Redaktoriaus skiltis: Dėmesio vertas atradimas

Audronė MALŪKIENĖ

Tai bent atradimas! Atkastas archeologinis objektas! Atlikdami kasimo darbus Algirdo gatvėje, prie buvusio Avalynės fabriko darbininkai atidengė istorinę šaligatvio atkarpą. Kaip matyti nuotraukoje, po velėnos sluoksniu slypėjo asfaltuotas šaligatvis.
„Santarvės“ istorikai spėja, kad tai galėjo būti praėjusio amžiaus prieš-prieš-prieš-priešpaskutinio dešimtmečio pėsčiųjų kelio dangos dalis. Vienų žinovų vertinimu, tai galėjo būti susiję su naftos gamyklos statybos pradžia, kiti mano, kad atkarpa dar istoriškesnė – gal ji menanti buvusios kompresorių gamyklos žydėjimo laikus. Kad ir ką nuspręstų žinovai, akivaizdu, kad šiuo keliu-takeliu žingsniavo ne vienas šimtas žmonių ir ne vienerius metus. Laikui bėgant, kažkam, matyt, šovė į galvą, kad asfaltas – ne pati geriausia šaligatvių danga, o gal tiesiog tradiciškai pritrūko darbų rankų pjauti žolę ir nuo jo valyti purvą, tad taką padengė istorinis žemės sluoksnis.
Nesame kelių ir šaligatvių tiesimo ekspertai, tačiau manome: rimti specialistai turėtų pasidomėti, iš kokio asfalto buvo padaryta ši atkarpa. Juk ji žemėje išgulėjo ne vienerius metus, šaligatvio dangą veikė temperatūrų svyravimai, šaltis ir atodrėkiai, ardė vanduo, piktžolių šaknys, tačiau danga išliko, nesutrupėjo, nepasidengė duobėmis ir išrausomis taip, kaip mūsų kiemai ar gatvės subjūra po metų kitų nuo atnaujinimo…
Mokėjo senovės mažeikiškiai lieti šaligatvius, tikrai mokėjo. Ir dabar nuplovus, sutvarkius juo būtų galima puikiausiai naudotis. Gaila, kad planuojama pertvarka šio relikto nepagailės.
Šauna ir kita mintis: kiekgi dar paslapčių ir technologinių netikėtumų slypi Mažeikių žemėje. Taigi, prasidėjus didiesiems kasinėjimams, mūsų laukia ne tik laikini nepatogumai, bet ir atradimai.
Šia proga visus ir sveikinu!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto