Rašytojos M. Pečkauskaitės gimtadienio fone – prisiminimai, apdovanojimai ir „Gyvieji paveikslai“

Iš pat ryto antradienį Židikų miestelyje buvo jaučiamas sujudimas: tą dieną sulaukta daug svečių, kurie atvyko paminėti rašytojos Marijos PečkauskaitėsŠatrijos Raganos 132-ųjų gimimo metinių.
Ta proga Židikuose vyko daug renginių, sutraukusių jaunus ir senus vietos gyventojus bei atvykėlius.


SUGRĮŽTA
BUVĘ AUKLĖTINIAI
Pirmasis šventės akcentas – šv. Mišios Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Jas aukojo vienas iš teatrų festivalio „Gyvieji paveikslai“ globėjų, Jo Ekscelencija Žemaitijos vyskupas Jonas Boruta.
Vėliau rašytojos atminimas pagerbtas prie jos kapo Židikų kapinių koplyčioje.
Rašytojos Marijos Pečkauskaitės veikla, jos asmenybė miestelyje šiemet įamžinta dar viena gražia detale – jos vardo vidurinėje mokykloje atidengtas biustas, kurio autorius – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto docentas skulptorius Osvaldas Neniškis. Prieš šio meno kūrinio atidengimą mokyklos direktorė Rima Širvinskienė pasidžiaugė, kad Marijos Pečkauskaitės vardu mokykla didžiuojasi jau 19 metų.
„Kas atvyksta į mūsų mokyklą, pastebi, kad mes esame ne tokie kaip visi. Stengiamės, kad vaikai jaustų gėrį, sklindantį iš suaugusiųjų, ir patys jį puoselėtų“, – kalbėjo mokyklos vadovė.
R. Širvinskienė teigė esą smagu, kad į mokyklą kartkartėmis sugrįžta buvę jos auklėtiniai.
Pirmosios mokyklos laidos auklėtinė verslininkė Irena Ona Marcinkevičienė parodė gražią iniciatyvą ir pasisiūlė finansiškai paremti biusto Marijai Pečkauskaitei kūrimą ir pastatymą.
„Tuo, ką turi, žmogus turi dalintis su kitais“, – be kita ko, sakė tikra židikiške save vadinanti I. O. Marcinkevičienė.
ŽIDIKUOSE –
NE PIRMĄ KARTĄ
Biusto rašytojai autorius O. Neniškis „Santarvei“ sakė, kad toks darbas jam buvęs labai atsakingas, kadangi stovi viešoje erdvėje. Tai realistiškas rašytojos portretas, kurį kuriant reikėjo perteikti rašytojos asmenybės bruožus. Specialių raštų apie rašytoją skulptorius sakė neskaitęs – pasitenkinęs tuo, ką žino apie ją iš bendro išsilavinimo.
„Tokiems kūriniams turiu daug patirties, esu atlikęs daug klasikinių darbų, ne vienus metus dirbau Dailės akademijos kombinate“, – pasakojo O. Neniškis.
Ant medinio postamento pastatytas rašytojos balto marmuro biustas – ne pirmasis skulptoriaus darbas Židikams: prieš daugelį metų jis sukūrė prie bažnyčios stovintį atminimo ženklą, skirtą pirmajai miestelio mokyklai įamžinti.
Biustą pašventinęs vyskupas J. Boruta prisiminė, kaip rašytojas, kunigas Juozas TumasVaižgantas yra pasakęs, kad Židikai – laimingas miestelis, kadangi čia yra dangaus pilietės Marijos Pečkauskaitės kapas.
AUKOJA SAVO LAISVALAIKĮ
Susirinkusius į šventę vos talpino nedidukė mokyklos aktų salė. Čia buvo skaitoma rašytojos kūryba, prisiminta jos biografija, visuomeninė veikla, gyvenimas Židikuose.
Seniai tapę tradicija – kasmet mokykloje renkama M. Pečkauskaitės mergaitė. Pristatydama šiųmetinę, jau tryliktąją, nominantę, R. Širvinskienė pasidžiaugė, kad jaunoji karta gilinasi į rašytojos kūrybą, stengiasi perprasti jos dvasinį pasaulį. M. Pečkauskaitės mergaitė turi būti graži savo vidumi, skleisti gėrį ir šilumą.
Šiemet M. Pečkauskaitės mergaite išrinkta vienuoliktos klasės mokinė Kristina Klemenytė.
Kristina prisipažino nesitikėjusi ir nemaniusi, kad išrinks ją.
„Nemaniau, kad jūsų toks požiūris į mane. Malonu būti Marijos Pečkauskaitės mergaite, tikiuosi, kad jūsų nenuvilsiu“, – jaudindamasi kalbėjo naujoji nominantė.
Minint rašytojos M. Pečkauskaitės 120-ąsias gimimo metines buvo įsteigta rašytojos vardo premija. Šiemet premija, kuri yra jau dvyliktoji, įteikta Viekšnių gimnazijos mokytojui, ateitininkui Pauliui Aurylai.
Dėkodamas už tokį garbingą įvertinimą mokytojas katechetas sakė dirbęs kiek galėjęs tiek savo parapijoje, tiek vyskupijoje, tiek mokykloje.
„Mokykloje turimų valandų nebeužtenka, tad tenka aukoti ir laisvalaikį, ir laisvas dienas“, – sakė P. Auryla. Mokytojas išreiškė viltį, kad iš Židikų ateis moralinė atgaiva visai Lietuvai.
VAIDINO… PASAKAS
Kas dveji metai Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinė mokykla organizuoja Žemaitijos regiono mokyklų teatrų festivalį „Gyvieji paveikslai“.
Ne pirmus metus į festivalį atvyksta Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos jaunieji artistai. Šiemet jie žiūrovams atvežė teatrinę miniatiūrą „Kai mintys išsivaikšto“.
Dramos studija iš Telšių „Atžalyno“ vidurinės mokyklos priminė ištraukas iš dramaturgo Kazio Binkio klasika tapusios pjesės „Atžalynas“.
Su brolių Grimų pasakomis užaugo kelios mūsų amžininkų kartos, tad pasitelkę gražią muziką, nuoširdžią draugystę, gražią meilės istoriją apie Bremeno muzikantus priminė Telšių rajono Buožėnų pagrindinės mokyklos dramos būrelio moksleiviai.
Sena draugystė židikiškius sieja su Kelmės rajono Užvenčio Šatrijos Raganos vidurine mokykla.
Šiemet mokyklos Junkilų pradinio ugdymo skyriaus jaunieji dramos mėgėjai festivalyje parodė Sigito Gedos pasaką „Kaip kiškis vilko namus saugojo“.
Kelmės rajono Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio vidurinės mokyklos dramos kolektyvas pasakojo apie garsius savo krašto žmones, jų patriotinę veiklą, amžinąsias vertybes.
FINALE –
DIDŽIULIS TORTAS
Žiūrovai negailėjo plojimų Mažeikių Gabijos gimnazijos „Colių“ teatro artistams, parodžiusiems jaudinančią istoriją holokausto tema – „Sunkūs žingsniai“.
Draugams neliko skolingi ir patys židikiškiai: mokyklos dramos būrelio artistai, vaidindami pagal Eleonoros Hodgman Porter apysaką „Poliana“, kvietė susimąstyti apie tai, ar lengva džiaugtis.
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Laima Bartkuvienė džiaugėsi, kad šiemet į festivalį atvyko daug kolektyvų, kurie parodė gana aukšto lygio vaidinimus.
„Mūsų festivalio tikslas nėra išrinkti geriausius – tiesiog norime parodyti, ko išmokome, kaip pasikeitėme“, – komentavo L. Bartkuvienė.
Visiems kolektyvams netrūko dovanų, o prie kavos puodelio visus suvienijo dešimties kilogramų tortas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Istorinė akimirka Židikuose: biustą Marijai Pečkauskaitei mokykloje šventina Žemaitijos vyskupas J. Boruta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto