Po gaisro atsitokėti padeda kaimynai ir artimieji

Vaidą Mažrimienę su vaikais gaisras privertė pradėti gyvenimą iš naujo. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Kilus gaisrui kaime, žmonėms padėti subėga visa bendruomenė. Mieste situacija kitokia – po gaisro be pastogės likę gyventojai priversti sukti galvą, kur kreiptis, ką daryti, kad gyvenimas bent kiek prašviesėtų.
Kai kurių nuo gaisro nukentėjusių mažeikiškių teigimu, valdžia padeda tik žodžiais, o realios pagalbos nesulaukiama.

Liko kaip stovi…

Savaitgalį viename iš Taikos gatvės daugiabučių kilęs gaisras privertė krūptelėti ne vieną šalia gyvenantį žmogų. Ugnies liežuviai, besiveržiantys pro penkto aukšto langus, buvo matyti iš toli. Subėgę žmonės prieš ugnį buvo bejėgiai. Atvykę ugniagesiai taip pat nelabai ką galėjo padaryti. Ugnis pasiglemžė visą dvidešimt devynerių metų Vaidos Mažrimienės ir jos trijų vaikų turtą. Šeima liko kaip stovi.
Sudegė visi dokumentai, buities apyvokos daiktai, baldai, žaislai. Ko nesurijo ugnis, tą sugadino dūmai, nes aprūkę, suodini baldai ir daiktai naudoti nebetinka.
Daugiau nei parai praėjus nuo gaisro V. Mažrimienė „Santarvei“ sakė, kad be galo sunku atsitokėti po to, kas buvo.
„Bus sunku pradėti gyvenimą iš naujo. Bet kartu ir džiugu, kad per gaisrą nenukentėjo namuose buvę vaikai. Esu labai dėkinga kaimynams ir savo artimiesiems bei draugams, kurie pirmieji ištiesė pagalbos ranką“, – susijaudinusi kalbėjo Vaida.

Negali atsigauti po patirto šoko

Moteris dėl gaisro patyrė didžiulį stresą, todėl sušlubavo sveikata, teko kreiptis į medikus, kurie išdavė jai nedarbingumo pažymėjimą.
Ne ką geriau jaučiasi ir trys jos vaikai: dvi dukros ir sūnus.
Pasak Vaidos, sunkiausiai atsigauna vyriausioji dvylikos metų dukra, nes ji kaltina save dėl kilusio gaisro. Kol kas šio įvykio aplinkybės dar tiriamos. Pirminiais duomenimis, ugnis užsiplieskė virtuvėje nuo palikto ant viryklės puodo.
„Vyriausioji dukra užkaitė puodą su aliejumi bulvytėms virti, o pati nuėjo į kitą kambarį. Kas tuo metu įvyko virtuvėje, neaišku, tik po kelių minučių vaikai pamatė liepsnas… Išsigandę jie nubėgo pas kaimynus. Kaimynas iš žemutinio aukšto atbėgo su kibiru vandens, tačiau jis buvo bejėgis prieš jau įsiplieskusią ugnį. Todėl iš karto paskambino į bendrąjį pagalbos centrą“, – nelaimės vakaro įvykius pasakojo Vaida.

Negailestinga ugnis daugiavaikės šeimos bute paliko tik aprūkusias sienas. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Gali tikėtis pagalbos

Šiuo metu nuo gaisro nukentėjusi šeima yra išsibarsčiusi. Vaikai glaudžiasi pas buvusį Vaidos vyrą, o ji pati – pas draugus.
„Dėl to taip pat kenčia vaikai, nes skambina kas vakarą ir sako, kad nori būti su manim, bet kol kas situacija tokia, kad kartu gyventi negalime“, – bėdomis dalijosi mažeikiškė.
Vaida ketina kreiptis į Savivaldybę dėl laikino būsto suteikimo ir dėl vienkartinės piniginės išmokos.
Mažeikių savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Kekytė „Santarvei“  sakė, kad kiekvienam nelaimės ištiktam žmogui skyrius padeda, kiek gali.
„Kalbant apie žmones, nukentėjusius nuo gaisro, tai jie gali gauti vienkartinę išmoką, kurios dydis priklauso nuo nukentėjusios šeimos pajamų. Kokią ir kam paramą skirti, sprendžia speciali komisija, kuri renkasi kelis kartus per mėnesį, priklausomai nuo poreikio. Dėl šio konkretaus atvejo Taikos gatvėje bus apsispręsta rugsėjo pradžioje“, – paaiškino J. Kekytė.
Pasak jos, nukentėjusieji nuo gaisro, atėję į Socialinės paramos skyrių, turėtų konkrečiai nurodyti, kokios sumos ir kam jiems reikia.
„Reikalui esant, dalį pinigų galima skirti skubos tvarka. Jei, tarkim, tuo momentu žmonės visiškai neturi iš ko gyventi, neturi iš ko leisti vaikų į mokyklą ir panašiais atvejais“, – sakė J. Kekytė.
Kaip informavo Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Laura Bušmė, per gaisrą netekę pastogės žmonės išimties tvarka gali gauti socialinį būstą.
„Sudegusio būsto savininkas turi kreiptis į mus, ir mes išimties tvarka skirsim socialinį būstą vieneriems metams. Anksčiau buvo keli atvejai, kai žmonės kreipėsi, bet per pastaruosius mėnesius tokių prašymų nesame gavę“, – pasakojo L. Bušmė.

Padeda tik žodžiais

Mažeikiškiai, nukentėję nuo gaisro Aušros gatvėje, „Santarvei“ sakė, kad likimo draugams pirmiausia suskumba padėti tą patį patyrę žmonės.
Dalia Balčiūnienė prisiminė, kad po gaisro, kai jų šeima neteko namo iki pamatų, padėti atskubėjo moteris iš Birutės gatvės, kurios namas neseniai taip pat degė.
„Mes kol kas realios pagalbos sulaukėme tik iš aplinkinių, o valdžia daugiau kalba, nei padeda. Kelis kartus kreipiausi į Savivaldybę, į merą, tačiau realios pagalbos taip ir nesulaukėm. Be abejo, visi gražiai kalba, užjaučia, bet tuo ir pasibaigia“, – apmaudo neslėpė senamiesčio gyventoja.
Pasak jos, šeima gavo dviejų tūkstančių litų vienkartinę paramą, patalpas suaukotiems daiktams laikyti ir apie tūkstantį litų, kuriuos suaukojo geros valios žmonės.
„Iš valdžios tikėjomės šiek tiek didesnės pagalbos, nes už tokią pinigų sumą, kurią skyrė kaip vienkartinę išmoką, nelabai ką ir padarysi, namas juk sudegė iki pamatų“, – „Santarvei“ sakė  D. Balčiūnienė.
Šeima jau kelis mėnesius glaudžiasi lauko virtuvėlėje, kurioje gyvenimo sąlygos vos pakenčiamos.
„Santarvei“ užsiminus apie galimybę gauti laikiną socialinį būstą, D. Balčiūnienė prisipažino apie tai galvojusi, tačiau nežinanti, kur kreiptis ir kokius dokumentus pristatyti.
„Kai lankiausi Savivaldybėje, niekas apie socialinį būstą net neužsiminė, todėl ir apsigyvenome savo lauko virtuvėlėje. Vasarą dar čia galima buvo gyventi, bet artėjantis ruduo jau verčia sunerimti, nes sūnus pradės lankyti gimnaziją, reiks ruošti pamokas, o tam tinkamų sąlygų nėra. Todėl svarstom galimybę jį laikinai apgyvendinti pas kaimynus“, – kalbėjo D. Balčiūnienė.
Moters teigimu, šeima iš paskutiniųjų stengiasi, kad kuo greičiau būtų atstatytas namas. Mažeikiškiai tikisi, kad bent iki didžiųjų speigų užkels stogą.

Susitelkia ne visi

Sparčiai statybos vyksta ir Sedos seniūnijoje, kur prieš kelis mėnesius daugiavaikė šeima taip pat liko be pastogės. Čia darbai vyksta daug sparčiau, nes į pagalbą įsijungė visa seniūnija.
Sedos seniūnas Algirdas Grinkevičius pasidžiaugė, kad nuo gaisro nukentėjusiai šeimai padėjo visi –  kas tik kuo galėjo.
„Seniūnija kartu su bendruomene skyrė statybinių medžiagų. Gyventojai nešė, kas ką galėjo, kad tik daugiavaikė šeima kuo greičiau atsigautų nuo patirto šoko. Kiek žinau, jau iškilo naujojo namo sienos, netrukus ir stogas bus“, – sakė A. Grinkevičius.
Tačiau Mažeikių miesto seniūno pavaduotojas Alfredas Valančius bendruomeniškumu, žmonių susitelkimu pasidžiaugti negali.
„Mes, kaip seniūnija, nukentėjusiems nuo gaisro žmonėms niekuo padėti negalime. Jokio fondo ar atliekamų lėšų neturime. Vienintelis dalykas, kuo galėtume prisidėti, tai nebent padėti išvalyti šiukšles iš patalpų. Kad ir kaip būtų gaila, tai vienintelė mūsų galima pagalba“, – apgailestavo A. Valančius.

Daugiavaikė šeima, nukentėjusi nuo gaisro, prašo pagalbos.
Ugnis pasiglemžė visus namų apyvokos daiktus, baldus, rūbus. Priimsime bet kokią pagalbą, nes pradedame naują gyvenimą tarp tuščių sienų.
Vaida Mažrimienė, Taikos g. 7-13, Mažeikiai, tel. 8 625 93 767. Paramą pervesti: VšĮ Mažeikių bendruomenės centras, įmonės kodas 167374878, banko sąskaita: AB Swedbankas, banko kodas 73000, sąskaitos Nr. LT867300010086729894, mokėjimo paskirtis – parama Vaidai Mažrimienei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*