Politikų piniginės neplonėja

Turto deklaracijos atskleidė, kad daugelis Tarybos narių sunkmečio nepajuto.

Rajono politikų ir jų sutuoktinių turto deklaracijos byloja, kad finansinis atotrūkis valdžios žmones skiria ne tik nuo eilinių rinkėjų, bet ir vieną nuo kito. Milijoninius turtus deklaruoja net keturi rajono Savivaldybės tarybos nariai. Turtingiausiųjų sąraše – ir meras Vilhelmas Džiugelis bei vicemeras Rimantas Norkus, aplenkę ne vieną verslininką.

POZICIJŲ NEUŽLEIDŽIA
Neseniai „Valstybės žinios“ paskelbė 2009 metų politikų ir valstybės tarnautojų bei jų sutuoktinių turto deklaracijas. Jos atskleidė, kad rajono politikai sunkmečio nepajuto. Daugelio turtas nesumenko arba sumažėjo labai menkai, o kai kurių gerokai padidėjo.
Turtingiausių Tarybos narių ketvertukas liko nepakitęs. Milijonieriai ne pirmą kadenciją yra verslininkai Gintautas Šmaižys, Kęstutis Bartkevičius ir ūkininkas Andriejus Virkutis.
Ūkininkas Antanas Tenys į milijonierių sąrašą patenka antri metai.

ŠEIMOS TURTAS – KETURI MILIJONAI
Labiausiai savo turtais kitus 26 kolegas iš Savivaldybės Tarybos lenkia socialdemokratas G. Šmaižys. Beje, UAB „Mažeikių rugelis“ direktorius turtingiausias tarp Tarybos narių buvo ir praėjusią kadenciją.
Krizė politiko turtų nesumenkino. Šeimos privalomas registruoti turtas (nekilnojamasis turtas, vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai) liko nepakitęs, siekia šiek tiek per keturis milijonus litų.
Politikui praėjusiais metais pavyko net 86 tūkstančiais litų padidinti šeimos santaupas, jos siekė 242 tūkst. litų.
Beje, Ekonomikos, vietinio ūkio ir finansų komiteto pirmininkas vienintelis deklaruoja per 200 tūkstančių litų santaupų.

TURTAS – TIK POPIERINIS
G. Šmaižys, kaip ir ankstesniais metais, „Santarvei“ teigė, kad jo turtai tik popieriniai.
„Didžiausias turtas – šimtas tūkstančių vištų“, – juokavo bendrovės „Mažeikių rugelis“ direktorius.
Keturis milijonus litų turto deklaruojantis verslininkas patikino, kad jo turtas iš tikrųjų tiek nevertas. Esą jeigu šiandien reikėtų parduoti Ylakiuose turimas paukščių fermas, jų indeksuotą vertę tektų dalinti bent iš dešimties. Be to, anot jo, niekas ir nepirktų, nes žemės ūkis – nepopuliarus.
„Nepajėgus įpirkti. Net atostogauti nesu niekur vykęs jau kokie penkeri metai. Kad tų pinigų irgi nėra prūdais“, – paklausus apie mums nežinomus turtus kitose šalyse, atsakė politikas.

MILIJONAI DIRBTINAI DIDINAMI
G. Šmaižiui priminus, kad jis daugiausiai iš Tarybos narių 2009 metais deklaravo santaupų, milijonierius paaiškino, kad jos jau visos virto investicijomis.
„Kai šiemet reiks deklaruoti, jų nebebus. Baigia užsmaugti Europos Sąjunga su savo reikalavimais. Dėl to didėja išlaidos ir produkcijos savikaina“, – pasiguodė verslininkas.
Pašnekovo teigimu, politikų milijonus dirbtinai didina ir valstybė.
„Valstybei reikia surinkti daugiau turto mokesčio, tai koeficientus turto vertei padidino. Viskas indeksuojama, ir vien per tai susidaro milijonas“, – situaciją komentavo pašnekovas.
Milijonierius patikino didelės prabangos nejaučiąs. Net asmeninio automobilio neturi, tik tarnybinį, namą Grūstėje.
„Ar jautėme krizę? Didžioji krizė – investuoti į sveikatą, ne į pramogas. Neturime didelių poreikių“, – teigė politikas.

MILIJONIERIUS JAUČIA SUNKMETĮ
UAB „Mažeikių Varduva“ direktoriaus K. Bartkevičiaus ir jo žmonos turtas sudaro pustrečio milijono litų. Pagal savo turtus, kaip ir ankstesniais metais, „tvarkietis“, opozicijos lyderis liko antras. Tačiau krizė šiek tiek pakoregavo jo turtus: privalomas registruoti turtas ir santaupos sumažėjo po 40 tūkstančių litų.
„Kas yra turtas? Didelių sklypų neturiu, namas, Palangoje – nedidelės administracinės patalpėlės. Kitokių paslėptų turtų neturiu. Atlyginimą gaunu. Kitų pajamų neturiu“, – turtų kilmę aiškino verslininkas.
Politikas prisipažino, kad jo šeima ir verslas neišsisuko nuo sunkmečio. Tekę net „iš kojinės“ traukti resursų. Siekdamas išlaikyti darbo vietas beveik 130 tūkstančių litų paskolinęs savo įmonei.
Praėjusiais metais K. Bartkevičiaus šeima deklaravo 200 tūkstančių litų santaupų, tačiau verslininkui, anot pašnekovo, tai nėra dideli pinigai.
„Nesijaučiu milijonieriumi. Skaičiuoju išlaidas. Pirkdamas žiūriu į kainą. Apribojau šeimyną. Du sūnūs studijuoja ir dirba. Pasakiau, kad reikia duonelę užsidirbti. Į užsienius vykstu tik verslo komandiruočių. Atostogoms užteko Palangos“, – apie sunkmečio padarinius kalbėjo politikas.

MILIJONIERIUS BE SKOLŲ NEIŠSIVERČIA
Trečios vietos pagal turtingumą neužleidžia Valstiečių liaudininkų sąjungai atstovaujantis ūkininkas Andriejus Virkutis. Jo šeimos turtą sudaro šiek tiek per du milijonus litų. Santaupos nors ir sumažėjo 12 tūkst. litų, tačiau siekė beveik 128 tūkst. litų.
Pats politikas „Santarvei“ prisipažino net nežinąs, kokios vertės jo turtas. Atseit užpildai deklaracijas ir pamiršti įrašytus skaičius, nes jie nuolat kinta. „Teks jums man papasakoti“, – šmaikštavo pašnekovas.
A. Virkutis patikino, kad jo turtai visiems matomi – jie čia pat Buknaičiuose: namas, technika, automobiliai, žemė.
„Krizę pajaučia tie, kurie mažai dirba“, – nesiskundžia ūkininkas.
Vis dėlto šio milijonieriaus skola praėjusiais metais buvo viena didžiausių iš visų Tarybos narių ir siekė beveik 320 tūkstančių litų. Ūkininkas tai vertina normaliai, esą norint kažką pirkti, statyti, sunku išsiversti be paskolų.

PINIGAIS NESIŠVAISTO
Pinigų tema ne vienam politikui nemaloni. Prakalbus apie juos tenka išgirsti replikų, įvairių užuominų. A. Virkutis iš tų, kurie visada maloniai praveria savo piniginę. Nors prisipažįsta, kad po turtų paviešinimo sulaukia replikų, pašaipų, padaugėja pavyduolių. Kai kurie žmonės apkalba, esą galbūt turtus sukrovė jo dalyvavimas politikoje. Save vadinantieji rimtais verslininkais net įsižeidžia, kad ūkininkas juos turtais aplenkė.
„Nepavogiau aš tų milijonų, viskas uždirbta. Mes dirbame, o jie tik kalba“, – tokius žmones vertina pašnekovas.
A. Virkutis žino ir savo turtų kainą. Anot jo, nėra lengva ūkininkaujant susikrauti kapitalą, daug prakaito tenka išlieti. Ir dar nuo gamtos priklausai.
„Nežinau, koks tas jausmas turi būti? Jeigu neskaičiuosi pinigų, taškysi juos, kaip sakote, į kairę ir dešinę, ilgai neturėsi tų milijonų“, – paklausus, ar milijonierius gyvena prabangiai, atsakė politikas.

MILIJONIERIAUS SANTAUPOS DIDĖJO
Ketvirtojo milijonieriaus socialdemokrato A. Tenio šeimos privalomas registruoti turtas siekė šiek tiek per pusantro milijono litų, yra panašus kaip ir 2008 metais. Tačiau piniginių santaupų padaugėjo beveik 50 tūkstančių litų ir jos siekė 92 tūkstančius. Be to, politikas praėjusiais metais sugebėjo grąžinti 130 tūkstančių litų paskolos.
Kaimo reikalų ir gamtos apsaugos komiteto pirmininkas, kaip ir jo kolega A. Virkutis, buvo atviras: nelabai ir žinąs, kokie ten jo turtai deklaruoti.
„Nebegali atsiminti, kas buvo tuo momentu, kai fiksavome. Niekas nestovi vietoje. Šiuo metu situacija jau pasikeitusi. Pavyzdžiui, skolos bankui jau nebėra“, – aiškino pašnekovas.

PAJAMOS – INVESTICIJOMS
A. Tenys teigė, kad praėjusieji metai buvę sunkesni nei šie, tačiau krizės juose neįžvelgė.
Ūkininko ir verslininko (turi nedidelę metalo apdirbimo įmonę) finansinė situacija gerėja, tik viską, ką uždirba, tenka investuoti į ūkį, pramogoms, kitiems dalykams pinigų mažiausiai lieka. Nors retsykiais neatsisako ir kelionių į užsienį.
Auksūdyje gyvenantis politikas sakė, kad jo turtai visi ten pat – namas, technika, 300 hektarų nuosavos žemės, dar viena trobelė Purpliuose, nes ją pirko kartu su žeme.
„Katerių, lėktuvų neturiu. Milijonieriumi nesijaučiu. Kad būtų milijonas kišenėje, gal jausčiausi, bet kad visur jis išmėtytas“, – apie investuotus pinigus kalbėjo politikas.

MERAS – VĖL ŠEŠTASIS
Tokia pat tvarka turtingiausių politikų šešetukas buvo išsidėstęs ir paskelbus 2008 metų turto deklaracijas. Savo turtais ir užpernai, ir 2009 metais net 21 Tarybos narį lenkė Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis. „Valstybės žiniose“ paskelbtais duomenimis, šio konservatoriaus šeimos turtas su 36 tūkstančiais litų santaupų siekia 724 tūkstančius litų.
Be anksčiau minėtų keturių verslininkų milijonierių, už merą turtingesnis tik verslininkas „darbietis“ Stanislovas Mačys. Jo deklaruotas šeimos turtas praėjusiais metais siekė 872 tūkstančius litų: iš jų 69 tūkstančiai litų santaupų ir 100 tūkstančių litų paskolintų pinigų. Beje, meras dar buvo deklaravęs 175 tūkstančius litų paskolos (ji negrąžinta iki šiol).
„Valstybės žinių“ duomenimis, V. Džiugelio šeimos santaupos praėjusiais metais sumažėjo 30 tūkstančių litų, tačiau privalomas registruoti turtas padidėjo 53 tūkstančiais litų. Meras nesutinka su tokiais skaičiais.
Esą šio turto pokyčiai – tik 15 tūkstančių litų. Tokia yra po tėvo mirties paveldėtos žemės vertė.
„Sukėliau aš čia visus. Pažiūrėjo visas mano deklaracijas. Tai yra pačios oficialiausios iš Mokesčių inspekcijos“, – paaiškino meras.

TURTINGU SAVĘS NELAIKO
Savivaldybės meras V. Džiugelis savęs turtingu nelaiko, nors gyvena prestižiniais vadinamuose miesto kotedžuose, Palangoje turi butą, Šventojoje – 12 arų sklypą, važinėja prabangiu „Audi A6“.
Esą jeigu savo turtą reikėtų indeksuoti pagal rinkos kainas, jis sumažėtų 30 proc.
„Nesu koks turtuolis, tik vidutiniokas. Manau, kad normaliai gyvenu. Duok Dieve, kad taip būtų ir toliau“, – prabangų gyvenimą neigė pašnekovas.
V. Džiugelis ne kartą yra guodęsis mažu mero atlyginimu. Ir iš tikrųjų jis nėra didelis. Pavyzdžiui, praėjusiais metais vidutinis priskaičiuotasis atlyginimas su priedais ir priemokomis tesiekė 5035 litus. Tai kaip antrą kadenciją Tarybai vadovaujantis „biudžetininkas“ sugeba savo turtais aplenkti net kai kuriuos verslininkus?
„Aš versle vienas iš pirmųjų buvau“, – savo turtų pradžią prisiminė privačia medicinos praktika kažkada vertęsis medikas.

POLITIKAS GYVENO TAUPIAUSIAI
Tarp daugiausia savo turtus padidinusių politikų – ir vicemeras konservatorius Rimantas Norkus (jį lenkia tik A. Tenys). Per praėjusius metus privalomas registruoti turtas šoktelėjo net 118 tūkstančių litų. Iš viso šeimos turtas, įvertinus ir 64 tūkstančius litų santaupų, siekia 446 tūkstančius litų. Politikas pateko į turtingiausių Tarybos narių dešimtuką.
„Geriau sakyk taip, kad taupiausiai gyvena… Neišleidau algos ir padidinau turtą“, – „Santarvei“ patarė vicemeras.
Paaiškinti savo padidėjusio turto kilmę politikas sugebėjo tik pastudijavęs pajamų ir turto deklaracijas.
„Panašiai ir yra. Nes aš mašiną nupirkau už 16 tūkstančių ir apie 90 tūkstančių vertybinių popierių“, – su pateiktais skaičiais sutiko vicemeras ir suskubo pridurti, kad „tai yra iš algelės“.
Ir žmona, ir politikas gaunąs atlyginimą ir pensiją. Esą ten (į vertybinius popierius – B. R.) ir sueina visos santaupos.

PAJAMOS – MĮSLĖ
Su vicemeru R. Norkumi „Santarvė“ bandė išsiaiškinti, kokia yra ta „algelė“ – t. y. šeimos pajamos.
Politikas nelabai galėjo atsakyti į klausimą. Tik žinojo, kiek gavo atlyginimo už praėjusį mėnesį – „į rankas“ 3133 litus. Šiemet atlyginimas sumažintas, o koks buvo pernai – neprisiminė. Bene tūkstančiu litų didesnis.
R. Norkus yra pensininkas, gaunantis ir atlyginimą, ir pensiją. Pensija irgi sumažėjo apie tūkstantį litų.
„Žinok, blogiausia, kad svetimi geriau žino nei pats. Man maistui, drabužiams užtenka, kitur leisti nereikia, tad ir lieka“, – nusistebėjus, kad neskaičiuoja pajamų, atsakė politikas.

TURTINĖ PADĖTIS NELABAI KEITĖSI
Į turtingiausiųjų Tarybos narių dešimtuką kaip ir užpernai pateko gydytojas Remigijus Kontaras, pedagogė konservatorė Liudvika Daliuta Domarkienė, Naujosios sąjungos narys Viktoras Bugnevičius, kurių deklaruotas turtas su santaupomis siekė nuo 340 iki 380 tūkstančių litų.
Tik šiek tiek nuo jų atsiliko „tvarkietis“ verslininkas Jonas Žičkus ir Socialdemokratų sąjungos narys Pranas Noreika.
Neturtingiausias Tarybos narys ir toliau išliko Tėvynės sąjungai (konservatoriams) atstovaujantis pedagogas Paulius Auryla. Turto deklaracijoje ne vienus metus politikas nurodydavo nulius ir privalomojo registruoti turto vertę – 45 litus.
2008 metais Tarybos nario deklaracijoje atsirado pirmosios santaupos. 2009 metų deklaracijoje jos siekė 21 tūkstantį litų.
Tarp neturtingiausių rajono politikų ir vėl liko jauniausias Tarybos narys socialdemokratas Darius Jarmantavičius, turintis tik 39 tūkstančius litų santaupų ir beveik 13 tūkstančių litų paskolą.
Mažesnis nei šimto tūkstančių litų vertės turtas priklauso socialdemokratų frakcijos narės slaugytojos Inos Krauzienės šeimai.
Mažeikiškių rinktas Seimo narys Stanislovas Giedraitis ir praėjusiais metais pateko į milijonierių būrį. Jo šeimos turtas 2009 metais padidėjo 122 tūkstančiais litų ir siekia beveik 1,2 milijono litų.
Seimo nario Jono Stanevičiaus turtas ir santaupos siekia 252 tūkstančius litų. Parlamentaras turi apie 80 tūkstančių litų skolos.
Nuotraukos Sigito STRAZDAUSKO ir iš redakcijos archyvo.: Turtingiausi rajono politikai G. Šmaižys ir K. Bartkevičius sako, kad jų pinigai skiriami verslui, o ne prabangai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto