Prognozuojamas mėsos kainų šuolis

Dvigubai pabrangus pašarų kainoms, prognozuojama, kad turėtų šoktelėti mėsos kainos. Velykoms gali tekti pirkti ir brangesnius kiaušinius. Ūkininkai jau šiek tiek pabrangino pieno produktus.

MĖSOS PERKAMA MAŽIAU
Turguje kiauliena prekiaujantys žmonės tikino, kad kol kas kiaulienos kainos beveik nesikeičia.
„Kas būtų, jeigu mėsa dar brangtų, nes ir taip yra sumažėjęs pirkimas? Ko gero, kalta žiema, nes gyventojai taupo pinigėlius už butų šildymą sumokėti“, – pastebėjo Daiva Vorienė.
Jai pritarė ir kiti prekeiviai. Pašnekovai spėjo, kad kažkurį laiką kiaulienos kaina dar nesikeis, mat paklausa sumažėjo, o pasiūla, atvirkščiai, padidėjo, nes dėl pašarinių grūdų stygiaus kai kurie kiaulių augintojai priversti gyvulius skersti.

GYVULIŲ MAŽĖJA KASMET
Žemės ūkio rūmų atstovė rajono savivaldai Rūta Čaplinskienė kiekvieną savaitgalį analizuoja turgavietėse ūkininkų siūlomos produkcijos kainas.
Ji patvirtino, kad prekeiviai „Santarvei“ kalbėjo tiesą. Labiau – ne pirkėjų labui – keičiasi daržovių, pieno produktų nei mėsos kainos.
Tačiau, anot specialistės, toks stabilumas – laikinas. Nes pašarinių grūdų, o įkandin – ir kombinuotųjų pašarų brangimas turės įtakos produkcijos kainai.
Pavyzdžiui, praėjusį šeštadienį maišas grūdų kainavo net dešimčia litų daugiau nei prieš savaitę. Šiuo metu supirkėjai už toną pašarinių miežių moka iki 800 litų, dvigubai tiek nei vasarą.
Vis dėlto R. Čaplinskienė tiki, kad ūkininkai dėl pašarų stygiaus gyvulių skersti nesiims.
Sausio 1 dienos duomenimis, rajone buvo laikoma beveik 6 700 karvių, pusketvirto tūkstančio kiaulių. „Gyvulių ir jų laikytojų skaičius kasmet mažėja, tačiau tai susiję su tuo, kad pasitraukia smulkieji ūkininkai“, – spėjo pašnekovė.

AUGINTI KIAULIŲ NEAPSIMOKA
Pastaruoju metu šiek tiek sumažėjo paršelių kainos.
„Yra tokia nerašyta taisyklė: jeigu turguje ima pigti paršeliai, lauk mėsos pabrangimo“, – patirtimi pasidalijo ūkininkė iš Užlieknės Liuda Liekienė ir pridūrė, kad pingantys paršeliai byloja, jog kiaulių auginti neapsimoka.
Nemažą kiaulių bandą prieš kelerius metus turėjęs ūkininkas Alfonsas Šakauskas prisipažino ją gerokai sumažinęs. Esą kiaulių auginimas jam dabar – tik savotiškas pomėgis.
Ūkininkas teigė nelabai jaučiąs pašarų kainų brangimą, nes jų neperka, pašarams naudoja paties užaugintus grūdus. Jis buvo atviras: jeigu reikėtų pirkti, apskritai atsisakytų kiaulių auginimo.
„Kiauliena gal ir brangs, tačiau tik parduotuvių lentynose. Vargu ar ūkininkas turės naudos iš esamos situacijos“, – samprotavo pašnekovas.

PABRANGO NE DĖL PAŠARŲ
Ūkininkė L. Liekienė jau daug metų turgavietėje prekiauja savo pieno produktais. Moteris apgailestauja, kad tokiu sunkiu žmonėms metu prieš porą savaičių jai teko šiek tiek branginti produkciją. Pavyzdžiui, pieno litras nuo pusantro lito pabrango iki 1,8, varškės kilogramas kainuoja 2 litais, varškės sūreliai – litu daugiau.
„Ne dėl pašarų brangimo teko imtis kainų perskaičiavimo. Produkcijos savikainą padidino smarkiai šoktelėjusios degalų ir dujų kainos“, – paaiškino moteris.
Užliekniškė ūkininkė ne tik dėl kainos stengiasi išsiversti be pirktų pašarų, nes, anot jos, neįmanoma rasti kombinuotųjų pašarų be genetiškai modifikuotų priedų, o savo gyvulius norinti auginti ekologiškai.

KIAUŠINIAI GALI BRANGTI
Dėl pabrangusių grūdų gerokai didesnes išlaidas skaičiuoja ir paukštynai. UAB „Mažeikių rugelis“ direktorius Gintautas Šmaižys priduria, kad brango ne tik grūdai, bet ir kita žaliava: soja, aliejai, vitaminai.
„Grūdų buvome prisipirkę, dėl pašarų dar laikomės. Bet čia dar ne viskas. Nuo Naujųjų metų yra kitos vištų laikymo europinės normos. Vienai vištai reikia skirti 750 kvadratinių centimetrų ploto, o buvo 550“, – apie pasikeitimus kalbėjo direktorius.
Kad nereikėtų išskersti 30 proc. paukščių, teko keisti įrangą, didinti plotus – o papildomos išlaidos lėmė savikainos augimą.
Anot G. Šmaižio, griežtėjantys reikalavimai taip pat gali pakoreguoti paukštynų produkcijos rinką. Vieni imasi investicijų, kiti – paukščius likviduos. Gali atsitikti ir taip, kad neliks lietuviškų kiaušinių ar paukštienos. Nors pasigirsta spėlionių, kad iki Velykų kiaušiniai turėtų pabrangti, G. Šmaižys sunkios, jo žodžiais, prognozės nesiėmė.

REGULIUOJA MONOPOLIS
Įvairiai specialistai vertina situaciją, susiklosčiusią pašarų rinkoje. Vieni teigia, kad pašarų kainos ėmė kilti dėl prasto derliaus. Lietinga buvo praėjusi vasara Lietuvoje, sausra Rusijoje, liūtys naikino derlių kitose šalyse.
Tačiau statistikos duomenys, teigiantys, kad 2010-aisiais mūsų šalyje prikulta apie tris milijonus tonų, o viduje suvartotas tik vienas milijonas ir tiek pat išvežta, užduoda galvosūkį: kur dingo dar vienas milijonas tonų grūdų?
„Pašarus brangina monopolis Lietuvoje. Kas superka, kas išveža grūdus – juk ne ūkininkas? Valstybės rezervas sukauptas ir parduotas monopolistams, kad išvežtų, o patiems grūdų trūksta. Jau iš Brazilijos jų ruošiasi į Lietuvą įvežti. Kas mokės už transportą į abu galus? Vartotojas! Pardavėme grūdus, už toną gaudami 600 litų, sumokėsime po tūkstantį. Ir pinigai iš Lietuvos iškeliaus į kitas šalis“, – piktinosi G. Šmaižys.

PRAŠO PANAIKINTI MUITUS
Ūkininkų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Andriejus Virkutis mano, kad dalis grūdų dar yra ūkininkų sandėliuose, tačiau gyvulių augintojams tokių brangių pirkti neapsimoka.
„Jeigu kiaules šersime daugiau kaip aštuonis šimtus litų už toną kainuojančiais grūdais, kiek reikės prašyti už mėsą, kad išlaidos pasidengtų?“ – retoriškai klausė pašnekovas.
Pigesnių grūdų įmanoma įsivežti iš trečiųjų šalių, tačiau importuojamiems pašariniams grūdams taikomas muito mokestis (maždaug 345 litai už toną). Ūkininkų sąjungos pirmininko teigimu, Vyriausybė turėtų neleisti sužlugti mėsos pramonei ir bandyti tartis su Europos Komisija, kad bent iki pavasario ar naujo derliaus būtų galima netaikyti tokio muito.
Beje, neseniai trys Lietuvos asociacijos – Kiaulių augintojų, Paukštininkystės bei Grūdų perdirbėjų – kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją, Seimo Kaimo reikalų komitetą ir premjerą dėl tokio muito panaikinimo.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Turgaus prekeiviai sako, kad reikalavimas nuo gegužės 1 dienos prekiauti su kasos aparatais taip pat neigiamai atsilieps kainai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto