Planuojama restauruoti ir miesto reikmėms pritaikyti Sedos magaziną

Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Kultūros ministerija skyrė lėšų Sedos magazino restauravimo ir sutvarkymo projektui parengti, – pranešė Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius.

Pasitarnaus kultūros reikmėms

Šiuo metu Sedos magazino pastatą ir jo aplinką prižiūri Sedos kultūros centras, kuris pernai pateikė paraišką Kultūros paveldo departamentui, prašydamas finansuoti projekto parengimą.
Kultūros paveldo departamentas šiems darbams skyrė per 25 tūkst. eurų, 15 tūkst. eurų prisidės Mažeikių rajono savivaldybė.
Atnaujintą Sedos magaziną planuojama pritaikyti kultūros reikmėms – čia turėtų įsikurti amatų centras, parodų salė, vykti repeticijos, renginiai. Projekto sumanytojai tikisi, kad pastatas pasitarnaus tolesniam Sedos krašto etninės kultūros tradicijų puoselėjimui.

Derliaus atsargų „bankas“

Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje rašoma, kad magazinas – tai atsarginis javų sandėlis, pastatas su grūdų ir sėklų atsargomis bado ir nederliaus atveju. Magazinai buvo steigiami valstybės valdžios liepimu arba dvarininkų iniciatyva. Atidavę dalį derliaus į magazinus, žemdirbiai galėjo skolintis jo maistui arba sėklai.
Magazinai buvo žinomi dar antikos laikais. LDK XVIII a. viduryje magazinus pradėjo steigti privatūs dvarai. Po 1795 m. Rusijos imperijos aneksijos juos pradėta steigti valstybės valdžios liepimu ir dvarininkų iniciatyva. Magazinus prižiūrėjo dvarų ekonomai ir magazinų inspektoriai, atsargas tikrino valdžios siunčiami revizoriai.
Grūdus dažnai pasisavindavo dvarininkai, magazinų prižiūrėtojai, kariuomenė, dėl to magazinai negelbėjo valstiečių per didžiuosius badmečius. Po 1861 m. reformos jų pradėjo mažėti, dauguma perėjo į valsčių pareigūnų žinią. Per Vokietijos okupaciją (1915–1918 m.) magazinai Lietuvoje nustoti naudoti pagal paskirtį.

Sovietmečiu buvo kooperatyvo sandėlis

Sedos magazinas stovi netoli Šv. Jono Nepomuko bažnyčios. Spėjama, kad dabartinis mūrinis magazino pastatas yra pastatytas buvusio medinio tokios pat paskirties pastato vietoje.
Kaip teigiama Mažeikių krašto enciklopedijoje, Sedos magazinas buvo pastatytas XIX a. antroje pusėje tuometinio Sapiegų dvaro teritorijoje.
Sovietmečiu pastatas buvo naudojamas kaip rajono kooperatyvų sąjungos sandėlis, vėliau – kaip paminklų dirbtuvės.
Mažeikių rajono savivaldybė pagal panaudos sutartį magaziną perdavė Sedos kultūros centrui.
Parengė Asta ŠILAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Rekomenduojami video