Rajono gyventojai nesipriešina kvietimui atidirbti už pašalpas

Rajono seniūnai tik dabar ėmė taikyti praktikoje dar pernai Tarybos patvirtintą tvarką, pagal kurią jie gali kviesti pašalpų gavėjus atidirbti už gautus pinigus. Seniūnų teigimu, dauguma pakviestųjų noriai sutiko tai daryti.
Pasinaudoti galimybe neskubėjo
Daugiau nei prieš metus rajono politikai pritarė tvarkai, pagal kurią Savivaldybės administracija, teikdama piniginę socialinę paramą gyventojams, turi teisę darbingus, bet nedirbančius socialinės paramos gavėjus pasitelkti visuomenei naudingiems darbams. Seniūnai, pateikę prašymus Socialinės paramos skyriui, supažindinami su socialines pašalpas gaunančių žmonių sąrašais ir gali įdarbinti savo seniūnijos gyventojus. Tačiau tik dabar imtasi tai daryti.
Pirmieji pašalpų gavėjus įdarbino Sedos, Reivyčių, Šerkšnėnų ir Židikų seniūnai. Kiti vis dar delsia ir laukia kitais metais numatomų patvirtinti socialinę paramą reglamentuojančio įstatymo pataisų – jose planuojama įteisinti nuostatą, kad visi, gaunantieji socialines išmokas, privalės už jas atidirbti, o tie, kurie atsisakys dirbti, grynaisiais pinigais gaus tik dalį pašalpos.

Dauguma neatsisako
Seniūnai, kurie jau įdarbino pašalpų gavėjus, teigia, kad dauguma pakviestųjų neatsisakė siūlomo darbo, nors tai kol kas dar nėra neprivaloma. Seniūnijų vadovai patikino: stengiamasi žmones įdarbinti kuo arčiau gyvenamosios vietos, kad jiems nereikėtų niekur važiuoti.
Pasak Šerkšnėnų seniūno Alfonso Šakausko, tai viena iš priežasčių, kodėl gyventojai sutinka atidirbti už pašalpas.
„Mes juos po truputi pratiname prie minties, kad už pašalpas vis dėlto teks atidirbti. Iš pradžių paskambinome dvidešimčiai iš 233 mūsų seniūnijos pašalpų gavėjų, daugiau nei pusė sutiko padirbėti, nes žmonės baiminasi, kad atsisakius dirbti, gali nebegauti pašalpos“, – „Santarvei“ pasakojo A. Šakauskas.

Problemų nekilo
Židikuose jau dirba keturi pašalpų gavėjai, Reivyčiuose – šeši. Dažniausiai jiems pavedami aplinkos tvarkymo darbai.
Reivyčių seniūnas Algimantas Auškalnis „Santarvei“ sakė, kad buvo ir nenorinčių dirbti, kai kurie patikino, jog atidirbs vėliau.
Sedoje pašalpų gavėjai jau dirba dvi savaites. Seniūnas Algirdas Grinkevičius informavo, kad per savaitę įdarbinta dešimt žmonių.
„Kol kas jokių problemų nekilo. Žmonės noriai dirba jiems pavestus darbus. Daugiausia grėbia lapus, renka šiukšles, o vienas – neįgaliam žmogui suskaldė malkas. Mūsų seniūnijoje pašalpų gavėjų yra apie du šimtus, tačiau ne visi jie galės atidirbti už pašalpas. Yra taikomos kelios išimtys: auginantiesiems mažamečius vaikus, sergantiesiems ar oficialiai įsidarbinusiems“, – paaiškino A. Grinkevičius.
Seniūnas pasidžiaugė, kad net gatvėje prie jo prieina gaunantieji pašalpas ir teiraujasi, kada galės atidirbti.

Svarsto galimybes
Likusios penkios seniūnijos neskuba įdarbinti pašalpų gavėjų.
Mažeikių apylinkės seniūnas Vidmantas Kesminas sakė, kad kol kas nėra tokios būtinybės, esą seniūnijai užtenka žmonių, dirbančių pagal viešųjų darbų programas.
„Kai įsigalios naujasis įstatymas, tada ir įdarbinsim“, – teigė V. Kesminas.
Viekšnių ir Tirkšlių seniūnai patikino, kad jau kalbėta ir ieškoma būdų, kaip ir kur įdarbinti pašalpų gavėjus. Pasak Tirkšlių seniūno Klemo Sobuto, šie žmonės bus įdarbinti tik po Naujųjų metų, nes kol kas nėra būtinybės. Seniūnas įsitikinęs, jog gyventojai nebus patenkinti reikalavimu atidirbti už pašalpas. Pasak seniūnijos vadovo, daugeliui geriau sėdėti ir nieko neveikti, bet gauti pinigus.
Viekšnių seniūnas Kornėlijus Kryžius patikino: pašalpų gavėjus planuojama įdarbinti nuo gruodžio mėnesio.
„Tarėmės ir su Ventos regioninio parko vadovais, tad, jei reikės, jiems patalkinsim. Artėjant žiemai ir darbų padaugės. Yra numatomi aplinkos tvarkymo darbai, krūmų pjovimas, šakų genėjimas. Įdarbinsim, kiek reikės. Iki šios dienos pas mus yra pustrečio šimto žmonių, gaunančių socialines pašalpas. Iš jų realiai atidirbti galės šimtas ar pusantro“, – skaičiavo K. Kryžius.

Kol kas neskuba
Laižuvos seniūnas Stanislovas Putelis „Santarvei“ prisipažino nesidomėjęs Tarybos patvirtinta tvarka ir iki šiol nekvietęs žmonių atidirbti už pašalpas. Tačiau pažadėjo dar šiais metais pakviesti gyventojus padirbėti visuomenei naudingo darbo.
„Be abejo, įdarbinsim, nes būtina, kad žmogus suprastų, jog pinigus reikia užsidirbti, o ne gauti juos veltui“, – patikino S. Putelis.
Mažeikių miesto seniūnas Šarūnas Armonas vis dar įsitikinęs, kad miesto seniūnijoje įdarbinti apie pusantro tūkstančio žmonių yra nerealu.
„Nebent mieste būtų patvirtinta kitokia įdarbinimo tvarka. Pavyzdžiui, būtų įdarbinama talkų būdu, žmones tik užregistruojam ir po to duodam ataskaitas. Be to, būtų sunku išspręsti darbo saugos, aprūpinimo įrankiais problemas“, – svarstė Š. Armonas.
„Santarvės“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto