Poliklinikos vadovui už tarpininkavimą pažadėtas postas

Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius ėmėsi tarpininko vaidmens tarp „greitosios“ darbuotojų ir UAB „Euro pulsas“, užsimojusios ją privatizuoti. Direktorius neneigė, kad už tai jam pažadėtas postas. Tačiau tikino ankstesnę nuostatą dėl tokios privatizacijos pakeitęs ne dėl savęs, o todėl, kad jam rūpi geresnė „greitosios“ ateitis. NEIGIA PSICHOLOGIŠKAI SPAUDĘS
„Greitosios“ darbuotojai, rugsėjo 12 dieną sutikę pereiti dirbti į „Euro pulsą“, po savaitės pakeitė savo sprendimą ir teigė, jog prašymą pasirašė patekę į apgaulės spąstus bei pajutę psichologinį spaudimą.
„Jaučiuosi neteisėtai apkaltintas, nes, be darbuotojų argumentų, pasiūlymų ir racionalių minčių, yra labai daug emocijų“, – savo poziciją po rašinio „Greitosios“ darbuotojų nebevilioja verslas“ „Santarvei“ panoro išsakyti A. Stankevičius.
Įstaigos vadovas tik iš dalies sutiko su kaltinimais, jog jis nepakankamai rūpinęsis „greitąja“, jos uždirbtus pinigus naudojęs kitoms reikmėms ir dėl to skyriaus techninė bazė esanti skurdi.
„Per šešerius metus, kol vadovauju įstaigai, valstybės investicijos buvo saikingos. Tačiau pagal galimybes stengėmės pagerinti darbo ir socialines sąlygas. Šiek tiek paremontavome skyriaus patalpas, nuirkome šaldytuvą, televizorių, mikrobangų krosnelę, padidinome darbuotojų atlyginimus, įsigijome tris, tiesa, naudotus, „greitosios“ pagalbos automobilius, reikalingą įrangą“, – pasakojo direktorius.
A. Stankevičius neneigė, kad „greitosios“ uždirbti pinigai patekdavo į bendrą įstaigos kasą. „Taip jau yra, kad pelningos paslaugos turi kompensuoti nuostolingas“, – pridūrė pašnekovas.
Įstaigos vadovas atmetė kaltinimus, kad jis daręs psichologinį spaudimą. „Aš neverčiau žmonių pasirašyti, jog sutinka pereiti dirbti į „Euro pulsą“. Jie tai padarė savo valia“, – gynėsi nuo kaltinimų direktorius.
– Psichologinis spaudimas nėra prievarta. Kaip pavadinti tai, kad neatsižvelgėte į žmonių prašymą leisti jiems porą dienų pasvarstyti. Anot darbuotojų, parašai buvę surinkti per dešimt minučių. Žmonės, savo vadovo įkalbinėjami pereiti dirbti į privačią bendrovę, jautėsi sutrikę.
– Žinau tokio proceso tvarką. Sprendimą leisti teikti paslaugas priima Savivaldybės taryba. Prašymą svarsto komitetai. Kolektyvui priėmus teigiamą sprendimą, buvo galima suspėti iki artimiausio Tarybos posėdžio.
Skuba buvo reliatyvi. Gal klausimą sprendėme greičiau negu įprastai, tačiau tai nebuvo darbuotojų spaudimas.
Aš ir kaip žmogus, ir kaip vadovas suprantu darbuotojus ir nepykstu ant jų dėl nepasitenkinimo, pretenzijų, įtarinėjimų. Nėra lengva priimti sprendimą eiti dirbti į privačią įstaigą, ar ne. Dėl to kyla ir emociniai svyravimai.
– Svyruoja ne tik darbuotojai, bet ir Stankevičius. Kai praėjusiais metais „greitąją“ norėjo privatizuoti „Ambulansas“, pasisakėte prieš tokius veiksmus. Šių metų vasarį kilus ažiotažui dėl „greitosios privatizavimo“, taip pat buvote už jos išlikimą Savivaldybės pavaldume. Dabar taip lengvai atsisakote įstaigai pelningo padalinio.
– Verslininkų iniciatyva susikūrė UAB „Euro pulsas“ greitosios medicinos paslaugoms teikti. Kai jie manęs paprašė apie planus papasakoti „greitosios“ kolektyvui, aš taip pat dvejojau ir svarsčiau. Tačiau jaučiau pareigą neužblokuoti galimybės darbuotojams sužinoti ir kitokias alternatyvas. Tuo labiau kad valstybės planuose yra numatyta pakeisti įstatyminius aktus, susijusius su greitosios medicinos pagalbos organizavimu.
Svarstomos dvi greitosios medicinos pagalbos plėtros koncepcijos. Viena, kad reikėtų įsileisti privatų kapitalą ir tokios pagalbos administravimą ir valdymą perduoti apskritims. Kitas – privatus kapitalas neįleidžiamas. Didesnė tikimybė, kad „greitosios“ bus perduotos apskritims.
Kodėl anksčiau buvau prieš privatizavimą? Poliklinikos situacija ir perspektyvos buvo kitokios. Todėl buvo interesas išlaikyti kuo didesnę įstaigą. Daliai įstaigos darbuotojų atskilus ir įkūrus dvi viešąsias įstaigas, išgyventi bus daug sudėtingiau. Neslėpsiu, tektų dar labiau naudotis „greitosios“ uždirbtu pelnu.
Mažeikiškių verslininkų tikslas – sujungti savo kapitalą ir mūsų specialistus – gražus ir kilnus. Tuo labiau kad jie žada pagerinti darbuotojų darbo ir socialines sąlygas. Mūsų įstaigos galimybės ribotos, o prieš trejetą metų priimta valstybės greitosios medicinos pagalbos plėtros koncepcija ir investicijų planas nevykdomas.
– Sunku patikėti, kad tik patriotiniai jausmai darbuotojams ir mažeikiškiams bus pakoregavę ankstesnes Stankevičiaus nuostatas. Tiesiai šviesiai noriu paklausti: kas Jums pažadėta už tarpininkavimą?
– Sėkmingam projekto įgyvendinimui reikia: greitosios medicinos pagalbos specialistų, kapitalo ir verslo vadybininko, o medicinos daliai – medicinos vadybininko. Verslininkai, prašydami tarpininkauti perteikiant koncepcijas ir pasiūlymą, pasakė man, kad jiems tikčiau kaip vadybininkas. Jeigu būtų tokios aplinkybės, kad man reikės darbo, jie garantavo, jog priimtų mano paslaugas.
Poliklinika skaidosi į gabalus, nė vieno iš jų aš neprivatizavau. Mano kaip vadovo perspektyvos neaiškios. Jeigu atskiltų trečia privati įstaiga, man tektų papildyti Darbo biržos bedarbių būrį.
Ar ne žmogiška yra tai, kad susimąsčiau apie verslininkų siūlymą? Tuo labiau kad manau, jog būčiau ne prasčiausias vadybininkas. Kol kas jokių pasiūlymų nei iš Juočinskienės, nei iš Kontaro (nuo poliklinikos atskilusių viešųjų įstaigų vadovų – B. R.) nesulaukiau.
– Susidaro įspūdis, kad verslininkai bandė „sužaisti“ Jūsų populiarumo korta. „Greitosios“ darbuotojai teigė savo parašais sutikę pereiti dirbti į „Euro pulsą“, tikėdamiesi, kad ir toliau dirbs su Jumis. O vėliau paaiškėjo, kad bendrovės direktorė Janina Lukauskienė, o Stankevičiaus statusas – apskritai neaiškus.
– Formaliai direktorė yra dabar laikinai „greitosios“ vyriausiosios felčerės pareigas einanti Lukauskienė. Turi būti žmogus, kuris šiuo metu galėtų tvarkyti tolesnius reikalus. Būdamas Savivaldybės įstaigos vadovas, aš negaliu vadovauti ir privačiai įstaigai. Žmonėms tai paaiškinau ir jie sutiko, kad ir toliau dirbs su Lukauskiene.
Jeigu ir poliklinika irs taip greitai, kaip iki šiol, Savivaldybei operatyviai duodant leidimus privačiai veiklai, ir aš neteksiu darbo, mielai priimsiu verslininkų siūlymą dirbti „Euro pulse“. Be abejo, aš palieku kažkiek procentų, kad turėsiu darbo poliklinikoje, bet didesnė tikimybė, kad ne.
– „Greitosios“ darbuotojai nutarė priešintis privatizavimui, nes, anot jų, įžvelgė daug neskaidrumo. Pristatydamas verslininkų planus slėpėte, kas yra „Euro pulso“ steigėjai, kieno kapitalas bendrovę rems.
– Jeigu atvirai, aš ir pats nežinau visų akcininkų. Bendravau su akcininkų įgaliotu Liutauru Juška. Žinau, kad bendrovės įstatinis kapitalas yra nemažas, tiek užtenka greitosios medicinos pagalbos funkcijoms pradėti.
Juška – naujos kartos žmogus, žinomas Mažeikiuose verslininkas. Jis pusantrų metų dirba „Mažeikių lyros“ direktoriumi ir yra rimtas vadybininkas.
Pasitikrinau informaciją. Vadovaujant Juškai, bendrovės veiklos rodikliai stipriai pagerėjo.
Sutinku, kad „Euro pulsas“ padarė klaidų. Pirmiausia dėl nemotyvuotos baimės neįvardinti akcininkų. Šiais laikais, ir ypač socialinių paslaugų sferoje, taip nedaroma. Verslininkai manė, kad užteks parodyti administracijos direktorių, kuris yra savas tarp savų. Gyvenimas parodė, kad to buvo per mažai.
– Verslininkų klaidos gali pakišti koją jų ketinimams. „Greitosios“ darbuotojai Savivaldybės merą ir Tarybos narius raštu informavo nebesutinkantys pereiti dirbti į „Euro pulsą“.
– Akcininkai sureagavo į kritiką. Jų įgaliotas Liutauras Juška buvo susitikęs su „greitosios“ kolektyvu. Buvo įvardinti ir „Euro pulsas“ steigėjai (L. Juška, Tomas Ungeitis ir Vilmantė Staškienė), raštu pateikti bendrovės akcininkų įsipareigojimai ir garantijos.
Pavyzdžiui, žadama, pasirašant sutartis su darbuotojais, iš karto 8 proc. padidinti atlyginimus, darbuotojus apdrausti civilinės atsakomybės draudimu ir draudimu nuo nelaimingų atsitikimų darbe, atlikti patalpų kapitalinį remontą, nupirkti 4 naujus greitosios medicinos pagalbos automobilius, kt.
Verslininkų siūlymas tebegalioja. Manau, kad „greitosios“ kolektyvas dar kartą jį apsvarstys. Jeigu pasakys „ne“, ir toliau dirbsime kaip iki šiol, kol leis teisiniai aktai.
– „Santarvei“ buvote prasitaręs, kad jeigu Jums pasiūlytų tapti „Euro pulso“ akcininku, ko gero, pasiskolintumėte pinigų ir įsigytumėte akcijų.
– Kol kas tokio siūlymo nesulaukiau. Jei pasiūlys, pagalvosiu.
Nuotr. iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content