Radiacijos žemėlapyje – duomenys ir apie mūsų rajoną

Nuotr. iš rsc.lt

Radiacinės saugos centras nuolat atlieka gamtinių radioaktyviųjų radono dujų grunte, vandenyje ir patalpų ore tyrimus. Apibendrinęs jų rezultatus, centras atnaujino interaktyvų Lietuvos radono žemėlapį.
Interaktyvaus žemėlapio reikšmės rodo, kad Mažeikių rajonas pakliūva tarp šalies rajonų, kuriuose radioaktyvaus radono kiekis yra didesnis nei vidutinis.

Radonas – gamtinis radioaktyvus šaltinis

Žmones nuolat veikia ne tik dirbtiniai, bet ir gamtiniai radioaktyvieji šaltiniai. Didžiausią apšvitą žmogus patiria ne iš rentgeno diagnostinių tyrimų ar atominių elektrinių, bet iš gamtoje esančių radioaktyviųjų šaltinių.
Vienas tokių šaltinių yra gamtinės kilmės radono dujos. Jų negalima pamatyti, užuosti ar pajusti. Radono dujas galima aptikti tik naudojant matavimo prietaisus. Šių dujų susidaro natūraliai nuolat skylant grunte, vandenyje, uolienose esančiam radžiui. Lauke susidariusį radoną išnešioja vėjas, tačiau per įtrūkimus sienose ir pamatuose jis gali patekti į patalpas ir jose kauptis.
Įkvėpus oro su radonu, alfa dalelės švitina kvėpavimo takų epitelį, gali pažeisti ląsteles ir lemti kvėpavimo takų, plaučių vėžinių susirgimų ar genetinių pakitimų.
Radioaktyviųjų radono dujų koncentracija patalpose skiriasi priklausomai nuo metų laiko, namo vėdinimo tipo, žmonių gyvenimo būdo. Didžiausias radono kiekis kaupiasi pirmame aukšte ir patalpose, kurios yra po žeme, todėl daugiaaukščiuose pastatuose radono rizika yra mažesnė.

Tyrė 14 kaimų ir miestelių namus

Pasak Radiacinės saugos centro Gyventojų apšvitos stebėsenos skyriaus vedėjos Rimos Ladygienės, Lietuvos radono žemėlapis atvaizduoja vidutinę radono pastatų patalpų ore aktyvumo koncentraciją, perskaičiuotą pagal tyrimų rezultatus savivaldybės teritorijoje tirtuose pastatuose.
Mažeikių rajone dviem etapais: 1995–2010 metais ir 1995–2019 metais Židikuose, Ritinėje, Pikeliuose, Ukrinuose, Leckavoje, Žiogaičiuose, Laižuvoje, Auksūdyje, Urvikiuose, Sedoje, Pabradumėje, Uikiuose, Užlieknėje bei Lėteniuose buvo ištirta 20 gyvenamųjų pastatų.
Visas straipsnis – penktadienio laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*