Profsąjungos derėsis dėl didesnės minimalios algos

Vyriausybė pritarė Socialinių reikalų ir darbo ministerijos siūlymui nuo kitų metų liepos mėnesio minimalią mėnesio algą (MMA) padidinti 50 litų – iki 850 litų.
„Santarvės“ kalbinti profsąjungų atstovai sako, kad MMA didinimas negali būti našta smulkiajam ir vidutiniam verslui. Pasak jų, valdžia, siūlydama taip nežymiai didinti minimalų atlyginimą, tiesiog tyčiojasi iš dirbančiųjų, todėl profsąjungos nepritars šiam žingsniui.

TURĖTŲ ATKURTI
Šiuo metu MMA Lietuvoje siekia 800 litų, o atskaičius mokesčius „į rankas“ darbuotojas gauna 670 litų. Padidinus minimalią algą, žmogus per mėnesį uždirbtų 37 litais daugiau nei iki šiol.
Pasiūlymas minimalią algą padidinti iki 850 litų bus teikiamas Trišalei tarybai, kurią sudaro Vyriausybės, darbdavių ir profesinių sąjungų atstovai.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas „Santarvei“ sakė, kad minimalios algos didinimas vos 37 litais „į rankas“ vargu ar pagerintų žmonių gyvenimą, nes per vadinamąjį krizinį laikotarpį infliacija Lietuvoje siekė apie 13 proc. Be to, išaugo ir maisto produktų kainos. A. Černiausko teigimu, nuo kitų metų sausio mėnesio minimali alga turėtų didėti bent iki 1000 litų (neatskaičius mokesčių).
Ir tai būtų tik prieškrizinių pajamų atkūrimas.

ŽADA NENUSILEISTI
Profsąjungų atstovai savo nuomonę dar išsakys. „Nereikia manyti, kad Vyriausybės siūlymas padidinti minimalią algą iki 850 litų yra galutinis sprendimas, tai tik pradinis variantas, dėl kurio bus deramasi Trišalėje taryboje. Bus deramasi ir dėl mažiausiai uždirbančių biudžetinių įstaigų darbuotojų minimalių tarnybinių koeficientų dydžių“, – informavo A. Černiauskas.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos lyderis paaiškino, kad pagal Darbo kodeksą, Vyriausybė gali nustatyti minimalią algą tik pritarus Trišalei tarybai. Jei bent viena iš šalių nesutinka, sprendimas nėra priimamas.
„Kol kas nesame nusiteikę nusileisti ir laikysimės savo, kad minimali alga kitais metais didėtų iki tūkstančio litų“, – patikino Č. Černiauskas.

MANO, KAD TAI GENOCIDAS
Žemaitijos regiono Mažeikių rajono profesinių sąjungų centro pirmininkė Virginija Vilimienė „Santarvei“ sakė, kad yra be galo pasipiktinusi tokiu Vyriausybės siūlymu.
„Tokiu pasiūlymu Vyriausybė tiesiog tyčiojasi iš žmonių. Atrodo, kad ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė liko abejinga minimalios algos kėlimo klausimui. Valdžia visiškai nebegalvoja apie paprastus žmones, tai tiesiog dirbančių žmonių genocidas“, – pasipiktinimo neslėpė V. Vilimienė.

TURĖTŲ IŠLIKTI STIPRIAUSI
Mažeikiškę profsąjungų lyderę stebina verslininkų pozicija, jų teiginiai, kad minimalios algos padidinimas privers verslą bankrutuoti.
„Niekas negalvoja apie darbuotoją, kuris nebegali išgyventi iš minimalios algos, nes ji jau siekia skurdo ribą. Tie darbdaviai, kurie neišgali išlaikyti darbuotojo su minimalia alga, turėtų pasitraukti iš verslo ir užleisti vietą stipriesiems, kurie sugeba leisti žmonėms uždirbti“, – įsitikinusi V. Vilimienė.
Pašnekovės teigimu, iš tiesų darbdaviai moka didesnius atlyginimus, bet tik vokeliuose, todėl, jos nuomone, minimali alga gali būti didinama net iki 1500 litų.
„Dalis verslininkų iš tiesų gali mokėti pakankamai didelius atlyginimus, bet, norėdami nuslėpti mokesčius, atlyginimą moka vokeliuose ir priešinasi minimalios algos didinimui“, – mano V. Vilimienė.

ATSIŽVELGTI Į VERSLO SRITĮ?
Mažeikių verslininkų asociacijos prezidentas Virgilijus Radvilas įsitikinęs, kad minimali alga turėtų būti didinama pagal ūkio šakas. Būtina atsižvelgti į tai, kad ne visi darbdaviai išgali mokėti didesnį atlyginimą.
„Kai kurioms verslo sritims, kaip, pavyzdžiui, siuvimo, būtų galima palikti dabartinę minimalią algą. Turėtų būti priimtas liberalesnis sprendimas, nes mažosios įmonės, neišgalinčios atlaikyti konkurencijos, bankrutuos arba vėl suklestės atlyginimai vokeliuose.
Netoleruoju tokių dalykų, bet būna, kad verslininkai priversti taip elgtis. Jie vokelių griebiasi kaip paskutinio šiaudo“, – mano V. Radvilas.
Verslo darbdavių asociacijos valdybos pirmininkas Vidmantas Erminas įsitikinęs, kad padidinta minimali alga nei išgelbės dirbančiųjų, nei nuskurdins verslininkus.
„Negaliu už visus verslininkus kalbėti, bet, mano nuomone, verslui tai neturėtų labai pakenkti“, – „Santarvei“ sakė V. Erminas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:Profsąjungų atstovai abejoja, ar pridėtieji 50 litų pagerins darbuotojų gyvenimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto