Redaktoriaus skiltis: Atradimai ir praradimai

Audronė MALŪKIENĖ. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Taupumas yra labai geras dalykas. Yra pavyzdžių, kad net labai išlaidūs žmonės, susirūpinę šeimos biudžetu, pasiekdavo itin gerų rezultatų. Tačiau būna ir kitaip. Tas, kas nelabai orientuotas balanso reikaluose, kartais galvoja, kad vietinis biudžetas turi būti apskaitomas netgi taip: žmona išlygino vyrui kelnes ir už tai gavo iš jo penkis litus, kitą rytą vyras išnešė šiukšles ir į jo išlygintų kelnių  kišenę įkrito… tie patys penki litai. Kuris gali laikyti save praturtėjus?
Panašią istoriją skaitėme Vytauto Petkevičiaus knygoje „Sieksnis Sprindžio vaikas“. Prisimenate dviejų kaimiečių – tėvo ir sūnaus – kelionę į turgų? Jie abu tol vienas kitam pardavinėjo ir valgė parduoti skirtas ūkio gėrybes, kol vežimaitis gerokai ištuštėjo…
Sprindžio sūnaus Sieksnio matematika gyva ir pas mus. Štai viena rajono Tarybos narė, tos pačios tarybos sekretorės paprašiusi jai pateikti Tarybos posėdžių bei komitetų protokolus ir posėdžiuose dalyvavusių asmenų sąrašus, gavo atsakymą, kad jos noras bus įgyvendintas tik tuo atveju, jei ji susimokės už paslaugas. Prašoma suma nei didelė, nei maža – 4,76 Lt.
Susipažinti su sąrašais galima ir veltui – tai savo laišku patvirtina Savivaldybės darbuotoja. Tačiau už popierių ir kopijavimo paslaugas, pasirodo, reikia susimokėti ne tik paprastiems mirtingiesiems, bet ir kolegoms – vietos politikams. Net jei jie nori ką nors sužinoti apie jų pačių darbą…
Beje, susimokėti reikia ne vietoje, ne bet kaip, o nuėjus į banką ir pervedus pinigus į Savivaldybės sąskaitą. Protokolų kopijos ir sąrašai Tarybos narei bus pateikti tik atnešus banko kvitą.
Kad Tarybos narė turi informaciją gauti pagal ankstesnės Tarybos patvirtintus įkainius, patvirtina valdiškasis meniu:
„1. juodai balto rašytinio, grafinio A4 formato lapo dokumentų kopijų parengimas:
1.1. viena lapo pusė – 0,28 Lt
1.2. abi lapo pusės – 0,41 Lt
2.  juodai balto rašytinio, grafinio A3 formato lapo dokumentų kopijų parengimas:
2.1. viena lapo pusė – 0,33 Lt
2.2. abi lapo pusės – 0,51 Lt.“
Ir paaiškinimas: „Tarybos nariai, prašantys dokumentų kopijų asmeninėms reikmėms, turi susimokėti“.
Taigi, galime sakyti, puiku. Demokratija. Lygios teisės ir lygios galimybės visiems! Yra tik vienas „bet“ – ta pati Tarybos narė po kurio laiko į Savivaldybės buhalteriją pristatys kvitą, liudijantį, kad ji už kanceliarines paslaugas sumokėjo 4,76 Lt ir ta pati Savivaldybė politikei kompensuos minėtus „praradimus“, patirtus tarnaujant Mažeikių rinkėjams.
Kuo jums ne Sieksnio aritmetika? Ar ne mano anksčiau minėta šeimyninė ranga?
Tiesa, užmiršome praradimus: joks bankas už „ačiū“ pinigėlių nei priima, nei perveda. Vadinasi, Savivaldybė Tarybos narei sumokės daugiau nei kainavo dokumentų kopijavimo paslauga.
Aš jau nebekalbu apie visokius kitokius „bet“. Didžiausias jų – keistokai toks „taupumas“ atrodo bendrame valdininkų ir politikų ūkininkavimo fone, kai prarandami ar negaunami tūkstančiai ar net milijonai litų. Apie šiuos praradimus jau ne kartą rašyta, tad nebesikartosiu.

4 Atsakymai į “Redaktoriaus skiltis: Atradimai ir praradimai”

  1. Auth parašė:

    saaaBirželis 13, 2011 20:43Va ir liūdniausia, kad norėdamos išlikti vidurinėmis moolkyks turi ieškoti kažkokių landų. Tiek Vyturio, tiek Ąžuolo vienos iš stipriausių mokyklų Kaune. Niekaip nesuprantu, kodėl toms mokykloms, kurios surenka daug vaikų, neleidžiama būti paprastomis vidurinėmis. Kvaila reforma. Kodėl mano vaikas kas keturis metus turi keisti mokyklą? Va baigė ketvirtą klasę, dar keturis metus pasimokys pagrindinėje( nes 2015 vidurinės dings), o paskui dar keturis metus kažkokioj gimnazijoj, į kurią bus suėję visi: ir motyvuoti, ir tinginiai, ir linkę nusikalst. Tai koks tikslas kurti gimnazijas, jei į jas pateks visi? Kam naikinti vidurine? Kam versti mokyklas ieškoti landos įstatymuose?

  2. Nuomonė parašė:

    Puiki ta Sieksnio teorija, „protingai“ pritaikyta mūsų savivaldybėje :)))
    O komentatorei „J“ siūlyčiau savo „protingas“ pastabas ir kt. asmeniškumus išlieti ant popieriaus lapo ir parašyti redaktorei, o ne viešai taškytis. P.s. žodžio „orientuotis“ viena iš reikšmių -padėti kam nors susivokti kur nors :)))))))))))

  3. Vardas (privalomas) parašė:

    Gal ir beraštė , bet ne alkoholikė

  4. J parašė:

    Redaktorė, o visiška beraštė. Kaip suprasti šį sakinį: „Tas, kas nelabai orientuotas balanso reikaluose, kartais galvoja, kad vietinis biudžetas turi būti apskaitomas netgi taip:“ Ponia, ar bent suprantate, kaip vartojamas žodis orientuotas? Straipsnios tilius kolūkietiškai apkrautas ir baisus. Gal jau jūs neberašykite, nes neįmanoma skaityti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto