Prie įvažiavimų į Mažeikius pasitiks žemaitiški užrašai

Prie Viekšnių miestelio įrengti ženklai, kuriuose – žemaitiškas
šio miestelio pavadinimas.
Autoriaus nuotr.

Gyventojai kviečiami išreikšti savo nuomonę dėl žemaitiško šūkio, kuris pasitiktų prie įvažiavimų į Mažeikius. Žemaičių krašto draugijos atstovai laiko būtinybe prie įvažiavimų įrengti ne tik tokius šūkius, bet ir mūsų tarme užrašytus Mažeikių miesto bei gyvenviečių pavadinimus.

Kviečia balsuoti

Mažeikių rajono savivaldybė savo „Facebooko“ paskyroje kvietė gyventojus teikti siūlymus, išsakyti savo nuomonę apie tai, kokie žemaitiški miesto pavadinimo užrašai ir frazės galėtų atsirasti prie visų įvažiavimo į miestą kelių. Pasiūlytos frazės perduotos gyventojų teismui. Tikimasi, kad bus išrinktos tos, kurios labiausiai atskleis Mažeikių savitumą.
Pasiūlyta apie trisdešimt mūsų miestą apibūdinančių frazių, tarp jų – ir šmaikščių, keliančių šypseną. Pavyzdžiui, „Labs, jauskis kāp numūs“, „Mažeikē – būs reikalū“, „Mažeikē – nepravažiouk pru šālī“, „Mažeikē – tou vėsks pasakīta“ arba „Mažeikē – gražės mergas ī poikė vaikē“, yra ir rimtų šūkių – „Mažeikē – dėdiausis Žemaitėjės miests“ ar „Mažeikē – naftuos suostėnė“.
Už šūkius ir frazes galima išbalsuoti Mažeikių rajono savivaldybės tinklalapyje iki birželio 7-osios.

Atsiliekame nuo kaimynų

Iniciatyvą įrengti žemaitiškus miesto pavadinimo užrašus ir frazes, atskleidžiančias miesto savitumą, parodė žemaičių bendruomenės.
„Pažvelkime, aplinkiniai rajonai – Telšių, Skuodo – prie įvažiavimų yra įrengę žemaitiškus miestų pavadinimus, tai padaryta ir prie šių rajonų gyvenviečių. Iš bendraminčių sulaukiame šiokių tokių priekaištų – esate atsilikę, judat, krutat, bet ženklų kaip nėra, taip nėra. Manau, kad tai reikia išspręsti artimiausiu metu. Viso to esmė yra ta, kad šie ženklai primins visiems miesto fonetinį pavadinimą, kuris skambėjo ne vieną dešimtmetį, taip pat mums svarbu, kad neužmirštume savo šaknų“, – kalbėjo Žemaičių krašto draugijos pirmininkas Eduardas Buta.
Pašnekovas neslėpė, kad iš pasiūlytų šūkių draugijos atstovams labiausiai prie širdies du – „Mažeikē – Žemaitėjės dūšė!“ ir „Mažeikē – truopniū žmuoniū miests“.

Pirmas žingsnis jau yra

Dėl Žemaitijos kultūros puoselėjimo bei išsaugojimo Mažeikių rajone vyko žemaičių bendruomenės atstovų diskusijos su Savivaldybės vadovais, architektūros ir kultūros specialistais, tad šių ženklų įrengimas yra tik laiko klausimas.
„Mes turime savo viziją ar idėją, kurią ir stengsimės įgyvendinti: miesto ženklas turėtų būti pagal sistemą – baltos didelės raidės, taip, kaip pasitinka Telšiai, Skuodas, Varniai. O štai kiti rajono miestelių ir gyvenviečių užrašai būtų improvizacija – bendruomenės savo iniciatyva nuspręstų, kaip sukurti žemaitišką gyvenvietės pavadinimo įrėminimą, kad jis šią vietą apibūdintų, o tada jau iniciatyvos galėtų imtis vietiniai žmonės. Manau, kad kiekvienoje gyvenvietėje yra nagingų kalvių, medžio drožėjų ar dirbančių su akmenimis“, – planais dalijosi E. Buta.
Žemaičių krašto draugija jau parodė iniciatyvą: iš savo lėšų nupirko medienos, meistrai išdrožė ženklus ir padovanojo juos Viekšnių seniūnijai, kuri juos įrengė. Dabar tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės pro miestelį važiuojančiuosius pasitinka du ženklai su žemaitišku Viekšnių pavadini-
mu.

3 Atsakymai į “Prie įvažiavimų į Mažeikius pasitiks žemaitiški užrašai”

  1. žemaitis parašė:

    Senai Zemaitija galejo tvarkytis ir pati be jokiu ponu….

  2. Alvydas parašė:

    kvaila nesąmonė tie šūkiai, kuriuos tik žemaičiai ir tegali suprast

  3. Ausra parašė:

    man tai Mažeike -nepravažiouk pru šali…kad mus kuo daugiau aplankytu…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*