Redaktoriaus skiltis: Aktuali iniciatyva

Audronė MALŪKIENĖ

Mūsų Savivaldybė, Mažeikių autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ ir Mažeikių Senamiesčio pagrindinė mokykla susitarė, kad mokykloje bus įkurta speciali pradinukų klasė, kurioje mokytųsi autizmo spektro sutrikimų turintys vaikai. Jau apžiūrėtos patalpos, aptarta, kokių darbuotojų reikės, kad būtų teikiamas kokybiškas ir visus reikalavimus atitinkantis ugdymas.
Ši informacija iš Savivaldybės svetainės www.mazeikiai.lt susišaukia su vieno Seimo opozicijos pranešimu ir diskusija dėl jo.
Seimo opozicija pasiūlė keisti Švietimo įstatymą, išbraukiant iš jo, kaip teigiama, diskriminacinę nuostatą. Jei įstatymo pakeitimai būtų priimti, iš jo būtų išbraukiamas straipsnis, suteikiantis mokykloms galimybę pačioms nuspręsti, ar priimti specialiųjų poreikių turinčius vaikus.
Seimo konservatorių frakcijos narys Justas Džiugelis teigė: „Šiuo metu Švietimo įstatymas yra diskriminuojantis. Vien tik 29 straipsnio 10 dalyje parašyta, kad mokykla turi galimybę nepriimti vaiko, jeigu jis turi specialiųjų ugdymosi poreikių ir tai yra akivaizdžiai neteisinga ir diskriminacinė nuostata“.
Pasak parlamentaro, jau ne vienerius metus tai padaryti Lietuvą ragina ir įvairios tarptautinės organizacijos. „Šiuo metu sistema sukonstruota taip, kad, prisidengiant šiuo straipsniu, tėvai siuntinėjami iš vienos į kitą mokyklą, kol galiausiai jie, praradę viltį mokytis normalioje mokykloje, atsiduria specializuotoje mokykloje. Šiuo metu apie 40 proc. vaikų, turinčių specialiųjų poreikių, mokosi specializuotuose mokyklose, kur vėliau jie yra nurašomi“, – akcentavo J. Džiugelis.
Vilniaus universiteto profesorė Vilija Targamadzė, kalbėdama, kad specialiųjų poreikių spektras yra itin platus, todėl įtraukusis ugdymas – itin svarbus dalykas, priminė: kol kas tam trūksta sisteminio požiūrio. Ji pabrėžė: reikalingas ir tinkamas pedagogų pasirengimas, bei to, reikėtų pagalvoti ir apie švietimo pagalbos specialistus, mokytojus asistentus bei mokytojų padėjėjus. Profesorė taip pat akcentavo ikimokyklinio ugdymo svarbą.
Mažeikiškiai apie tai jau yra pagalvoję. Mažeikių lopšelis-darželis „Bitutė“ jau kelerius metus bendradarbiauja su Vilniaus universiteto Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų filialo Vaikų reabilitacijos ligoninės „Lopšelis“ vadovais bei specialistais. Visą birželio savaitę 14 mažeikiškių pedagogių, grupėse dirbančių ir su autizmo spektro sutrikimų turinčiais vaikais, Kaune mokėsi taikyti struktūruoto ugdymo metodą. Specialistai iš sostinės ir Kauno anksčiau lankėsi „Bitutėje“ – dalijosi patirtimi, rengė seminarus.
Taigi, autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ikimokyklinio ugdymo pradmenys Mažeikiuose jau pradėti formuoti. Jei šį ugdymą pratęs žinių ir kompetencijų turintys pradinių klasių pedagogai, jų padėjėjai ir kiti specialistai, galima bus pasakyti, kad mažeikiškių iniciatyvos – tikrai naudingos ir aplenkiančios laiką (ar bent jau nurodymus iš aukštesnės valdžios). Audronė MALŪKIENĖ

One Reply to “Redaktoriaus skiltis: Aktuali iniciatyva”

  1. Mama parašė:

    Bitutėje tai tikrai labai rūpinasi vaikais ir specialistų pagalba padėjo vaikui sustiprėti, lavino jį visapusiškai. Ačiū logopedams, kineziterapeutams, masažuotojams ir visiems pedagogams. Tik gaila, kad po šio puikaus specialistų įdirbio, išėjus į mokyklą vaikas paliekamas skęsti informacijos ir skubos jūroje. Viena mokytoja su daugiau nei 20 vaikų, fiziškai nespėja prieiti prie to kitokio vaiko. Spec pedagogai mokyklose tik vienas vardas… Galiausiai vaikas nebesugeba išeiti programos ir atsiduria paskutinėje įstaigoje – spec mokykloje. O jau ten kelio galas, paslėptas už gražių šypsenų ir sukąstų dantų. Tėvai neinformuojami, vaikai nieko nemokomi ir tik imituojamas darbas. Pasiskųsti nėra kam, nes nepotizmas nerealus. Ir išeiti negali, nes kitų įstaigų nėra. Žodžiu, protingi vaikai, iš kurių dar būtų galima tikėtis, kad sugebės šį tą išmokti ir gyvenime pasiekti, priversti degraduoti ir tapti visuomenės našta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto