Politikai abejoja: versti valdžią ar dar palikti

Savivaldybėje tvyro įtampa: jeigu opozicijai pavyktų atstatydinti merą Vilhelmą Džiugelį, subraškėtų ne vieno valdininko kėdė. Nors merui palaikymą jau išsakė konservatoriai, valstiečiai liaudininkai, dėl savo posto jis nėra garantuotas. Lemiamas balsas priklauso socialdemokratams, tačiau šie apsispręsti neskuba.


REIKIA DAUGIAU
KAIP PUSĖS BALSŲ
„Santarvėje“ jau buvo rašyta apie kovo 27 dienos Tarybos posėdį, kai nepriklausomu Tarybos nariu pasivadinęs Pranas Noreika pareiškė negalįs pasitikėti Savivaldybės meru ir informavo prisidedąs prie tų 800 gyventojų, kurie pasirašė prašymą įvairioms institucijoms ištirti V. Džiugelio veiklą.
Netikėtai, ir kaip pats sakė, ne pagal scenarijų, opozicijos lyderis Kęstutis Bartkevičius taip pat pareiškė, kad jų frakcija palaiko P. Noreikos pareiškimą.
„Santarvei“ K. Bartkevičius sakė, kad persipildė kantrybės taurė, esą V. Džiugelis pjudo politikus, iš mero Tarybos nariai girdį daug verkšlenimo ir per mažai konkretumo.
Šią savaitę politinis gyvenimas verda nuo aistrų, spėlionių, kas kokias kėdes užimtų. Politika besidomintys rinkėjai replikuoja, esą interpeliacija sprogs kaip muilo burbulas. Savivaldybės tarybą kol kas yra pasiekęs tik P. Noreikos pasirašytas prašymas.
NAUJOS DAUGUMOS NĖRA
Taryboje dirba 27 nariai, valdančiojoje koalicijoje jų yra 18: septyni socialdemokratai, 1 – Naujosios sąjungos narys, 4 konservatoriai, 3 – valstiečiams liaudininkams atstovaujantys Tarybos nariai ir 3 nariai, į Tarybą išrinkti pagal nuosaikiųjų konservatorių sąrašą.
Interpeliacijai pareikšti reikėtų trečdalio Tarybos narių balsų, šiuo atveju – devynių. Po to ji būtų svarstoma Tarybos posėdyje, meras atstatydinamas slaptu balsavimu už tokį sprendimą balsuojant ne mažiau kaip pusei narių.
Šiuo metu mero atstatydinimo siekia šeši partijai Tvarka ir teisingumas bei du – Socialdemokratų sąjungai atstovaujantys Tarybos nariai ir vienas „darbietis“. Merui atstatydinti reikėtų mažiausiai dar penkių Tarybos narių palaikymo.
„Santarvės“ žiniomis, politikams, norintiems perimti valdžią, nesiseka suformuoti naujosios daugumos. Norinčiųjų išlikti valdžioje akys krypsta į socialdemokratus: jiems pasitraukus iš valdančiosios koalicijos, tektų užleisti ir svarbiausius postus.
Norinčiųjų perimti valdžią viltis – taip pat socialdemokratai. Tuo labiau kad pasigirsta kalbų, jog frakcija netvirta, bene pusė jos narių dvejoja, ar nereikėtų pereiti į opoziciją. Patys politikai apie tai su „Santarve“ nebuvo linkę kalbėti.
SOCIALDEMOKRATAI
DAR
NEAPSISPRENDĖ
Socialdemokratų partijos Mažeikių skyriaus pirmininkas Jonas Jurkus „Santarvei“ pripažino, kad politinė situacija dabar sudėtinga, ir politikai laukia, ką nuspręs socialdemokratai.
„Nei partijos pirmininkas, nei Tarybos frakcijos seniūnė (Irena Macijauskienė – B. R.) negali vieni priimti sprendimų. Vyksta diskusijos, išsakome vieni kitiems pastabas, pageidavimus. Nėra jokios panikos. Viską išsiaiškinsim koalicijos rate ir tada ramiai paskelbsime savo sprendimą. Prano Noreikos išpuolis prieš merą mūsų negali įvelti į intrigas“, – „Santarvei“ sakė politikas.
J. Jurkus suabejojo, ar dabar laikas keisti valdžią, nors socialdemokratai ir turi priekaištų V. Džiugeliui. Esą kilusius nesusipratimus, neaiškumus galima spręsti derybomis, griežtesniu pasikalbėjimu.
