Po pergalės teisme – į ligoninę

Vienas iš lyderių kovoje prieš danų kiaulių ūkio plėtrą bugeniškis Stanislovas Skurvydas dabar gydosi Palangos sanatorijoje. Jauną vyrą mikroinfarktas ištiko po pergalingą džiaugsmą atnešusio teismo, kuris paliko galioti Savivaldybės tarybos sprendimą, neleidžianti „Bugenių agro“ išplėsti komplekso pajėgumų iki 46 tūkstančių kiaulių per metus. Medikai konstatavo, kad ligą sukelti galėjo įtampa ir stresas.


BLOGAI PASIJUTO
PER TEISMĄ
40 metų vyras „Santarvei“ prisipažino besijaučiąs kiek keistai – iki šiol sveikata nesiskundęs, o po mikroinfarkto net buvo šuntuotos širdies kraujagyslės.
S. Skurvydas neneigia, kad daug jėgų, nervų kainavusi daugiau kaip dvejų metų kova prieš danų kiaulių invaziją į Bugenius. Nors daugelis gyventojų palaikė jo ir Vaidoto Jermolavičiaus organizuotus mitingus, piketus, protesto akcijas, tačiau sulaukta ir piktų replikų. Per vieną tokią akciją kažkas iš miestelėnų mestelėjęs, esą ar tik patys organizatoriai nenorį įsigyti komplekso.
S. Skurvydas nekaip pasijuto jau prieš Šiaulių apygardos administracinio teismo posėdį, vykusį praėjusio mėnesio pradžioje. (Kaimo bendruomenė buvo įtraukta trečiąja šalimi, jai atstovavo S. Skurvydas ir V. Jermolavičius.) Per teismo posėdį stipriai sudūrė širdį, kai reikėjo kalbėti, nebuvo lengva.
„Jaudinausi prieš posėdį. Juk ne kasdien į teismą važiuoji“, – prisiminė pašnekovas.
Ir atlėgus įtampai S. Skurvydo savijauta nepagerėjo. Naktimis mausdavo širdį, atrodė, kad skauda visi kaulai. Manęs, kad gal koks gripas pristojęs.
Savaitę gydęsis Klaipėdos ligoninėje, šiuo metu S. Skurvydas sveikatą stiprina Palangoje, sanatorijoje. Pasidžiaugė, kad jaučiasi gana normaliai.
SULAUKIA
NE TIK BENDRUOMENĖS
PALAIKYMO
Daug kas dabar sako, kad per danų kiaules S. Skurvydas sveikatos bus netekęs. Ir medikai, atlikę tyrimus, pasakė, kad mikroinfarkto priežastis, ko gero, stresas.
„Nieko nekaltinu. Reikėjo anksčiau kreiptis į gydytojus, ir tokių pasekmių nebūtų“, – samprotavo vyras.
V. Jermolavičius, drauge su S. Skurvydu kovoję prieš danų kiaulių ūkio plėtrą, net neabejoja, kad į ligos patalą bendražygį paguldė dėl to tvyrojusi įtampa.
„Stanislovas labai kuklus. Kai jam žmonės sako, jog dėl danų kiaulių padėjo sveikatą, jis ginasi, esą gal ne dėl to. Aš gal labiau užgrūdintas, o jis labai jautrus. Mačiau, kaip jis reaguoja, išgyvena tą įtampą“, – „Santarvei“ sakė V. Jermolavičius.
S. Skurvydas patikino: jeigu kas atsuktų ratą atgal, jis elgtųsi lygiai taip pat. Tik sunegalavęs laiku kreiptųsi į gydytojus.
„Labai geras jausmas, kai matai, jog ne veltui stengiamės. Juk teismas paliko galioti Savivaldybės tarybos sprendimą. Jei jis nebus apskųstas, danai tegalės savo tvartuose per metus auginti ne daugiau kaip 3 tūkstančius kiaulių – tiek, kiek ir ūkininkai“, – pergale džiaugėsi bugeniškis.
S. Skurvydas prisipažino net nejaukiai besijaučiantis dėl didelio dėmesio: jam skambina kaimynai, bendruomenės, seniūnijos atstovai, sulaukia daug lankytojų, netgi buvo atvažiavęs Savivaldybės juridinio skyriaus pareigas laikinai einantis Antanas Naujokas, su kuriuo kartu atstovauta teismuose, konsultuotasi.
JĖGA – ŽMONIŲ VIENYBĖ
Bugenių bendruomenės pirmininkė Regina Brazdauskienė sakė, kad žmonės laukia S. Skurvydo kuo greičiau sugrįžtant. Bendruomenė nebespėjusi jam ir V. Jermolavičiui deramai padėkoti, nors tam ir ruošėsi.
„Neįtikėtina. Mes, kelios moterėlės, buvome pradėjusios rinkti parašus, ėjome pas valdžią dėl „Bugenių agro“ ketinimų. Niekas į mus nekreipė dėmesio. O kai į kovą stojo tie vyrai, rezultatas visai kitoks“, – negailėjo gerų žodžių bendruomenės pirmininkė.
S. Skurvydas ir V. Jermolavičius neprisiima jiems skiriamų nuopelnų. Esą sustabdyta „Bugenių agro“ kiaulių ūkio plėtra – kaimo žmonių vienybės rezultatas.
„Mums dabar skambina iš kitų rajonų ir klausia, kaip pavykę atsilaikyti prieš danų kiaulių invaziją. Net iš Žaliųjų judėjimo to teiravosi. Atsakymas vienas – reikia suvienyti bendruomenę“, – patirtimi dalijasi jos atstovai.
Abu pasidžiaugia sulaukę ne tik Bugenių bendruomenės paramos. Juos palaikė Mažeikių apylinkės seniūnas Vidmantas Kesminas – dalyvavo susitikimuose, išlydėjo į piketą Vilniun. Žmonių interesus gynė ir Savivaldybės administracijos vadovai, rajono politikai.
„Jeigu nebūtų aktyvios žmonių veiklos, ko gero, kiaulių kompleksas sėkmingai būtų gyvavęs“, – spėjo Savivaldybės juridinio skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis A. Naujokas.
DAUGIAU KIAULIŲ –
DAUGIAU NAUDOS?
Teismo sprendimu, kuriuo pristabdyta „Bugenių agro“ kiaulių ūkio plėtra, džiaugiasi beveik visi bugeniškiai. Nepatenkintų, anot bendruomenės pirmininkės Z. Brazdauskienės, bus gal apie dvidešimt. Tai dviejų bugeniškių, dirbančių kiaulidėse, giminės, artimieji.
Vienas jų, „Bugenių agro“ vadybininkas Kęstutis Gineitis, „Santarvei“ sakė nesiveliąs į konfliktus, dirbąs savo darbą, ir tiek.
„Man čia gerai. Nereikia į jokius užsienius važiuoti“, – patenkintas vyras.
Šiuo metu kiaulidėse auginama apie 600 kiaulių. K. Gineitis mano, kad blogai, jog sustabdyta plėtra. Esą 12 tūkstančių kiaulių per metus – būtų geriausias variantas. Tada ūkis būtų modernizuotas, tuo tarpu dabar viskas rusiška, o „smirdalynė“ ta pati.
Anot pašnekovo, dėl srutų laistymo per daug pučiamas burbulas. Šiomis dienomis jau antrą kartą šiemet vežamos srutos. Esą dvokas sklinda vos porą valandų, nes griežtai laikomasi bendrovės savininko Ervino Nisseno nurodymo – išlaisčius srutas jas aparti per dvi valandas.
DANAS SITUACIJOS
NEKOMENTUOJA
Šiaulių apygardos teismas bugeniškius nudžiuginusią nutartį paskelbė rugsėjo 19-ąją.
„Bugenių agro“ jį apskųsti gali iki šio penktadienio. Bendrovės savininkas E. Nissenas nenorėjo komentuoti, koks bus sprendimas.
„Komentuosiu vėliau“, – lakoniškai „Santarvei“ telefonu atsakė danas.
Savivaldybės administracija dar neturi informacijos, kad teismo nutartį „Bugenių agro“ būtų apskundusi.
„Vyriausiasis administracinis teismas turi daug bylų. Manau, kad jeigu „Bugenių agro“ kreiptųsi į teismą, bylos nagrinėjimo tektų laukti metus“, – spėjo juristas.
Tas laikotarpis dar kartą patampytų kaimo žmonių nervus.
„Žmonės per daug ima į galvą. Juk nuo jų niekas nepriklauso. Yra už mus protingesnių – advokatai, teisėjai. Ko bartis, „durniuoti“? Viršaus nepaims tie danai, ne viešpačiai yra. Galioja įstatymas“, – samprotavo „Bugenių agro“ vadybininkas K. Gineitis.
KIAULIŲ AUGINIMAS –
NE SVARBIAUSIA?
„Bugenių agro“ į Savivaldybės vadovus dėl kiaulių ūkio plėtros kreipėsi 2005 metais. Prasidėjus nesutarimui su vietos gyventojais, sustojo investicijos į fermų atnaujinimą. Ne ką pasikeitė ir auginamų kiaulių skaičius. Šiuo metu tik viename tvarte kriuksi kiaulės – jų 600. Kol tebevyksta teisminiai ginčai, bendrovė be atskiro leidimo negali per metus auginti daugiau kaip 3 tūkstančių kiaulių. V. Jermolavičius įžvelgia, kad už kiaulių auginimo slypi didesni interesai.
„Bet kuris rimtas verslininkas pasitrauktų. Be rėmimo, finansavimo neišgyventum iš tokio kiekio kiaulių. Jis (E. Nissenas – B. R.) vienas vargu ar imtų kovoti. Bendruomenė sukiršinta. Ir tokioje aplinkoje vystyti verslą? Manau, yra įsikišusi ir Danijos politika“, – samprotavo bugeniškis.
Tokias mintis jam padiktavo ir Danijos ambasadoriaus planuotas slaptas vizitas į Mažeikius siekiant „Bugenių agro“ palankių sprendimų.
„Tai tėra mano samprotavimai“, – pakartojo V. Jermolavičius.
Nuotr. Jono STRAZDAUSKO
ir iš redakcijos archyvo: Liepos mėnesį prie Danijos ambasados piketavęs S. Skurvydas jautėsi puikiai ir nė nenutuokė, kad po poros mėnesių jam prireiks medikų pagalbos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto