Rajono mokyklose – tuštėjimo metas

Beveik puse tūkstančio mokinių mūsų rajone mažėja jau ne pirmus metus. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Su kiekvienu rugsėju mokinių mokyklose mažėja: šiemet jų susirinko beveik puse tūkstančio mažiau nei praėjusiais metais – tiek, kiek mokinių turi Sedos Vytauto Mačernio gimnazija. Mažėjimo tendencija labai jaučiama miesto mokyklose. Jeigu situacija nesikeis, Švietimo skyrius nuogąstauja, kad gali tekti uždaryti ir kurią nors miesto mokyklų.

Vaikai negrįžta

Šiais mokslo metais rajono mokyklose ir gimnazijose mokosi 8074 mokiniai, arba 480 mažiau negu pernai. Kaimo mokyklos jau ištuštėjusios iki ribos: į mokyklas mažiau suėjo tik vienu kitu mokiniu, užtat mieste skaičiai verčia nerimauti.
Švietimo skyrius mokinių mažėjimą sieja su mokyklų reorganizavimu, nes Pavasario ir „Ventos“ vidurinės virto pagrindinėmis. Kita priežastis – manoma, kad nemažai 5–8 klasių mokinių išvyksta į užsienį drauge su savo tėvais.
Kadangi mažėja gimstamumas, daug mažiau ateina ir pradinių klasių mokinių.
Du mokiniai sugrįžo iš Sirijos, vienas iš Indijos.
„Varoma garbinga propaganda – esą vaikai grįžta, bet taip nėra. Vis dėlto dar negrįžta“, – patikino Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
Švietimo skyriaus duomenimis, prognozuojama, kad kitais metais mokyklose sumažės dar 400  vaikų, o ateityje šie skaičiai turėtų sustoti ir nebemažėti.
„Nebent įvyktų kokių nors kataklizmų ir kas nors atsitiktų. Dabar matome tendencijas, kad daugės pradinių klasių mokinių“, – kalbėjo vedėjas.

Jungiamos klasės

Kadangi mokinių skaičius mažėja, kaimo mokyklose pradedamos jungti ne tik pradinės, bet ir vyresniųjų mokinių klasės. Tai nepatinka tėvams, todėl jie nori vaikus leisti mokytis į miesto mokyklas, kur klasės dar nejungiamos. Ir tai yra dar viena priežastis, kodėl mažėja mokinių kaimo mokyklose.
Švietimo skyriaus darbuotojai pastebi, kad tėvai nenori jungtinių klasių, nes mano, kad nukenčia ugdymo kokybė.
Šiemet devintų klasių nesuformavo Laižuvos Antano Vienažindžio, Daubiškių pagrindinės mokyklos, vos vos klasės suformuojamos Ukrinų, Renavo, Žemalės pagrindinėse mokyklose. Devintų ir dešimtų klasių stengiamasi nejungti, bet jose turi būti po dešimt mokinių.
Švietimo darbuotojų teigimu, didelė tragedija yra su rusakalbe „Jaunystės“ vidurine mokykla, kadangi ji nebesurenka vaikų.

Mokytojams darbo nėra

Mažėjant mokinių, jungiant klases, normalaus darbo krūvio nebetenka ir mokytojai, todėl mažinamas ir jų skaičius. Šiais mokslo metais buvo planuota atleisti 25 mokytojus. Kokia situacija yra šiuo metu, A. Stonkus dar negalėjo pasakyti, kadangi Švietimo skyriaus nepasiekė galutinė informacija. Esą toks skaičius buvo gautas pagal iš mokyklų atėjusius raštus, o kokia situacija buvo rugsėjo mėnesį, dar neaišku.
Atleistiems mokytojams darbo pagal specialybę jau nebėra, ir Švietimo skyrius nieko pasiūlyti negali.
„Nėra valstybinės politikos kadrų klausimais: edukologijos universitetas mokytojus kaip kepė, taip ir tebekepa, nežiūri, kokių specialybių reikia. O kur dar Šiauliai, Klaipėda? Tokia liberalizmo politika: pabaigei mokytojų kursus ir jau gali būti mokytojas. Todėl ir turim jų daugiau negu reikia“, – taip situaciją komentuoja patys pedagogai.

Mažiau pirmokų

Nuo rugsėjo 1o-sios Pavasario vidurinė mokykla tapo pagrindine. Praėjusiais mokslo metais išleista apie 8-0ies dvyliktokų laida, šiemet vietoj trijų suformuotos dvi pirmokų klasės. Mokykloje liko po vieną devintą ir dešimtą klases, kadangi 75 procentai aštuntokų išėjo į gimnaziją.
Per trejus pastaruosius metus Pavasario mokykla neteko apie 300 mokinių, teko atleisti apie keturiolika mokytojų. Kai kuriems mokytojams iki minimumo sumažėjo darbo krūviai. Labiausiai nukentėjo mokytojai dalykininkai.

Atleidimai neskausmingi

Mokyklos direktorius Stanislovas Jakučinskas, su „Santarve“ kalbėdamasis apie situaciją, tikino, kad tie atleidimai nebuvo itin skausmingi, kadangi pusė atleistųjų išėjo į pensiją, kita pusė mokytojų buvo pakviesti dirbti į gimnazijas, viena mokytoja išvyko pas vyrą į užsienį, dar viena pradinių klasių mokytoja įdarbinta praėjusiais metais atidarytoje pailgintos dienos grupėje.
„Aštuoniolika pamokų per savaitę mokytojai kaip ir turi. Gal kai kurie dar ir nenorėjo į pensiją, yra kaip yra, ir nieko nepakeisi. Kai kas net dėkoja, kad pasiūliau. Dabar padėtis jau stabilizuojasi, kitais metais gal surinksime viena klase daugiau pirmokų“, – optimistiškai nusiteikęs direktorius.

Mokytojus išlaiko

Daubiškių pagrindinėje mokykloje šiuo metu mokosi šiek tiek per pusšimtį vaikų. Jungti tenka ir pradinių klasių komplektus, šiemet sujungtos ir penkta bei šešta klasės, kitos kol kas atskiros, nes vaikų pakanka. Šiemet  buvo tik keturi devintokai, tad šis komplektas ir nebuvo formuojamas.
Mokyklos direktorė Silva Poškienė pripažįsta, kad dirbti su jungtinėmis klasėmis yra daug sudėtingiau, nes programą privalu išdėstyti abiem klasėms.
„Dirbant su dviem klasėmis, sunku yra ir mokytojui, ir vaikui – tada jau tenka verstis per galvą. Bet kadangi klasės gretimos, jų programos nėra labai skirtingos, tad būdamas penktoje klasėje vaikas išgirsta kai ką ir iš šeštos klasės. Geras mokytojas sugeba pamokos laiką paskirstyti taip, kad jo užtektų abiem klasėms“, – patikino S. Poškienė.
Direktorė džiaugiasi, kad mokytojų atleisti dar neteko: juos kol kas tenkina tokie krūviai, kokius turi.
„Birželio pabaigoje informavau mokytojus asmeniškai ir raštu apie susidariusią padėtį, tad jie ieškosi papildomo darbo“, – sakė direktorė.

Neliko devintos klasės

Laižuvos A. Vienažindžio pagrindinėje mokykloje drauge su Auksodės skyriumi šiais mokslo metais mokosi 71 mokinys – tai šešiais mažiau nei praėjusiais mokslo metais. Kaip teigė mokyklos direktorius Antanas Vasiliauskas, mokinių sumažėjo todėl, kad šiemet nebebuvo formuojama devintoji klasė ir penki joje buvę mokiniai išvyko mokytis į miestą.
Mokykloje sujungtos pradinės klasės: 1 su 3, o 2 su 4, jungtinės yra ir 7–8 klasės, kuriose mokosi  15 vaikų.
Direktorius pripažįsta, kad jungti aukštesniųjų klasių mokinius nėra gerai, bet surinkti privalomo skaičiaus kitaip neįmanoma, nes mokinių mokykloje ir taip kasmet mažėja.

Padaugėjo pirmokų

Ar jungtinės klasės yra priežastis, dėl ko tėvai pradeda vaikus leisti  į miestą,  A. Vasiliauskas  negalėjo pasakyti.
„Kodėl tėvai persigalvoja, jie mums neaiškina: pasiima vaiką ir tiek, tiesiai nepasako. Aišku, vienas kitas yra ir dėl to. Bet aš manau, kad geriau jungtinė klasė, negu uždaroma mokykla. Nemanau, kad jungtinėje klasėje nukentėtų vaikų žinios: jie programą įsisavina vis tiek“, – įsitikinęs direktorius.
A. Vasiliauskas džiaugėsi, kad šiemet į pirmą klasę atėjo penki vaikai: anksčiau būdavo du ar trys. Šiemet gal būtų buvę ir visi septyni, bet du išėjo mokytis pagal adaptuotą programą į Specialiąją mokyklą.
Kitais metais direktorius prognozuoja stabilų mokinių skaičių, ir sakė, jog nenorėtų, kad mokykla pavirstų į skyrių.
„Tikėsimės ir politikų praregėjimo: gal jie kaip nors susitars ir neleis naikinti atokesnių mokyklų. Juk mes esame pačiame pasienyje“, – kalbėjo A. Vasiliauskas.

5 Atsakymai į “Rajono mokyklose – tuštėjimo metas”

 1. Tas parašė:

  Kažkas labai klysta .Jagminą prijungs prie Pavasario,o ten liks darželis,kuris anksčiau ir buvo

 2. as parašė:

  na ir svaigstat… su prijungimais :)

 3. aa parašė:

  Pavasario m-lą pirmiausiai renovuos , o po to iškels į Jagminą….Toks mūsų rajono vadovų ūkiškumas,juk ne savo pinigus mėto…

 4. as parašė:

  Reiškia, kad nebereikalo kalbama, kad Pavasario mokyklą ruošiamasi prijungti prie Jagmino mokyklos.

 5. J.o.v. parašė:

  Kitais metais tikimasi surinkti daugiau mokiniu- nejuokinkit, jų bus dar mažiau nes visi kas tik išgali lekia lauk is Lietuvos! Nors mokslas ir nemokamas bet kiek visko reikia pripirkti kad ir pirmokui. Užsienyje neperkam nieko, net piestuko!!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto