Politikų sprendimas – bažnyčios naudai

Taryba pratęsė bažnyčiai už simbolinį mokestį perleisto pastato nuomos sutartį.

Nors bažnyčiai perleisto pastato nuomos sutartis baigsis tik po ketverių metų, tačiau rajono politikai iš anksto nusprendė pratęsti sutartį. Toks neįprastas sprendimas priimtas tikintis, kad tai padės į Mažeikius pritraukti Europos Sąjungos paramą.
Parapija kartu su partneriais čia ruošiasi įgyvendinti socialinės atskirties projektą, apie kurį iki šiol gerai žinojo ne visi partneriai.

APSIDRAUDĖ IŠ ANKSTO
Prieš šešerius metus Savivaldybės taryboje dirbę politikai priėmė prieštaringai vertintą sprendimą – buvusio tuberkuliozės skyriaus pastatą už simbolinį mokestį (už visą plotą nuompinigiai per mėnesį siekia vos vieną litą) atidavė bažnyčiai. Pastaroji jį pernuomojo Mažeikių ligoninei.
Pernai prieš pat Naujuosius metus pastate įsikūręs psichiatrijos skyrius išsikraustė į vadinamąją V. Burbos ligoninę. Nors bažnyčia pagal nuomos sutartį pastatu galėjo naudotis iki 2015 metų vasaros, parapijos klebonas Rimvydas Marozas kreipėsi į Savivaldybę, kad sutartis būtų pratęsta iki 2019 metų pabaigos.

REIKALINGAS PROJEKTUI ĮGYVENDINTI
Parapijos klebonas R. Marozas paaiškino, kad pastatas reikalingas norint gauti Europos Sąjungos paramą. Esą viena iš sąlygų yra patalpos: nuomos sutartis turi tęstis ne trumpiau kaip 5 metus po projekto įgyvendinimo.
Klebonas informavo, kad Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies parapija drauge su partneriais: Vaikų našlaičių ir senelių globos namais, Mažeikių specialiąja mokykla, Šerkšnėnų seniūnijos bendruomenės centru ir Mažeikių verslininkų asociacija – rengia projektą, kuriuo bus siekiama kompleksinės atskirties mažinimo, t. y. jaunus žmones integruoti į darbo rinką bei socialinį gyvenimą.
Jei bus gautas finansavimas, parapija yra numačiusi rekonstruoti patalpas, jas pritaikyti socialinėms paslaugoms teikti ir kitokiems socialiniams poreikiams.

ŽINO NE VISI ASOCIACIJOS NARIAI
Verslininkų asociacijos narys Deivydas Vyniautas, Taryboje atstovaujantis nepartinių frakcijai „Kitaip“, tik per posėdį išgirdo, kad Verslininkų asociacija yra projekto partneris, todėl jam rūpėjo išsiaiškinti, kaip verslininkai remia šį projektą. Klebono R. Marozo teigimu, remia įdarbinimu, laikino darbo suteikimu.
„Nesu Verslininkų asociacijos taryboje, tai nežinau. Kiek girdėjau viena ausimi, kad nebuvo svarstytas“, – į „Santarvės“ klausimą apie projektą atsakė jauniausias Tarybos narys.
Frakcijai „Kitaip“ atstovaujantis Darius Seilius – ne tik Verslininkų asociacijos, bet ir jos tarybos narys, tačiau jis asociacijos ir parapijos partnerystę komentuoti atsisakė.
„Aš esu už bet kokią investiciją, už bet kokį lėšų pritraukimą į Mažeikius, esu už visas investicijas. Tik, aišku, už teisingas, naudingas, prioritetines ir tvarkingai pristatytas“, – teigė Tarybos narys, balsavęs už nuomos sutarties pratęsimą parapijai.

KONKREČIŲ ĮSIPAREIGOJIMŲ NĖRA
Mažeikių verslininkų asociacijos prezidentas Virgilijus Radvilas, su „Santarve“ kalbėdamasis apie partnerystę su bažnyčia, patikino, kad buvo „tas dalykas“ paskelbtas, bet galbūt ne visi atkreipė dėmesį.
„Buvo bendru formatu pristatytas ir pristatytas tokiame neprotokoluotame asociacijos tarybos narių susitikime. Antra, tas mūsų bendradarbiavimas su bažnyčia iš verslininkų asociacijos pusės nėra toks gilus. Nėra detalaus veiklos plano dėl to projekto, tik apytikris apsitarimas. Nėra nei įsipareigojimų, nei ypatingų atsakomybių nei vienai, nei kitai pusei“, – dėstė pašnekovas.
Anot V. Radvilo, partnerystė yra siekis. Jeigu Verslininkų asociacija sulauks pasiūlymų, juos nagrinės.
„Jei galėsime, tai kažkuo prisidėsime – kaip mažeikiškiai ir kaip Mažeikių įmonės“, – apie perspektyvą kalbėjo asociacijos prezidentas.

SPRENDIMO PROJEKTĄ KOREGAVO
Prieš šešerius metus Savivaldybės tarybos narių parodytas išskirtinis dėmesys bažnyčiai sukėlė aistrų. Senamiesčio centre esantis pastatas buvo išnuomotas be jokio konkurso. Kadangi tokie veiksmai prieštaravo pačių patvirtintai tvarkai, priimtame sprendime atsirado įrašas „išimties tvarka“.
Šios kadencijos taryba bandė pakartoti savo pirmtakų sprendimus ir buvo pasiruošusi „išimties tvarka“ Savivaldybei priklausantį turtą parapijai išnuomoti dar dešimčiai metų. Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys informavo, kad jeigu toks sprendimo projektas būtų patvirtintas, jis būtų neteisėtas.
„Dėl šio sprendimo esame teikę pastabas, jūsų priimti dokumentai nenumato išimties tvarkos, vadinasi, tas sprendimas neatitinka įstatymų. Galima paprastai išspręsti problemą, remiantis jūsų tvarkomis – patalpas išnuomoti ne konkurso būdu“, – kaip išspręsti problemą, patarė Vyriausybės atstovas.
Dviejų žodelių pakeitimas – ir žalia šviesa sprendimui dėl ilgesnės pastato nuomos buvo įjungta.

NUOMA ATNEŠĖ ŽALOS
Taip pat prieš šešerius metus Savivaldybės taryba, patikėjusi mįslingos Mažeikių kultūrinės veiklos ir užimtumo asociacijos pažadais pasirūpinti mažeikiškių užimtumu, ir taip pat pritraukiant Europos Sąjungos lėšas, ne konkurso būdu už dyką suteikė nemažas patalpas buvusiame „Oruvos“ administraciniame pastate. Deja, be 45 tūkstančių litų žalos Savivaldybei, jokios naudos ši nuoma neatnešė. Dar daugiau žalos Savivaldybė patyrė, už simbolinį mokestį išnuomojusi patalpas vadinamojoje naftininkų poliklinikoje „Helijui“.
A. Naujokas, tik pradėjęs eiti Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjo pareigas, „Santarvei“ sakė niekada nesutiksiąs, kad Savivaldybės patalpos būtų nuomojamos ne konkurso būdu – išskyrus atvejus, kai jos naudojamos įstatyme numatytoms savarankiškoms savivaldybių funkcijoms vykdyti.

NUOMAI NUMATYTI SAUGIKLIAI
A. Naujokas, kalbėdamas apie nuomos bažnyčiai sutarties pratęsimą, savo nuostatos dėl nuomos ne konkurso būdu neatsisakė. Tačiau ji tinkanti tik naujai nuomojamam turtui.
„Pastatas išnuomotas anksčiau, nuomos sutartis nekvestionuojama. Civilinis kodeksas numato, kad jeigu patalpos naudojamos teisingai, sutartis gali būti pratęsta. Pastatas buvo naudojamas racionaliai, jeigu jis būtų kerpėjęs, tai būtų reikėję imtis žingsnių, kaip jį susigrąžinti. Be to, parapija aktyviai veikia, parengė labai reikalingą socialinę atskirtį mažinantį projektą, kuris padės tiems, kam sunku pradėti savarankišką gyvenimą“, – motyvus už tą patį simbolinį vieno lito mokestį ne konkurso būdu ilgesniam laikui suteikti pastatą parapijai įvardijo A. Naujokas.
Priminus, kuo baigėsi Tarybos patikėjimas Algirdo Petravičiaus (buvusio Mažeikių kultūrinės veiklos ir užimtumo asociacijos prezidento) pažadais pritraukti Europos Sąjungos lėšų, Turto valdymo skyriaus vedėjas atsakė, kad šiuo atveju tokių grėsmių nėra. Parapijai kaip ir pažadėtas „rimto“ projekto, kurį remia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, finansavimas.
„Jei nelaimės projekto, stebėsime situaciją. Laikysime ranką ant pulso. Saugikliai yra – sutartį galima bet kada nutraukti dėl nepriežiūros, nesirūpinimo. Kai viską kontroliuoji, problemų neturėtų kilti“, – samprotavo valstybės tarnautojas.
Nuotr. Sigito STRAZDAUSKO ir iš redakcijos archyvo.: Rajono politikai sutiko bažnyčiai leisti dar dešimt metų naudotis senamiesčio centre esančiu Savivaldybei priklausančiu pastatu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto