Radijo mėgėjai garsina Mažeikius visame pasaulyje

Dažniausiai mes džiaugiamės stalo tenisininkų, jėgos sporto, krepšinio, futbolo atstovų pergalėmis ir stebime jų varžybas. Ir galbūt nepelnytai lieka užmiršti ne tokių populiarių, ypač techninių sporto šakų atstovų laimėjimai.
Manau, tik nedaugelis žmonių žino, kad mūsų miesto trumpabangininkai radijo mėgėjai jau antrus metus iš eilės tapo šalies čempionais. 33-ejų metų Rolandas Jokubauskas pasaulio varžybose mikrofonu užėmė trečiąją vietą, o tarp europiečių buvo pirmas. LAIMĖJIMUS LEMIA NE PINIGAI
Tik pernykščių metų pabaigoje paaiškėjo vasarį vykusių pasaulio varžybų CQWW 160 m mikrofonu rezultatai. Individualiose varžybose „Oruva ir Co“ inžinierius programuotojas Rolandas Jokubauskas antrus metus iš eilės užėmė trečiąją vietą bei pirmąją tarp Europos trumpabangininkų. Mažeikiškis, surinkęs 550 tūkst. taškų, pagerino 1997 metais airio radijo mėgėjo pasiektą senojo žemyno rekordą.
Pasak mažeikiškio, šis turnyras vyko dvi paras, per kurias tam tikrame radijo bangų ruože reikėjo užmegzti kuo daugiau ryšių. Tačiau ir tai dar ne viskas: jei esi europietis, tai už užmegztą ryšį su kitu dalyviu (iš viso dalyvavo daugiau kaip du tūkstančiai sportininkų iš šimto šalių) iš šio kontinento skiriama tik trys taškai, su kito kontinento – penki taškai, su lietuviu – taškas. Todėl nenuostabu, kad pirmąją vietą iškovojo Maroko, antrąją – Cabo Verde salų atstovas, ketvirtąją ir penktąją – Karibų regiono Arubos ir St. Kitts salų atstovai.
R. Jokubauskas sugebėjo užmegzti 1209 ryšius su mėgėjais iš 73 šalių ir 13 Amerikos valstijų. Ir tai jau didelis pasiekimas: stiprias materialines bazes, į kurias investavę po keletą milijonų dolerių, turintys čekai (likę šešti) ir vokiečiai (iškovoję septintą vietą) nepatikėjo mažeikiškių pasiekimu. Nepasitikėdami oficialia teisėjų informacija, jie surengė savą lietuvaičio duomenų patikrinimą, tačiau liko nieko nepešę.

AUKŠČIAU PAKILTI – NEĮMANOMA
„Aukštesnės vietos užimti nebuvo įmanoma: Maroke savo šiuolaikinėje bazėje sėdi amerikietis, o Cabo Verde saloje – Maskvoje didžiulį verslą turintis gruzinas. Jiems Amerikos kontinentas yra 4-5 tūkst. km arčiau ir jie gauna labai daug taškų. Mano pranašumas buvo tas, kad mes esame arčiau Rusijos ir mokame šios šalies kalbą: apie 500 signalų buvo užmegzta su šios šalies ir Ukrainos radijo mėgėjais. Didelę įtaką turėjo ir palankios oro sąlygos“, – sakė R. Jokubauskas.
Visa turnyro ataskaita buvo siunčiama į JAV, kur pagrindinis čempionato rengėjas – specializuotas radijo žurnalas „CKU amateur radio“ kompiuterine programa tikrino užmegztus ryšius. Nors turnyras vyko vasarį, preliminarius rezultatus internete mažeikiškiai gavo kiek anksčiau, o diplomai ir medaliai (piniginių prizų šioje sporto šakoje nėra) atsiųsti tik gruodžio mėnesį. „Nieko nuostabaus, tai mums įprasta. Štai rugpjūtį vyko Europos pirmenybės, kuriose užėmėme aštuntąją vietą. Jų rezultatai mus pasiekė tik šiomis dienomis“, – sakė trumpabangininkas.
Sportininkas prisipažino, kad per dvi paras, kai vyko čempionatas, miegojo tik dvi tris valandas, valgė labai mažai, tik skrandžiui apraminti, todėl ir pasiektas neblogas rezultatas: per valandą pavyko užmegzti 300 ryšių.

VARŽOVAI IŠSIGANDO MAŽEIKIŠKIŲ
Lietuvos trumpabangininkų pirmenybėse (jos trunka tris valandas) Mažeikių komanda, kuriai, be Rolando, atstovavo Rimas Kelpša ir Ignas Vaitkus, antrus metus iš eilės tapo šalies čempione. Vyrai užmezgė 400 ryšių ir surinko 48 tūkst. taškų. Antroje vietoje likusi Panevėžio komanda nuo mūsų miesto atstovų atsiliko daugiau kaip 16 tūkst. taškų.
„Jau pernai pamatę, kaip mes galingai rungtyniaujame, trys po mūsų likusios ekipos šiemet nebesivaržė, o perėjo į individualias varžybas“, – juokėsi Rolandas.
Kas lemia, kad su savo įranga ir nedideliu biudžetu, kuris yra papildomas tik pačių uždirbtomis lėšomis, mažeikiškiai jau penktus metus yra geriausiųjų Europos komandų dešimtuke?
Pasak Rolando, tai, kad beveik visa aparatūra yra jų pačių rankomis perrinkta, keistos beveik visos lempos. Per turnyrą nutrūkus jungčiai, jie sugeba tuoj pat ją rasti ir sulituoti.
„O pasaulio pirmenybių lyderiai atvyksta į savo bazes prieš turnyrą, bet koks gedimas juos varo į neviltį. Su mūsų aparatūra bandė dirbti radijo mėgėjai iš Biržų, tačiau tai jiems sekėsi sunkiai, aukštų rezultatų jie nepasiekė“, – sakė R. Jokubauskas.

LAUKIA SVARBUS RYŠYS
Šiais metais laukiama ypatingo įvykio. Į Petro Pirmojo salą prie Antarktidos išvyksta laivas su beveik keturiasdešimčia radijo mėgėjų iš viso pasaulio.
Nemažus pinigus sumokėję trumpabangininkai tik trečią kartą vyks ir paskleis ryšį iš šios salos: pirmąjį kartą ši sala buvo aktyvuota 1985 metais, antrąjį – 1997 metais. Kiekvienas trumpabangininkas siekia gauti patvirtinimą ir diplomą, kad pavyko užmegzti ryšį su šia sala.
Mažeikiškiai, padedami plungiškių Rimo Mikalausko, Arvydo Vilijošiaus ir Gražvydo Šaltupio, šiemet nežada ilsėtis. Planuoja dalyvauti pasaulio pirmenybėse, Rusijos čempionatuose, Lietuvos radijo sporto federacijos rengiamuose turnyruose bei telegrafiniuose turnyruose, kurie vyks varžantis Morzės abėcėle.

KADAISE POPULIARI SPORTO ŠAKA
Šia sporto šaka mažeikiškis domisi jau dvidešimt metų, nuo tada, kai pradėjo lankyti radijo mėgėjų būrelį antrojoje vidurinėje mokykloje (dabar „Gabijos“ gimnazija) pas tuometinį kompresorių gamyklos konstruktorių Stanislovą Kaminską.
„Tada mūsų buvo daug perspektyvių, tuo galvas pramušusių berniukų. Dabar iš jų likau tik vienas, nors šaukinius, kuriuos naudojant galima užsiiminėti namų sąlygomis, gavome penki. Į mano šaukinį LY4A net ir po oficialaus pareiškimo apie pasitraukimą iš šio sporto dar 25 metus niekas negali pretenduoti“, – sakė Rolandas.
Anksčiau šis sportas buvo populiarus mūsų mieste: beveik kiekvienoje mokykloje ir stambesnėje įmonėje buvo mėgėjiškos radijo stotys, o dabar liko tik dvi: minėtoji ir Moksleivių techninės kūrybos namuose.
„Tai brangus sportas: beveik visos detalės ir lempos buvo gaminamos karinėje pramonėje, ypač sunku gauti metalo antenoms, Lietuvoje negaminamo diuralio D-16, kurio sudėtyje yra beveik 70 procentų titano. O čia dar savo darbą padarė uraganas „Ervinas“: jis išlaužė antenas ir, ko gero, vieninteliams mažeikiškiams radijo mėgėjams padarė didžiausių nuostolių, kuriuos tenka atlyginti iš savo lėšų“, – sakė Rolandas.
Rajono Savivaldybei trumpabangininkai yra dėkingi už suteiktas patalpas. Tačiau pasvajoja ir apie paskatinimą. Bent moralinį.
Nuotrauka iš radijo mėgėjų archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto