Pilietinėje akcijoje prie Vyriausybės rūmų – ir mažeikiškiai

Vakar sostinėje prie Vyriausybės rūmų piketavo bendruomenių ir visuomeninių organizacijų atstovai, tarp jų keturi buvo iš mūsų rajono. Pilietinės akcijos dalyviai reikalavo darbo grupės, sudarytos problemoms, susijusioms su gyvulininkystės kompleksais, spręsti, vadovo Vyriausybės kanclerio Deivydo Matulionio atstatydinimo.


NEPASITIKI
IR PRAŠO NUŠALINTI
Lietuvos žaliųjų judėjimo organizuotame pikete prie Vyriausybės rūmų dalyvavo Kalvarijos (Marijampolės r.), Radviliškio, Pakruojo, Pasvalio rajonų bendruomenių ir visuomeninių organizacijų atstovai. Mažeikių rajonui atstovavo bugeniškiai Stasys ir Valdas Skurvydai, Vaidotas Jermolavičius ir Alfredas Raudys iš Ruzgų.
Kaip „Santarvei“ paaiškino S. Skurvydas, į piketą rinkosi rajonų, kuriuose įsikūrę kiaulių kompleksai, atstovai.
„Lietuvos valdininkai ir politikai ruošia dirvą nekontroliuojamai kiaulių ir paukščių kompleksų plėtrai bei Danijos kiaulininkų invazijai. Aiškiai matome didėjančios taršos keliamą grėsmę gamtai ir žmonių sveikatai.
Nors Ministras Pirmininkas sudarė darbo grupę, kuri turėtų objektyviai spręsti susikaupusias problemas, tačiau dėl netinkamo vadovavimo ir kai kurių valstybinių institucijų atstovų šališkumo ji nepajėgi to padaryti“, – pasakojo darbo grupėje dirbantis bugeniškis.
Pilietinės akcijos dalyviai darbo grupės vadovui D. Matulioniui pareiškė nepasitikėjimą ir reikalauja Ministro Pirmininko atšaukti jį iš šių pareigų. Darbo grupės vadovu prašoma paskirti žmogų, kurio kompetencija ir nešališkumas nekeltų jokių abejonių visuomenei.
Pareiškimai įteikti Ministrui Pirmininkui ir Seimo Pirmininkei Irenai Degutienei.

DARBO GRUPĖ
TURĖTŲ TEIKTI SIŪLYMUS
Tokią darbo grupę Ministras Pirmininkas A. Kubilius sudarė praėjusių metų gruodžio mėnesį, po lapkritį įvykusio Seimo Pirmininkės I. Degutienės susitikimo su Mažeikių, Kalvarijos (Marijampolės r.) Radviliškio, Pakruojo, Tytuvėnų (Kelmės r.) ir Pasvalio rajonų bendruomenių atstovais. Jame buvo pareikšta daug esminių priekaištų dėl gyvulininkystės kompleksų veiklos.
Parlamento vadovė raštu kreipėsi į Ministrą Pirmininką, prašydama kartu su suinteresuotomis institucijomis išnagrinėti bendruomenių ir savivaldybių išsakytus klausimus dėl kiaulių kompleksų keliamų problemų ir imtis priemonių užtikrinant, kad minėta ūkinė veikla būtų vykdoma nepažeidžiant galiojančių įstatymų ir kitų teisės aktų.
Tarpžinybinė darbo grupė, į kurią įeina įvairių institucijų, bendruomenių, visuomeninių organizacijų atstovai, sudaryta problemoms, susijusioms su sanitarinių apsaugos zonų nustatymu ir poveikio aplinkai vertinimo procesu, išnagrinėti ir pasiūlymams parengti. Minėtoje grupėje dirba ir du mažeikiškiai: Bugenių bendruomenės atstovas Stasys Skurvydas ir Savivaldybės juridinio skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Antanas Naujokas.

PIRMASIS
PASITARIMAS NUVYLĖ
Darbo grupės pirmajame posėdyje dalyvavę A. Naujokas ir S. Skurvydas „Santarvei“ sakė pasigedę konstruktyvaus darbo. Nepatenkinti buvo ir kitų rajonų atstovai.
„Darbo grupė posėdžiavo, neturėdama jokios darbotvarkės, todėl ir jokių klausimų nesvarstė. Į grupės narių raštu ir žodžiu pateiktus pasiūlymus grupės vadovas Matulionis dėmesio nekreipė, pasisakymų protokole nefiksavo, į siūlymus parengti darbotvarkę ir aptarti darbo reglamentą nereagavo“, – prisiminė posėdį mažeikiškiai.
Darbo grupės narius bene labiausiai papiktino tai, kad grupės vadovo D. Matulionio pasirašytame posėdžio protokole atsirado septynių punktų nutarimas, dėl ko darbo grupės nariai nediskutavo ir nebalsavo. Be to, darbo grupės vardu priimtame nutarime išdėstyti teiginiai dvelkia šališkumu ir nekompetencija.
Pavyzdžiui, trims valstybinėms institucijoms pavedama „išsamiai ištirti geriamojo vandens šaltinių aplink Santakos kaime esantį kiaulių kompleksą, Kalvarijų savivaldybės užterštumo lygį“. Tačiau Santakos kaime jokio kiaulių komplekso nėra, o Santakos kaimo žmonės kenčia nuo oro taršos ir smarvės, kuri sklinda… nuo Jusevičių kaime esančio kiaulių komplekso.

RENGIA PRIEŠTARINGUS
DOKUMENTUS
Pilietinės akcijos dalyviai išsakė nemažai problemų, kylančių dėl gyvulininkystės kompleksų.
Svarbiausios iš jų: skleidžiama nuolatinė smarvė, oro, vandens ir dirvožemio tarša žmonių sveikatai bei aplinkai kenksmingomis medžiagomis, aplinkos taršos kontrolės mechanizmų ir laboratorijų nebuvimas, teisės aktų netobulumas, pareigūnų korupcija ir atsakomybės stoka.
Pastebėta, kad kompleksų savininkai nesilaiko galiojančių teisės aktų, dėl to kyla grėsmė Lietuvos gamtai ir gyventojų sveikatai. Tačiau už kontrolę atsakingos valstybinės institucijos ne tik nesiima jokių veiksmų situacijai pagerinti, bet elgiasi atvirkščiai. Pavyzdžiui, Žemės ūkio ministerija siūlo pakeisti 1992 m. Vyriausybės nutarimo nuostatas ir neberiboti gyvulių bei paukščių kompleksų dydžio.
Seimo nario Jono Jagmino bei Aplinkos ministerijos siūlymu, gali būti keičiama planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo dalis, atimanti iš savivaldybių tarybų teisę uždrausti nepageidaujamą ūkinę veiklą.
Sveikatos apsaugos ministerija pasišovusi supaprastinti reikalavimus skystam mėšlui išlaistyti.
Sigitas STRAZDAUSKAS Mažeikių rajono atstovus užfiksavo vakar rytą, prieš išvykstant į sostinę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto