestras groja maršus ir populiariąją muziką.
Pučiamųjų orkestro vadovas išduoda paslaptį, kad iki Naujųjų metų kolektyvas ruošiasi išleisti savo atliekamų kūrinių kompaktinę plokštelę.
Pedagogams džiugu, kad ir baigę vidurines, kai kurie jaunuoliai pasirenka profesionalaus muziko kelią. Muzikos ir teatro akademijoje šiuo metu studijuoja trimitininkas Vytautas Milieška. Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje studijas tęsia buvusi Vytauto Klovos muzikos mokyklos auklėtinė fleitininkė Greta Ligeikytė, trimitininkas Almantas Karečka, Kauno Juozo Gruodžio konservatorijoje – fleitininkė Greta Pocevičiūtė.
Nuotr. iš asmeninio archyvo: Dainų šventė Vilniuje. 2009 m.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto