Ligoninės valymo perleidimas privatininkams nuvylė ne tik ligonius, medikus, bet ir įstaigos vadovus. Svarstoma galimybė nutraukti sutartį su paslaugas teikiančia kretingiške UAB „Žemaitijos lokys”.PASIKEITIMAI – NE LIGONINĖS LABUI
Kretingiškė įmonė valymo darbus iš ligoninės perėmė nuo vasario 1 dienos. „Pasikeitimus, deja, ne mūsų labui, pajutome nuo pirmų dienų”, – situaciją apibūdina ligoninės vadovo pavaduotoja slaugai Regina Meištienė.
Pirmosiomis dienomis apskritai nebuvo valomi ligoninės rūsiai, juose esantys kabinetai, tualetai, vidaus ligų, chirurgijos, vaikų ligų skyriai. Prastai buvo išvalytos priėmimo-konsultacinio, ambulatorinės reabilitacijos, radiologijos, traumatologijos skyrių patalpos.
„Grindys buvo plaunamos atmestinai, neatitraukiant lovų ir spintelių, nevalomos dulkės nuo baldų, palangių”, – vardijo trūkumus R. Meištienė.
PACIENTAI SKUNDŽIASI
Blogas valytojų darbas papiktino ne tik medikus, bet ir ligonius. Vaikų ligų skyriuje gydomų ligoniukų mamos dėl prastai valomų patalpų surašė skundą.
Skyriaus vedėja Rita Lidžiūtė „Santarvei” sakė, kad mamų pretenzijos pagrįstos. Negalima garantuoti švaros, kai palatos valomos, šiukšlinės, į kurias metamos ir nešvarios sauskelnės, išpilamos tik kartą per dieną. Vedėja prasitarė, kad jos kabinetas buvo išvalytas tik trečią dieną.
Anot R. Lidžiūtės, dėl tokios situacijos kaltos ne valytojos, bet jų darbdavys, prastai organizuojantis valymo darbus.
Skyriaus vedėja iš valytojų sužinojo, kad joms niekas nesurengė mokymų. „Aš tikiuosi, kad tualetas, procedūrinis kabinetas ir intensyvios slaugos palata valoma su skirtingais skudurais”, – replikavo vedėja.
R. Lidžiūtė paslaugos teikėjo prašė valymo grafiko, tačiau iki šiol jo nesulaukia.
Medikai baiminasi, kad prastai valomos, nedezinfekuojamos ligoninės patalpos gali būti palanki dirva infekciniams susirgimams plisti.
ĮTEIKTAS PRETENZIJŲ RAŠTAS
Paslaugas teikiančiai bendrovei „Žemaitijos lokys” vasario 3 dieną buvo surašytas pretenzijų raštas. Jos vadovas įspėtas: jeigu padėtis nesikeis, ligoninė bus priversta nutraukti sutartį.
Vakar ligoninėje apsilankė kretingiškės bendrovės atstovas. R. Meištienė „Santarvei” prasitarė nežinanti, kas jis, nes svečias neprisistatė.
Ligoninės vadovo pavaduotoja bandė įrodyti, kokios pareigos pagal sutartį valymo tarnybai priklauso. „Susidarė įspūdis, kad svečias nelabai įsivaizduoja, kas tai yra higienos norma”, – ironizavo pašnekovė.
R. Meištienė viliasi, kad ligoninei pavyks „Žemaitijos lokį” priversti laikytis sutarties, kurioje numatyta patalpas valyti du kartus per dieną, vieną kartą dezinfekuoti, nakčiai paskirti budinčias valytojas.
PASLAUGOS TURĖTŲ GERĖTI
UAB „Žemaitijos lokys” direktorius Irmantas Norkus nebuvo linkęs su „Santarve” aptarinėti situacijos. Esąs komandiruotėje, todėl neturėjęs galimybės susipažinti su ligoninės pretenzijų raštu. „Penktadienį grįšiu, tada ir išsiaiškinsiu problemas”, – teigė pašnekovas ir pridūrė, kad už padalinių darbą yra atsakingi vadybininkai.
Tarpininke tarp darbdavio ir mažeikiškių darbuotojų save pavadinusi Edita Jurgutienė įsitikinusi, kad nesklandumai laikini. Pašnekovė prasitarė, kad iš pradžių buvę per mažai valytojų ir jos nespėdavusios laiku ir gerai išvalyti visų patalpų.
Šiuo metu valymo brigadoje dirba dvylika žmonių. E. Jurgutienė įsitikinusi, kad jie susidoros su užduotimi. „Darbdavys aprūpino valymo vežimėliais, turime pakankamai priemonių, viskas susitvarkys”, – nelabai į kalbas leidosi ir E. Jurgutienė.
IŠLAIDŲ NESUMAŽĖJO
Atsisakyti su gydymu nesusijusių paslaugų buvo laikinai ligoninės vyriausiojo gydytojo pareigas ėjusio Gintaro Berenio sumanymas. Tam pritarė Savivaldybės taryba. Buvo manoma, kad pirkti paslaugas iš kitų labiau apsimokės.
Ligoninės vadovas Albinas Lidžius nenori kritikuoti šio sprendimo. Tačiau jau dabar aišku, kad valymo paslaugos pirkimas pelno neatneš.
Vadovo pavaduotoja R. Meištienė pripažįsta, kad nebuvo įvertinta, jog negalima atsisakyti visų valymo tarnybai priklausančių darbuotojų. Valytojomis dirbo bene 22 moterys, 8 etatai buvo slaugių padėjėjų. Buvo atsisakyta tik valytojų.
„Slaugių padėjėjų pareigybė platesnė, jiems būtina turėti kvalifikacinį pažymėjimą. Padėjėjai ne tik valo patalpas, bet ir lydi ligonį į procedūrinį kabinetą, jį nuprausia, nuneša tyrimus. Jie lyg ilgesnės slaugytojų rankos”, – paaiškino ligoninės vadovo pavaduotoja R. Meištienė ir pridūrė, kad be slaugių padėjėjų nebūtų galima išsiversti.
LAIMĖJO KONKURSĄ
Tas pats kretingiškis Irmantas Norkus yra ir UAB „Kretingos maistas” direktorius. Šiai bendrovei perleistas ir ligoninės pacientų maitinimas.
Dėl maitinimo paslaugos pirkimo taip pat kilo nemažai nesusipratimų. Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Zigmantas Stumbra „Santarvei” sakė, kad „Kretingos maistas” iki šiol neturi tarnybos leidimo savo veiklai.
Ligoninės viešųjų pirkimų komisijos pirmininkė, ligoninės vadovo pavaduotoja Regina Sokolova „Santarvei” sakė, kad valymo paslaugai pirkti, kaip ir maitinimo, buvo skelbtas konkursas. Jame dalyvavo septynios įmonės, viena iš jų mažeikiškė. „Žemaitijos lokys” pasirinktas dėl to, kad jo paslaugos kaina buvo mažiausia.
SITUACIJĄ BŪTINA KONTROLIUOTI
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvei” sakė, kad Mažeikių ligoninė ne pirmoji atsisakė su gydymu nesusijusių paslaugų. „Tokį sprendimą turi lemti du aspektai: ekonominė situacija ir paslaugos kokybė. Jeigu nėra nei vieno, nei kito, reikia imtis atitinkamų veiksmų. Juokauti negalima. Ligoninė – ne batų fabrikas, švara, tvarka privalo būti”, – savo nuomonę dėl situacijos išsakė meras.
Anot V. Džiugelio, ligoninės vadovas turi kontroliuoti, kad būtų laikomasi pasirašytos sutarties. „Taryba įstaigos vadovo pareikalaus atsakomybės”, – pridūrė meras.
„Santarvei” ligoninės vadovas Albinas Lidžius teigė netoleruosiąs netvarkos, nes ligoninė – ne turgaus aikštė. Slaugos administratorė įpareigota kasdien surašyti valymo tarnybos trūkumus, kad būtų galima kretingiškiui verslininkui pateikti argumentus.
„Jeigu padėtis nesikeis, su juo teks nutraukti sutartį”, – griežtai kalbėjo vadovas.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.