O jeigu jam būtų pasiūlytas koks postas valdžios struktūroje? J. Jurkus patikino, kad bent šiuo metu į valdžią nesiveržiąs – reikia pabaigti planuotus darbus, kurių turįs nemažai.
Socialdemokratų frakcijos pirmininkė I. Macijauskienė neigė, kad frakciją drasko vidiniai nesutarimai. Nors kai kuriais klausimais nuomonės išsiskiria, tačiau diskusijose jos kristalizuojasi.
Politikė nebuvo linkusi kalbėti ir apie siūlymus, kuriais socialdemokratai viliojami į naująją koaliciją.
„Problema rimta, situacija sudėtinga. Per vieną naktį negalime priimti sprendimų. Kitą savaitę, manau, sudėliosime visus taškus“, – į klausimą, dėl kokių priežasčių stringa socialdemokratų sprendimas, atsakė neetatinė vicemerė.
Be to, socialdemokratai dar norėtų susitikti su konservatoriais ir išgirsti, kas buvo nuspręsta jų partijos tarybos posėdyje.
SUREAGUOTA
Į „SANTARVĖS“
PUBLIKACIJAS
Įtempta situacija rajono politikoje privertė sukrusti ir konservatorius. Trečiadienį įvyko partijos Mažeikių skyriaus tarybos posėdis, kuriame dalyvavo ir Seimo narė Agnė Bilotaitė.
„Santarvės“ žiniomis, pasitarime buvo linksniuojamas ir mūsų laikraštis, Tarybos nariams buvo išdalintos publikacijų, susijusių su Savivaldybės meru Vilhelmu Džiugeliu, kopijos.
„Rajono gyventojai, kurie skaito šį laikraštį, turi teisę sužinoti objektyvią informaciją, politikas, apie kurį rašoma, turi apsiginti teisiškai ar parašyti labai aiškius atsakymus. Kai viešoje erdvėje yra išreikšti kaltinimai, į juos neatsakyta, natūraliai kyla susirūpinimas“, – paaiškino skyriaus pirmininkas Sigitas Kaktys.
Posėdį koalicijos partnerių socialdemokratų prašymu sukvietė partijos skyriaus pirmininkas. Skyriaus taryba iš pirmų lūpų norėjo išgirsti V. Džiugelio žmonos Ramunės įdarbinimo „Mažeikių autobusų parke“ aplinkybes, daugiau sužinoti apie sutuoktiniams verslininkų dovanotą kelionę į Angliją bei Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimą, kuriame konstatuota, kad meras yra supainiojęs viešuosius ir privačius interesus.
PALAIKĖ MERĄ,
APKALTINO
PIRMININKĄ
„Santarvės“ žiniomis, vieni iš uoliausiai gynusiųjų V. Džiugelį buvo Savivaldybės taryboje konservatoriams atstovaujantys Liudvika Daliuta Domarkienė bei Paulius Auryla. Už per didelį dėmesį V. Džiugeliui kliuvo ir laikraščiui bei merą pasiaiškinti pakvietusiam partijos skyriaus pirmininkui.
S. Kaktys buvo apkaltintas vos ne kolaboravimu – dėl to, kad kalbasi su Seimo nariu Stanislovu Giedraičiu, Savivaldybės tarybos opozicija.
Partijos skyriaus pirmininkas S. Kaktys, kalbėdamasis su „Santarve“, nuo tokių kaltinimų atsiribojo ir apgailestavo, kad posėdyje nepavyko gauti atsakymų į rūpimus klausimus, susijusius su spaudoje iškeltais kaltinimais merui. Esą tai meta neigiamą atspalvį tiek partijai, tiek Tarybos valdančiajai koalicijai.
V. Džiugeliui susitikimas su partiečiais buvo naudingas – jis užsitikrino saviškių palaikymą. Vyko balsavimas, ir tarybos dauguma nutarė, kad konservatoriai remia merą.
Iki šiol ne tik rinkėjams, bet ir patiems konservatoriams iškildavo klausimas: kokios partijos narys yra V. Džiugelis. Trečiadienį meras (į rinkimus ėjęs kaip Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos narys) užpildė prašymą, kad nori būti TSLKD nariu. Iki šiol, pagal suvažiavimo, kuriame nuspręsta dviem partijoms susijungti, dokumentus, jis turėjo „pasyvaus nario“ statusą.
PASIGEDO
RYŽTINGŲ
SPRENDIMŲ
S. Kaktys taip pat mano, kad valdančioji koalicija turėtų likti tokia, kokia yra.
„Yra daugybė klausimų, kuriuos reikėtų svarstyti. Koalicija yra pajėgi priimti sprendimus“, – samprotavo politikas.
S. Kakčio nuomone, šiuo sunkiu šaliai ir rajonui laikotarpiu koalicija turėtų imtis ryžtingesnių sprendimų: nusistatyti strateginius uždavinius, prioritetus, įvertinti Savivaldybės biudžeto surinkimą, aptarti, kaip mažinti administravimo išlaidas, galbūt net atsisakant po 2007 m. įsteigtų etatų, persvarstyti valdininkų apmokėjimo už darbą sąlygas.
„Reikia ryžtingų, tvirtų sprendimų, o jų pasigendu“, – teigė Konservatorių partijos skyriaus pirmininkas.
Anot S. Kakčio, dabartinė situacija yra kaip pranašas tam tikroms permainoms – nesvarbu, kokia būtų koalicija, tačiau sprendimų raktas – socialdemokratų rankose. Šios partijos nariai vadovauja Savivaldybės administracijai, kai kurioms įmonėms, įstaigoms bei užima kitus svarbius postus. Politikas mano, kad dalis iš jų, kaip nepateisinę pasitikėjimo, yra keistini.
ATSAKOMYBĖS
NEBIJO
Partijos Tvarka ir teisingumas skyriaus pirmininkas Saulius Šiurys „Santarvę“ patikino, kad ne dėl ambicijų siekiama valdžios. Anot jo, opozicijoje esantys Tarybos nariai norėtų savo žinias ir patirtį panaudoti dirbdami miesto ir mažeikiškių vardan. Tačiau būnant kitoje barikadų pusėje tai sunku padaryti – valdančioji koalicija siūlymų nepriima, veikia balsavimo mašina.
Anot S. Šiurio, permainos reikalingos ne tik Taryboje, bet ir Savivaldybės administracijoje. Jis negailėjo kritikos administracijos direktoriui Broniui Kryžiui. Esą kam užimti kėdę, jeigu tiek daug mieste betvarkės, neišspręstų problemų, jei nuolaidžiaujama kai kuriems Savivaldybės padalinių vadovams.
S. Šiurys teigė, kad „tvarkiečiai“ nebijo atsakomybės, dėl to ir norėtų dalyvauti valdyme, o ne būti stebėtojais.
Anot Tarybos nario, permainos reikalingos, ir kuo greitesnės.
„Jei lauksime kitų rinkimų – degraduosime. Jei dabar nieko neįvyks, vadinasi, iki kadencijos pabaigos niekas nepasikeis“, – reziumavo politikas.
IŠVADA –
DARBO
KOKYBĖ GERĖS
Savivaldybės meras V. Džiugelis vakar, kaip ir prieš savaitę, „Santarvei“ sakė nesiruošiąs atsistatydinti. Jis įsitikinęs, kad valdančiosios koalicijos partneriai taip pat liks su juo.
„Viskas sudėliota dėl URBAN programos, kad miestas gražėtų. Svarbus klausimas – renovacija. Aš, kaip meras, ir visa komanda esame nuveikę nemažai darbų. Dabar atsitraukti iš valdžios ir visą mūsų įdirbį atiduoti kitiems, kurie patys prisipažįsta, kad jie nieko neišmano (tokia frazė nuskambėjo svarstant biudžetą – B. R.)? Opozicija, kuri nieko nepadarė, nieko nepasiūlė, nori užimti valdžią bet kokiomis priemonėmis“, – replikavo meras.
V. Džiugelis neneigė, kad įtempta situacija privertė įvertinti, permąstyti savo žingsnius, klaidas. Jei liks meru, politikas žadėjo naują darbų kokybę, paspartinti antikrizinio plano tvirtinimą. O dėl personalijų?
„Negalima vadovautis emocijomis. Reikia konkrečių faktų, argumentų. Negalima be niekur nieko atleisti vienų ar kitų darbuotojų“, – atsakė meras.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: I. Macijauskienė teigė, kad socialdemokratai savo sprendimą turėtų pasakyti kitą savaitę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto