Plonėja medicinos įstaigų vadovų piniginės

Nuo rugpjūčio mėnesio gerokai bus apkarpyti Mažeikių greitosios medicinos pagalbos centro, Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro ir Mažeikių ligoninės vadovų atlyginimai. Mažės ir kai kurių medikų atlyginimai. Imtis nepopuliarių sprendimų verčia atpigusios medicinos paslaugos.


ATLYGINIMAI
DIDŽIAUSI
„Santarvėje“ jau buvo rašyta apie nepamatuotai didelius kai kurių viešųjų įstaigų ir uždarųjų akcinių bendrovių, kurių steigėja yra Savivaldybė, vadovų atlyginimus. Daugelio mėnesiniai atlyginimai svyruoja nuo 4 iki 6 tūkstančių litų. Tačiau atlyginimų skalėje gerokai išsiskiria trys viešosios įstaigos.
Pernai didžiausią atlyginimą tarp visų Savivaldybės įstaigų ir jos kontroliuojamų akcinių bendrovių vadovų gavo Mažeikių greitosios medicinos pagalbos centro direktorė Virga Domeikienė. Priskaičiuotas metinis atlyginimas siekė 157 tūkst. litų, atskaičiavus mokesčius, išmokėta beveik 115 tūkstančių.
Antras pagal dydį – Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus Audriaus Stankevičiaus atlyginimas: metinis atlyginimas „popieriuje“ siekė 126 tūkst. litų.
Tarp didžiausių – ir Mažeikių ligoninės Albino Lidžiaus alga, per metus priskaičiuota 108 tūkst. litų.
ATLYGINIMUS
NUSTATĖ POLITIKAI
Savivaldybės personalo skyriaus vedėja Aleksandra Lukošaitienė „Santarvei“ paaiškino, kad viešųjų įstaigų vadovų nustatymo metodiką yra patvirtinę rajono politikai. Mažeikių ligoninės ir Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro vadovų pareigybinis mėnesinis atlyginimas – penkių vidutinių įstaigos darbuotojų darbo užmokesčio dydžio – nustatytas prieš dešimtmetį, tuometinės Mažeikių rajono valdybos sprendimu. Tokio pat dydžio atlyginimą Savivaldybės taryba šiek tiek anksčiau nei prieš metus patvirtino ir Mažeikių greitosios medicinos pagalbos centro direktorei.
Rajono politikai, išanalizavę gaunamus vadovų atlyginimus ir jų nustatymo metodiką, buvo pasišovę ją keisti. Ją kritikavo ne tik opozicija, bet ir kai kurie valdančiosios koalicijos nariai. Kai kuriems politikams atrodė, kad Savivaldybės kontroliuojamų įstaigų ir įmonių vadovai krizės akivaizdoje neturėtų gauti nepamatuotai didelių atlyginimų.
RAJONO TARYBA
VADOVŲ INICIATYVAI
PRITARĖ
Politikų kalbos apie tai, kad būtina koreguoti atlyginimų nustatymo metodiką, ir liko kalbomis… Vis dėlto lyderiaujančių įstaigų vadovų atlyginimai nuo rugpjūčio 1 dienos gerokai mažės.
Paploninti savo pinigines panoro patys vadovai, politikams penktadienį vykusiame Tarybos posėdyje beliko tik pritarti tokiai iniciatyvai.
Mažeikių greitosios medicinos pagalbos centro ir Mažeikių ligoninės direktoriai gaus 3,5 vidutinių įstaigos darbuotojų darbo užmokesčio dydžio pareigybinį atlyginimą per mėnesį, Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas – 3,6.
Apytiksliais skaičiavimais, vadovų atlyginimai sumažės apie 30 proc., įvertinus ir mažėjančius įstaigų darbuotojų atlyginimų vidurkius – dar ir daugiau.
ĮTEIKĖ PRAŠYMUS
A. Stankevičius prieš porą mėnesių „Santarvei“, kalbėdamas apie atlyginimus, yra sakęs, kad pinigai jo gyvenime nėra svarbiausias dalykas. Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius pirmasis kreipėsi į Savivaldybę, prašydamas sumažinti jo atlyginimą.
A. Stankevičius paaiškino, kad tokį jo sprendimą nulėmė ne viena priežastis. Pirma, po įstaigos restruktūrizacijos sumažėjo darbo. Antra, įstaigą pasiekė „ekonominės krizės fonas“, išgyventi vis sunkiau.
„Įvertinęs visus faktorius ir nuosavą supratimą, pamaniau, kad tai bus pakankamai teisinga – nei pačiam gėda į akis žmonėms žiūrėti, ir niekas neprivers manęs gėdintis, kaip buvo anksčiau daroma“, – samprotavo už per didelį atlyginimą kritikuotas A. Stankevičius.
Mažeikių ligoninės direktorius A. Lidžius paaiškino, kad susimažinti atlyginimą privertė finansinė ligoninės padėtis: sumažėjo pajamos už teikiamas paslaugas, be to, pabrango patalpų šildymas, komunalinės, transporto, maitinimo, ryšio ir kitos paslaugos.
„Prastas gyvenimas, reikia pradėti kažką daryti. Na ir kolegos tokį žingsnį žengė“, – apie sprendimą keliais tūkstančiais susimažinti atlyginimą sakė V. Domeikienė.
ĮSTAIGŲ
PAJAMOS SUMAŽĖJO
Gydymo įstaigas į taupymo siautulį įsuko gegužės 19ąją pasirodęs medikus pribloškęs sveikatos apsaugos ministro įsakymas, pagal kurį atgaline data, nuo gegužės 1osios medicinos paslaugų įkainis nuo 1 sumažėjo iki 0,89 balo, arba 11 proc.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras skaičiuoja, kad neteks net 17 proc. pajamų: ne tik dėl įkainio, bet ir dėl to, kad ministerija apribojo skatinamųjų bei profilaktinių paslaugų teikimą.
A. Lidžiaus duomenimis, Mažeikių ligoninė už paslaugų atpigimą iki metų pabaigos neteks 1,3 mln. litų.
Ligonių kasos ragina gydymo įstaigas ieškoti vidinių rezervų. „Santarvei“ pašnekovai teigė, kad taupiau gyventi nebeįmanoma, dėl to eilė atėjusi atlyginimams.
MEDIKŲ
ATLYGINIMAI MAŽĖS
Greitosios medicinos pagalbos centro direktorė V. Domeikienė „Santarvei“ sakė, kad kol kas įstaiga bando išgyventi neliesdama medikų atlyginimų. Be direktorės, po 10 proc. sumažinti tik administracijos darbuotojų atlyginimai.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centrui nepavyko išvengti darbuotojų atlyginimų mažinimo.
„Stengiamės išlaikyti socialinį teisingumą. Mažiau apdraustoms socialinėms grupėms – kai kurioms slaugytojoms, kai kuriems gydytojams – tas procentas mažesnis. Vidutiniškai mūsų įstaigoje atlyginimai mažės po 12 proc.“, – informavo direktorius A. Stankevičius.
Anot A. Lidžiaus, ligoninėje atlyginimų mažinimas taip pat vykdomas socialiniu principu: didesnius atlyginimus gaunantiems jis mažinamas didesniu procentu, mažesnius – mažesniu. Direktoriaus pavaduotojams ir vyriausiajam finansininkui atlyginimai mažės 12 proc., skyrių vedėjų ir gydytojų – 11, slaugytojų – 9, ūkio skyriaus ir administracijos techninių darbuotojų – 8 proc.
Pagal ligoninės ekonomistų ataskaitas, gegužės mėnesį vidutinis gydytojų atlyginimas (neatskaičius mokesčių) buvo 4931 litas, slaugytojų – 1691, administracijos techninių darbuotojų – 1452, ūkio skyriaus, pagalbinių darbuotojų – 1104 litai.
Ligoninės direktoriaus paskutinių trijų mėnesių atlyginimo vidurkis „popieriuje“ buvo 10065 litai.
Apskaičiuota, kad atlyginimų sumažinimas ligoninei kas mėnesį sutaupytų 160 tūkst. litų.
DERINTA SU KOLEKTYVO
ATSTOVAIS
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius A. Stankevičius patikino, kad atlyginimų mažinimas nebuvo tik administracijos sprendimas. Esą įstaigoje yra graži tradicija visas bėdas aptarti su kolektyvu. Anot direktoriaus, kolektyvas supratęs, jog sunkiu laikotarpiu tokia drastiška priemonė būtina.
„Visos priemonės, išskyrus tik mano atlyginimo mažinimą, laikinos. Atsiradus pinigų, atlyginimai vėl būtų padidinti“, – teigė direktorius.
A. Lidžiaus teigimu, ligoninės kolektyvinė sutartis ir sveikas protas įpareigoja atlyginimų keitimo klausimus derinti su darbuotojais, diskutuojant su profesinių sąjungų atstovais. Su atlyginimų mažinimo projektu buvusi supažindinta ir Stebėtojų taryba. Pastebėjus, kad į tarybą nebuvo pakviesti profesinių sąjungų atstovai, A. Lidžius paaiškino, kad jokie dokumentai neįpareigoja to daryti.
„Atlyginimų mažinimas neišvengiamas, nes ligoninės išlaidų struktūroje net 72 proc. sudaro darbo užmokesčio fondas“, – argumentavo direktorius.
GYDYTOJŲ SĄJUNGA
NESUTIKO
Ligoninėje veikia darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos slaugos specialistų organizacijos pirminė grupė ir Gydytojų sąjungos Mažeikių skyrius.
Aptariant atlyginimo mažinimo klausimus, su tokiu sprendimu nesutiko tik Gydytojų sąjunga, kitos profesinės sąjungos susilaikė.
Darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aušra Žumbienė „Santarvei“ sakė, negalėjusi tam mažinimui pritarti, nes ligoninės darbuotojų atlyginimai nėra dideli. Tačiau ir neprieštaravo.
„Būkime humaniški ir pažiūrėkime, kas vyksta aplinkui. Negalime gyventi ant kalno ir džiaugtis, kad mums viskas gerai“, – samprotavo pašnekovė ir pridūrė mananti, kad ateityje įstaigą aplenks atlyginimų mažinimas.
Gydytojų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Sigitas Kaktys sakė nemanąs, kad finansiškai sunkiu metu įmanoma išsisukti be atlyginimų mažinimo. Tačiau jam pritrūkę argumentų, kad galėtų apsispręsti.
„Man buvo daug neaiškumų: koks vadovo atlyginimas, kokie kiti rezervai, ką steigėjas daro, kodėl iš banko imamas kreditas. Negavęs atsakymų, nesutikau su siūlymu mažinti atlyginimus“, – paaiškino S. Kaktys.
Ligoninės tarybos pirmininkė Laima Nagienė nenorėjo komentuoti priimtų sprendimų, nes nėra dar su jais susipažinusi. Ją nustebino tai, kad toks svarbus klausimas buvo svarstomas nedalyvaujant pirmininkei.
„Aš tuo metu atostogavau. Bet juk veikia įvairios ryšio priemonės, nejaugi nebuvo galima laiku pakviesti?“– stebėjosi pašnekovė.
Nuotrauka Jono STRAZDAUSKO.: Ligoninės finansinėmis problemomis priversti dalintis įstaigos darbuotojai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto