Projektas „Būsimoji Mažeikių valdžia“ jau parengtas

Ketvirtadienį šešių partijų įgalioti asmenys pasirašė susitarimą formuoti valdančiąją koaliciją naujosios kadencijos Mažeikių rajono savivaldybės taryboje. Numatytos ir mero bei vicemerų kandidatūros. Naujuoju Tarybos vadovu planuojama rinkti partijos „Tvarka ir teisingumas“ Mažeikių skyriaus lyderį Kęstutį Bartkevičių. Dabartinis meras Vilhelmas Džiugelis turėtų tenkintis vicemero postu. RYŠKĖJA VALDŽIOS
KONTŪRAI

Balandžio 5 dieną į pirmąjį posėdį turėtų rinktis naujos kadencijos Savivaldybės taryba. 27 Tarybos nariai spręs, kas ateinančius ketverius metus turėtų vadovauti Mažeikių rajonui. Tačiau jau dabar ryškėja naujosios valdžios kontūrai.
Iniciatyvos formuoti valdančiąją daugumą ėmėsi partija „Tvarka ir teisingumas“ – sekmadienį vykusiuose rinkimuose ši partija surinko daugiausia rinkėjų balsų.
„Puikiai suvokėme ant mūsų pečių užgriuvusią naštą, žinojome, kad ir surinkus daugiausia balsų galima likti opozicijoje, todėl ir ėmėmės iniciatyvos burti partijas į koaliciją“, – vakar „Santarvei“ sakė K. Bartkevičius.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio teigimu, pirmiausia buvo pradėta derėtis su dabartinės valdančiosios koalicijos partneriais. Jau pirmadienio rytą dėl bendradarbiavimo buvo susitarta su meru Vilhelmu Džiugeliu, atstovaujančiu Krikščionių konservatorių socialinei sąjungai. Taip pat kalbėtasi ir su kitų penkių partijų, gavusių mandatus naujosios kadencijos Taryboje, atstovais. Iki šiol jokių pokalbių nebuvo su vienintele Naująja sąjunga.
Ketvirtadienį vakare susitarimą formuoti valdančiąją koaliciją pasirašė partijos „Tvarka ir teisingumas“ (6 mandatai), Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos (4 mandatai), Valstiečių liaudininkų sąjungos (3 mandatai), Tėvynės sąjungos (3 mandatai), Socialdemokratų sąjungos (2 mandatai) bei Darbo partijos (2 mandatai) derybinių grupių vadovai. Jeigu nieko nepasikeistų, naujos kadencijos Taryboje valdančioji koalicija turėtų 20 balsų.
Tiesa, šis susitarimas jokių juridinių galių neturi – niekas negali būti garantuotas, kad po kurio laiko kai kurios partijos nepakeis savo nuomonės.
„Žinoma, partijų pozicija gali pasikeisti. Tačiau tie parašai parodys, kaip laikomasi savojo žodžio“, – svarstė K. Bartkevičius.

TIKISI PASIKEITIMŲ
Kol kas opozicijoje lieka Socialdemokratų partija (5 mandatai) bei Naujoji sąjunga (2 mandatai). K. Bartkevičius neneigė, kad buvo kalbėtasi ir su Socialdemokratų partijos atstovais. Tačiau tik kalbėtasi – derybų nebuvę.
„Kaip supratau, jie šnekėjosi su visomis partijomis. Neklauskite, apie ką kalbėjomės – tikrai nesakysiu“, – nuo klausimų gynėsi K. Bartkevičius.
„Santarvės“ žiniomis, socialdemokratai pageidavo, kad iš valdančiosios koalicijos būtų eliminuotas V. Džiugelis. Taip pat norėjo, kad Savivaldybės administracijos direktoriaus bei jo pavaduotojo postai atitektų jų partijai. Juos esą turėtų užimti Bronius Kryžius bei Irena Macijauskienė. Šios informacijos K. Bartkevičius nei paneigė, nei patvirtino.
Socialdemokratų partijos Mažeikių skyriaus pirmininkas Jonas Jurkus nenorėjo apie tai kalbėti. Esą jis nepriklauso socialdemokratų derybinei grupei (derybas veda Gintautas Šmaižys ir I. Macijauskienė – V. S.), todėl nieko apie tai nežinąs.
„Aš asmeniškai apie tai nekalbėjau“, – tikino J. Jurkus.
Socialdemokrato nuomone, iki balandžio 5 dienos dar gali viskas pasikeisti, todėl per anksti spėlioti, kokios partijos bus valdančiojoje koalicijoje, o kurios – opozicijoje.
„Tačiau manau, kad bet kuriuo atveju Kęstutis Bartkevičius turėtų būti meras“, – sakė J. Jurkus.

NENORI SIŪLYTIS
Naujosios sąjungos lyderis Viktoras Bugnevičius „Santarvei“ teigė, kad jų partijos į valdančiąją koaliciją niekas nekvietė. Esą koalicijos partnerius turėtų rinktis daugiausia vietų Taryboje laimėjusi partija. Tačiau iš jos Naujoji sąjunga nesulaukusi nė vieno skambučio.
„Pačiam skambinti ir prašytis kažkaip nelabai išeina. Be to, mes manėme, kad į koaliciją turėtume jungtis mes, socialdemokratai, valstiečiai, „darbiečiai“. Kartais reikia parodyti principingumą – jeigu pasakei žodį, turi jo laikytis. Manau, kad ta koalicija dar ne kartą pasikeis. Ateis toks metas, kai emocijos nuslūgs, vieni į kitus pradės žiūrėti pragmatiškai, nes reikės pradėti dirbti. Nenoriu pasakyti, kad mes esame viską labai sugebantys, tačiau manau, kad mūsų patirties jiems prireiks. Jeigu bus nors kokių signalų, svarstysime visus variantus“, – kalbėjo V. Bugnevičius.

VALDŽIOS PIRAMIDĖ
K. Bartkevičius atsisakė kalbėti apie numatomą valdžios piramidę – esą apie tai visi koalicijos partneriai drauge pranešią.
„Santarvės“ žiniomis, susitarta, kad mero postą turėtų užimti K. Bartkevičius. Numatyti du vicemerų postai. Juos turėtų pasidalinti V. Džiugelis bei Jonas Siminkevičius.
Nuspręsta, kad Savivaldybės administracijos direktoriumi bei jo pavaduotoju turėtų būti jokiai partijai nepriklausantys asmenys. Kompetencija turėtų būti pagrindinis kriterijus, pagal kurį būtų renkamas kandidatas į šias pareigas. Sklando kalbos, kad realiausias pretendentas yra Jonas Buinauskas.
Dabartinis meras V. Džiugelis niekada neslėpė norįs vadovauti Tarybai dar vieną kadenciją. Dabar jis nenoriai kalba apie partijų susitarimus.
„Ką padarysi… Tokios politinės realijos… Man asmeniškai svarbiausia, kad žmonės balsavo už mane. Vadinasi, ne be reikalo dirbau. O toliau gyvenimas parodys“, – sakė meras.
V. Džiugelis tikino nuo pirmos minutės buvęs nuoseklus (esą norėjęs koalicijoje dirbti su K. Bartkevičiumi – V. S.), nors ir buvę visokių spaudimų.
Tačiau veiksmai liudija ką kita: trečiadienį V. Džiugelis skubėjo į Vilnių, kur susitiko su Tėvynės sąjungos lyderiais. „Santarvės“ žiniomis, konservatoriams jis siūlė susijungti su Krikščionių konservatorių sąjungos nariais – sudėjus turimus mandatus, jie būtų 7 ir galėtų patys formuoti daugumą.
„Susitikome, pasišnekėjome… Norėjau sužinoti, ką jie mąsto. Tarkim, ir jie norėjo sužinoti, kokia situacija Mažeikiuose, kokie vėjai pučia“, – nuo „Santarvės“ klausimų gynėsi V. Džiugelis.

SVARSTĖ
ŽEMAITIŠKAI

Tėvynės sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Rimantas Gricius taip pat nenorėjo kalbėti apie V. Džiugelio vizitą pas jo partijos vadovus.
Beje, Tėvynės sąjungos derybininkai ilgiausiai svarstė, ar pasirašyti dokumentą dėl valdančiosios koalicijos.
„Seni žmonės mane mokė, kad niekada nereikia skubėti pasirašyti. Parašas yra labai svarbus dalykas, todėl ir svarstėme žemaitiškai, konservatoriškai. Be to, pastebėjau, kad derybų metu kai kurių partijų atstovai blaškėsi iš vienos į kitą pusę. Norėjau įsitikinti, ar jie galutinai apsisprendę“, – kalbėjo Viekšnių gimnazijos direktorius.
Tačiau jis nenorėjo atskleisti, kokias partijas turėjęs galvoje – esą tegul tai lieka jų sąžinės reikalu.
R. Gricius patikino, kad Tėvynės sąjungos vadovai nedraudę jungtis į koaliciją su prieštaringai vertinamomis „Tvarka ir teisingumas“ ir Darbo partijomis. Jo nuomone, geriau būti aktyviais pagalbininkais nei pasyviais kovotojais.
Darbo partijos narys Paulius Perminas džiaugėsi, kad jų partija buvo pakviesta į koaliciją.
Pasak jo, į valdančiąją daugumą susibūrė kompetentingi, protingi, patirties turintys žmonės, tad jie, naujokai, turėsią iš ko pasimokyti.
„Stebėjausi, kaip kompetentingai yra vedamos derybos. Mūsų skyrius tikisi kartu gražiai dirbti rajono labui. Juk tam mus ir išrinko. Taip pat manome, kad netrūks skaidrumo, vienybės. Jau dabar matyti, kad bus išklausoma visų nuomonių. Mes į jokius postus nepretenduojame, juk pats mandatas mums yra didelė garbė. Tiesa, pasiūlė Tarybos sekretoriaus vietą. Mes neatsisakėme“, – kalbėjo P. Perminas.
Jono STRAZDAUSKO nuotrauk.:„Santarvės“ žiniomis, susitarta,
kad K. Bartkevičius turėtų
užimti mero postą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto