Prevenciškai išsitirti vengiantys žmonės bijo sužinoti blogą diagnozę

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nepaisant to, kad Lietuvoje vykdomose prevencinėse programose dėl krūties, gimdos kaklelio, storosios žarnos ir prostatos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų žmonės dalyvauja vis aktyviau ir joms įgyvendinti skiriama daugiau lėšų, nemažai gyventojų vengia prevenciškai ir nemokamai išsitirti. To daryti neskubantys žmonės teigia, kad jiems tai neįdomu, bijo sužinoti blogą diagnozę, neturi laiko arba nenori laukti eilėse.

Svarbu – laiku diagnozuoti

Tai parodė rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ gyventojų apklausa, atlikta Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užsakymu.
VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktoriaus Viačeslavo Zakso teigimu, minėtos prevencinės programos yra finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, o jose dalyvauti gali nustatyto amžiaus žmonės, kuriems susirgti yra didžiausia rizika.
„Taip yra ir užsienio šalyse, kur irgi veikia analogiškos programos šioms klastingos ligoms diagnozuoti, kurios kasmet nusineša daugybę gyvybių. Svarbu žinoti, kad kuo anksčiau nustatoma bet kokia grėsminga liga, pavyzdžiui, vėžys, tuo daugiau galimybių yra pasveikti, taikant modernius gydymo metodus. Todėl tikrai verta išsitirti pagal prevencines programas“, –  tvirtina V. Zaksas.

Apklausos rezultatai: aktyvesnės moterys

Bendrovės „Baltijos tyrimai“ direktoriaus pavaduotojas Romas Mačiūnas sako, kad su tuo sutinka ir tyrimo dalyviai, tačiau, deja, ne visi reguliariai atvyksta pasitikrinti dėl nurodytų priežasčių.
„43 proc. tyrimo dalyvių, kurių dauguma – jaunimas – teigia, kad jų tai nedomina ir neaktualu, o 22 proc., kurių gretose daugiausiai – vyresni nei 50 metų, labiausiai bijo sužinoti blogas naujienas apie savo sveikatos būklę. 12 proc. apklaustųjų sako tam neturintys laiko, iš kurių dauguma – 30–49 metų amžiaus žmonės“, –  teigia R. Mačiūnas.
Kaip ir iki šiol, labiausiai savo sveikata rūpinasi moterys, kurios aktyviausiai dalyvauja ir šiuo metu vykdomose prevencinėse programose.

Informacija apie Lietuvoje vykdomas prevencines programas – „Santarvės“ laikraštyje.

2 Atsakymai į “Prevenciškai išsitirti vengiantys žmonės bijo sužinoti blogą diagnozę”

  1. Tadas parašė:

    Kuo vėliau atvažiuos greitoji pagalba, tuo bus tikslesnė diagnozė.

  2. prevencija parašė:

    Čia sutapimas,ar kas, kad ubagai praktiškiai visiškai sveiki.Jų net ligoninėse ilgai nelaiko.Kuo turtingesnis žmogelis,tuo daugiau ligų jam „randa“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto