Rugsėjo 20-ąją su mažeikiškiais ir miesto svečiais pasisveikins XVIII tarptautinis Mažeikių meno festivalis. Šis renginys jau seniai tapo vienu iš svarbiausių kultūrinių įvykiu ne tik mūsų mieste, bet ir visame regione.
Įkvėptas šviesios atminties prof. Sauliaus Sondeckio, meno festivalis kaip ir kiekvienais metais mažeikiškiams dovanos žanrų įvairovę ir iškilių Lietuvos, Europos ir pasaulio muzikos virtuozų programas.
Unikalūs ir skirtingi
Klausysimės atlikėjų iš Šveicarijos, Ukrainos, Italijos, Malio, Lenkijos, Pietų Korėjos, Japonijos, Vokietijos, Latvijos, Kinijos, Kosta Rikos, Suomijos ir Lietuvos.
Festivalio meno vadovas, Lietuvos kamerinio orkestro ir orkestro „Kremerata Baltica“ koncertmeisteris, smuikininkas Džeraldas Bidva džiaugiasi išlaikyta aukšta kartele formuojant ir šių metų repertuarą. Į festivalį pakviesti vieni geriausių scenos profesionalų. Išvysime vienuolika renginių, tapybos darbų parodą.
Anot meno vadovo, visi renginiai unikalūs ir skirtingi, juos vienija aukštas meninis lygis, tad pasirinkti bus iš ko.
Atidarymui – du renginiai
Rugsėjo 20-ąją, festivalio atidarymo dieną, Mažeikių kultūros centre pristatoma tapybos darbų paroda „Vandens DNR“ (17 val.), vyks Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertas (pradžia – 18 val.).
Leonidas Donskis apie tapytoją Audrių Gražį yra pasakęs, kad tai vienas produktyviausių ir originaliausių savo kartos vizualinių menininkų: „Tai abstrakcionistinis tapytojas, kuriam visada pavyksta pasiekti subtilią logiškos, griežtos formos ir žmogiškos egzistencijos paslapties pusiausvyrą, su kruopščiai slepiamu jautrumu, kuris savo ruožtu yra elegantiškai pajungtas jo įvairialypio meno formai.“
Vienas įdomiausių lietuvių dirigentų Vilmantas Kaliūnas parengė Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro programą „Užšaldytas laike“. Koncerte, pavadintame pagal Izraelio ir JAV kompozitoriaus Avnerio Dormano kūrinį, pasirodys du solistai – žymus šveicarų būgnininkas Fabianas Ziegleris, kaskart klausytojus sužavintis meistriškomis interpretacijomis, ir mūsų kraštietis, festivalio meno vadovas, charizmatiškasis smuiko virtuozas D. Bidva.
Programoje skambės Felikso Bajoro „Exodus“, A. Dorman „Užšaldyti laike“, Mindaugo Urbaičio „Bruckner revisited“ ir Philip Glass Koncertas smuikui ir orkestrui Nr.1.
„Šviesa ir aistra“
Rugsėjo 24 d. Pavirvytės dvare savo naują koncertinę programą „Šviesa ir aistra“ pristatys duetas „GRAD Percussion Duo“ ir Tatjana Rediko (violončelė). Marimba, vibrafonas ir violončelė – ši kvapą gniaužianti sintezė įkūnija subtiliausių emocijų atspalvius.
Klausytojų laukia stulbinantis muzikinis potyris – bus pristatytos naujos žinomų kūrinių dimensijos bei šiuolaikinės kompozicijos, tarp kurių – kelios pasaulinės premjeros. Skambės J. S. Bacho choralai, labai skirtingų epochų ir stilių muzika: tango, džiazas, minimalizmo, klasikinio modernizmo kūriniai, įvairių šalių melodijos ir ritmai.
Svečiuose – „Lietuva“
Ansamblio programa „Per amžius“ žvelgia į šimto metų Dainų švenčių tradiciją, jos ištakas, pasakoja, kaip tarpukariu gimė tautos susitelkimas dainuoti, keitėsi mūsų dainuojančios bendruomenės tapatumas, o daina atliepė sudėtingą Lietuvos istorijos laikotarpį ir davė pradžią Dainuojančiai revoliucijai.
Tose dainose, jų skambesyje ir mūsų visų (žiūrovų ir atlikėjų) dainavime užkoduota tautos istorija, kurią verta dar ir dar sykį dainuoti, mat atliekant šį ritualą mūsų tapatybė stiprėja.
„Lietuva“ scenoje šiuolaikiškai prikelia pasididžiavimo vertą šalies istoriją. Tai vienintelis toks jungtinis, profesionalus choro, šokio ir orkestro ansamblis Baltijos šalyse – veržlus, nuolat kintantis, bet visada sugrįžtantis prie šaknų, prie to, su kuo augo mūsų seneliai, tėvai, augome mes ir augs mūsų vaikai.
„Lietuvos“ pasirodymą Mažeikių kultūros centro Didžiojoje salėje matysime rugsėjo 27 d. 18 val.
„Kontrabosų magija“
Kontrabosų kvartetas Bass_4 – keturių jaunų muzikantų projektas, siekiantis ištrinti ribas tarp klasikinės, ir populiariosios muzikos. Kolektyvas susibūrė 2022 m. ir yra vienintelis kontrabosų kvartetas Lietuvoje. Susiburti paskatino siekis laužyti standartus, populiarinti bei parodyti kontraboso unikalumą – dažniausiai instrumentą girdime kartu su orkestru, tačiau tai ir nuostabus solinis instrumentas, turintis daug garso spalvų, sodrių tembrų bei ypatingų galimybių.
Kvarteto nariai D. Rudvalis, A. Treznickas, D. Butkevičius ir A. Kriščiūnas – tarptautinių konkursų laureatai, grojantys įvairiuose ansambliuose solo, dalyvaujantys projektuose, atliekantys simfoninę bei kamerinę muziką Lietuvos ir užsienio scenose.
Koncertinė programa „Kontrabosų magija“ skambės atnaujintoje Mažeikių Vytauto Klovos muzikos salėje spalio 2 d. 19 val.
„Kai mes būsim jauni“
Puikiai tarptautiniame Mažeikiuose vykusiame teatrų festivalyje pasirodęs Nacionalinis Kauno dramos teatras sugrįžta su spektakliu „Kai mes būsim jauni“. Spektaklio premjera įvyko 2023 m. rudenį. Pjesės autorė – dramaturgė Daiva Čepauskaitė, režisierius Aleksandras Špilevojus.
Spalvinga kompanija susirinkusi į jaunystės draugo laidotuves turi daug ką prisiminti, apie ką pasikalbėti. Spektaklyje vaidina Vilija Grigaitytė, Liubomiras Laucevičius, Jūratė Onaitytė, Inesa Paliulytė, Algirdas Pintukas, Liucija Rukšnaitytė, Lili Stepankaitė.
Spektaklio kūrybinei grupei įteiktas „Fortūnos“ apdovanojimas, o aktorėms V. Grigaitytei, I. Paliulytei, L. Rukšnaitytei ir J. Onaitytei už vaidmenis šiame spektaklyje – „Auksinis scenos kryžius“.
Spektaklis rodomas spalio 5 d. 18 val. Mažeikių kultūros centro Didžiojoje salėje.
Afrikietiški motyvai ir itališka dvasia
Spalio 10 d. mūsų mieste svečiuosis Malio muzikos ambasadorius Baba Sissoko, grojęs su Stingu, „Art Ensemble of Chicago“, Youssou N‘Dour, „Buena Vista Social Club“ ir kitais garsiais kolektyvais.
Šį sykį atlikėjas pasirodys su itin spalvinga grupe „Mediterranean Blues“ ir mums nematytais afrikietiškais instrumentais nuties muzikinius tiltus tarp Afrikos ir Amerikos. Kartu su klausytojais muzikantas sugrįš į tikruosius bliuzo namus – Afriką.
B. Sissoko atstovauja Vakarų Afrikai būdingą „griot“ tradiciją. „Griot“ – tai klajojantys muzikantai, istorijų pasakotojai ir žodinių tradicijų saugotojai. Tai titulas ir pareiga, paveldima per vyrišką šeimos liniją ir iki šiol vis dar egzistuojanti šiame regione.
„Don Žuanas“
Ilgametis festivalio bičiulis – kamerinis orkestras „Kremerata Baltica“ spalio 14 d. atvyksta su V. A. Mozarto opera „Don Žuanas“. Orkestrą 1997 m. įkūrė legendinis smuikininkas Gidonas Kremeris. Nūdieną kolektyvas puikuojasi šlovės olimpe. Koncerte pasirodys solistai iš Lietuvos, Italijos, Korėjos, Kinijos. Diriguos Christian Frattima.
Operos „Don Žuanas“ centre – viliotojas, malonumų ieškotojas, laisvamanis vyras, kuriam nerūpestingumo gal daug kas slapčia pavydi. Operos premjera įvyko 1787 m. spalio 29 d. Prahos „Estates“ teatre. Mocarto žodžiais, opera jam atnešė pačią didžiausią sėkmę.
Vazų dinastijos muzikos meistras
Vazų dinastijos valdomai Lietuvos ir Lenkijos valstybei XVII a. pirmoji pusė buvo išskirtinis kultūros klestėjimo laikotarpis – daugybė visoje Europoje žinomų muzikos meistrų užėmė aukščiausias pareigas Lietuvos-Lenkijos muzikos pasaulyje.
Italų kompozitorius, vargoninkas ir smuikininkas Tarquinio Merula buvo neabejotinai garsiausias ir įtakingiausias tarp šių meistrų. 1621–1626 m. jis dirbo valdovų rūmų ir bažnyčios vargonininku Žygimanto III Vazos dvare. Iš karto po to Merula grįžo į Kremoną užimti garbingos maestro di capella vietos Kremonos katedroje.
Spalio 17 d. Švč. Jėzaus širdies bažnyčioje išgirsime senosios muzikos ansamblio „Canto Fiorito“ (Renata Dubinskaitė, mecosopranas, Josue Melendez, kornetas ir Davide Pozzi, klavesinas) atliekamą programą, kur skambės arijos ir madrigalai vienam balsui, intrumentinės kanconos dviem balsams, populiariausios ir labiausiai klausytojų mėgstamos T. Merulos kompozicijos. Išgirsime ir dviejų T. Merulos kolegų iš Vazų dvaro – Francesco Anerio bei Diomedes Cato – kūrinių.
Miuziklas „Natukai iš Muzikėnų šalies“
Jaunuosius žiūrovus spalio 19-ąją festivalis kviečia į stebuklingą Muzikėnų šalį, kur muzikos pasaulis pamatomas iš vidaus… Čia mus pasitinka lyg iš pasakos atgiję keisti personažai: natukai, Partitūra, Metronomas, Sinkopė, Klaviatūra, Fermata ir… slibinas Triolijus. Tokiame pasaulyje viskas alsuoja muzika, o gyvenimas pilnas nuotykių, dramų ir linksmybių. Scenoje lyg žaidimų kambaryje natukai žaidžia muzikinius žaidimus, sprendžia muzikinius galvosūkius, taip pat į scenos vyksmą įtraukdami ir žiūrovus salėje. Neretai vienai ar kitai užduočiai išspręsti prireikia „žiūrovų pagalbos“ – ne tik mažųjų, bet ir jų tėvelių ar senelių. Dinamiškame ir nuotaikingame spektaklyje netikėtų siurprizų atras visi, net ir profesionalūs muzikantai.
Džiazo muzikos vakaras
Tarptautinis Kęstučio Vaiginio kvartetas spalio 24 d. Kultūros centro Didžiojoje salėje atliks originalias K. Vaiginio kompozicijas.
Šis koncertas – išskirtinė galimybė, suteikta mažeikiškiams. Jie galės išvysti unikalų projektą – vienoje scenoje susibūrę pasaulinio džiazo atlikėjai iš skirtingų šalių publiką kerės savo išskirtiniu virtuoziškumu, spinduliuojančiomis improvizacijomis, užburiančiomis muzikinėmis kompozicijomis, nepaprastu gyvybingumu ir savitu muzikavimo stiliumi.
Festivalio uždarymas – bažnyčioje
Spalio 29 d. Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje nuaidės paskutinis XVII tarptautinio Mažeikių festivalio akordas.
Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergej Krylov), valstybinis choras „Vilnius“ (meno vadovas Artūras Dambrauskas) ir solistai Sandra Jonušaitė, Jovita Vaškevičiūtė, Edmundas Seilius, Žygimantas Galinis atliks Franco Šuberto Mišias G-dur ir Antono Bruknerio Requiem.
Parengta pagal Mažeikių kultūros centro inf.
Nuotr. iš festivalio organizatorių archyvo