Prie lietuvių tremties istorijos židikiškiai prisilies Kazachstane

2016 m. Krasnojarsko kraštas. Vietoj senų, sukiužusių kryžių ar tvorų ekspedicijos dalyviai statė naujus. Nuotr. iš gimnazijos archyvo

Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos grupė rytoj išvyksta į Kazachstaną lankyti ir tvarkyti lietuvių tremtinių kapų.

Teko keisti planus

Tai jau ketvirtoji tokio pobūdžio židikiškių ekspedicija pagal projektą „Tautos atmintis gyva“. Pirmosios trys buvo surengtos į Sibirą, o štai pernai planų įgyvendinti nepavyko – nors jau buvo nupirkti bilietai, Rusijos ambasada ekspedicijos dalyviams neišdavė vizų.
Ir šiemet buvo numatyta vykti į Krasnojarsko kraštą, tačiau tik du žmonės gavo Rusijos vizas, todėl planus teko keisti.
Židikų gimnazijos komanda, vadovaujama bendrijos „Lemtis“ narės Gražinos Žukauskienės, vyks į Kazachstaną – aplankys Žezkazgano, Kengyro, Baikonuro, Karagandos, Temirtau ir kitas lietuvių tremties vietoves, tvarkys tautiečių kapus.
Į kelionę išvyksta mokytojai Algirdas Šadauskas, Danguolė Pėčelienė, Andrius Šakinskas ir gimnazistė Ugnė Gontaitė.
Ekspedicijai skirta 10 dienų, į Lietuvą grupė planuoja parvykti liepos 30-ąją.

Jėgų išbandymas ir patriotiškumo pamokos

Gimnazijos direktorė Rima Širvinskienė „Santarvei“ sakė, kad mokytojai ir mokiniai šioms ekspedicijoms ruošiasi atsakingai, suvokdami, kad prireiks fizinės jėgos, ištvermės, kantrybės ir atitinkamo dvasinio nusiteikimo.
„Ekspedicijose dalyvaujantiems mūsų vaikams tai – savotiškas istorijos įamžinimas, kai tautos praeitis, jos istorijos tragiški įvykiai, likimai atgyja ne knygose, ne vaizduotėje, o gyvai, ten, kur viskas vyko.
Pasikalbėjus su vaikais, pamatai, kad jie pasikeitė, – toje atšiaurioje žemėje gimnazistai pamato lietuvių mokėjimą neprasti vilties, įsitikina, jog tremtiniai, kad ir žeminami, alinami, išlaikė tikėjimą, kad grįš į gimtinę, kad joje bus laisvė, kad bus tai, ką dabar turime. Tai yra didelė pilietiškumo ir patriotiškumo paskata“, – teigė gimnazijos direktorė.

Ekspedicijų prasmė – didžiulė

Kasmet gimnazijos delegacija kviečiama į šalies Seimą, į minėjimus, skirtus Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti. 2016-aisiais ekspedicijoje dalyvavusi Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos abiturientė Samanta Uikytė iš Parlamento tribūnos pasakė kalbą.
Merginos teigimu, tai, ką pamatė ir išgyveno ekspedicijoje, yra gyvoji istorija, turinti didžiulės prasmės.
„Didžiausius dėkingumo žodžius ir pagarbą šiandien tariu jums, tremtiniai, esantiems ir jau išėjusiems Anapilin, grįžusiems iš tolimos tremties ar gūdžioje taigoje atgulusiems amžino poilsio, už laimę, dovanotą šiandienos kartoms“, – Parlamente kalbėjo židikiškė.
Asta ŠILAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto