Privatus psichikos centras sunkiai skinasi kelią

Neseniai įsikūrusi uždaroji akcinė bendrovė Mažeikių psichinės sveikatos centras ruošiasi teikti pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. Savivaldybės taryboje svarstant šį klausimą susikirto viešosios ir privačios įstaigos nuomonės. Teigiamo sprendimo privačiai įmonei dar teks palaukti.
GALIMYBĖ RINKTIS
Mažeikių psichinės sveikatos centro direktorė Jolanta Akavickienė „Santarvei“ sakė, kad mintis įkurti šį centrą gimė klausantis pacientų nusiskundimų.
„Penkerius metus dirbu ligoninės psichiatrijos skyriaus vedėja. Daugelis mūsų pacientų nepatenkinti poliklinikos specialistų paslaugomis. Mūsų tikslas yra suteikti galimybę žmonėms rinktis“, – paaiškino pašnekovė.
Centro pacientams už paslaugą mokėti nereikės, nes ruošiamasi sudaryti sutartį su Teritorine ligonių kasa. Psichikos sveikatos centras įsikurs senamiestyje, Laisvės g. 7.
„Centras – ne ligoninė, o tik pirminės sveikatos priežiūros kabinetas“, – direktorė paaiškino dėl tokios kaimynystės nerimaujantiems daugiabučių gyventojams.

PAŽADĖJO GERESNES PASLAUGAS
Savivaldybės Taryboje svarstant klausimą dėl leidimo bendrovei teikti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, J. Akavickienė negailėjo kritikos poliklinikos specialistams. Anot jos, poliklinikoje psichikos ligoniams suteikiamos gana ribotos paslaugos.
„Neužtenka tik išrašyti vaistų ar ligonius nukreipti į stacionarą. Psichikos ligomis sergantys žmonės tokie pat, kaip ir kiti ligoniai. Jie negali būti nuvertinami. Mes norime šiems žmonėms suteikti platesnio profilio paslaugas“, – politikams paaiškino centro direktorė.
J. Akavickienė kritiškai vertino tai, kad psichikos ligomis sergantiems žmonėms su kitais tenka laukti bendrame koridoriuje.
Polikliniką ji kaltino ne pagal paskirtį naudojant Ligonių kasos lėšas, skirtas šioms paslaugoms teikti.

VADOVAS KALTINIMUS ATMETĖ
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius paaiškino, kad didžioji pinigų suma, gaunama iš Ligonių kasos, atitenka atlyginimams. Paslaugai lieka gal tik apie 10 proc.
„Keliomis dešimtimis tūkstančių litų ligoninės skylių neužkaišysi“, – dėl kaltinimo pinigus naudojant ne pagal paskirtį replikavo įstaigos direktorius.
Anot A. Stankevičiaus, psichikos sveikatos priežiūros paslauga – specifinė. Nėra diagnostinio tyrimo. Liga nustatoma per pokalbius, stebint mąstymo procesą, naudojant testus ir pan.
Direktorius patikino, kad poliklinika teikia kokybiškas paslaugas. Psichikos negalią turintiems žmonėms baigiamos įrengti užimtumo patalpos.
J. Akavickienė pastebėjo, kad remonto skyriuje imtasi tik sužinojus apie jos prašymą Savivaldybei leisti teikti paslaugas.

POLIKLINIKOS PADĖTIS BLOGĖTŲ
Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Rita Lidžiūtė informavo, kad komitetas pritarė psichikos centro steigimui. Dvejojantiems politikams ji patarė atsiversti pačių patvirtintą strateginį planą, kuriame numatyta decentralizuoti sveikatos priežiūros įstaigas.
„Reikia suteikti galimybę gyventojams rinktis“, – teigė komiteto pirmininkė.
Tarybos narys Jonas Jurkus prisipažino jaučiąsis atsidūręs dviprasmiškoje situacijoje.
„Aš esu už privačią mediciną, sveiką konkurenciją. Lyg ir turėčiau balsuoti „už“. Bet tada dalis pinigų išplauks iš poliklinikos, kurios steigėja yra Savivaldybė“, – samprotavo politikas.

PINIGUS TEKTŲ PASIDALINTI
Anot politikų, ko gero, Tarybos sprendimas būtų palankus Psichikos sveikatos centrui. Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis teigė, kad nėra motyvacijos neleisti teikti tokių paslaugų.
Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė politikams paaiškino, kad Tarybos teigiamą sprendimą būtų sunku įgyvendinti.
Psichikos sveikatos priežiūros paslaugas rajone teikia Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras ir Viekšniuose įsikūrę Dr. A. Biržiškos sveikatos namai.
„Paslauga specifinė. Ligonių kasa moka ne pagal prisirašiusių, o pagal toje teritorijoje gyvenančių žmonių skaičių. Neaišku, kaip reikėtų gyventojus paskirstyti trims įstaigoms“, – samprotavo Savivaldybės gydytoja.

SPRENDIMO REIKĖS PALAUKTI
„Kodėl žmones reikia skirstyti? Kodėl jie patys negali rinktis sveikatos priežiūros įstaigų?“– stebėjosi Tarybos narys Gintautas Šmaižys. Anot I. Vaicekavičienės, dėl to kalti įstatymai.
Posėdyje dalyvavęs Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys paaiškino, kad jam tektų užprotestuoti teigiamą Tarybos sprendimą.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro Plėtros programoje nėra numatyta pertvarkyti pirminės psichinės sveikatos priežiūros paslaugas. Anot jo, dėl panašios situacijos buvo kilęs incidentas Plungėje. „Jeigu mūsų institucija būtų gavusi sprendimo projektą, procedūra būtų trumpesnė“, – pastebėjo svečias.
Po Vyriausybės atstovo pastabos Taryba nusprendė klausimą atidėti. J. Akavickienės, nuo rudens laukiančios sprendimo, tai nenudžiugino.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto