Redaktoriaus skiltis: Linkėjimai

Audronė MALŪKIENĖ

Pats laikas rašyti ir siųsti kalėdinius bei naujametinius sveikinimus, nes paštas įspėja: prieš pat šventes tai daryti – ne laikas. O internetu išsiuntinėtas atvirukas „Visiems ir Niekam“ vis dar laikomas menkesniu nei parašytas laiškas.
Kokius linkėjimus reikėtų rašyti ir siųsti? Šventiškus ir, kita vertus, aktualius. Tokius, kurie pakeltų ūpą ir suteiktų vilties, kad kiti metai bus geresni negu praėjusieji. Aišku, galima parašyti paprastai: laimės, džiaugsmo, pinigų. Aktualu? Visada, bet kokiais laikais. Bet nešiuolaikiška.
Reikėtų „pririšti“ linkėjimą prie šio laikmečio, aplinkos, ekonominės, politinės ir kt. situacijos. Kaip? Na, pavyzdžiui: „Krizenkime kaip Seimas ir bet kokios gyvenimo, ekonomikos ar politikos krizės jus palaikys savais – aplenks nepalietusios“. Arba globaliai: „Gyvenkite, džiaukitės ir nebijokite nei dorais žmonėmis apsimetusių kiaulių, nei kiaulių maro!“ Arba pritaikant prie mūsų kasmetinių kataklizmų: „…ir tegul Jūsų nuotaikos bei gerovės nesugadina toliau reformuojamos reformos“. Versija pensininkams: „Tegul Jūsų gyvenimo stiliaus nesudarko net padidėjusi pensija!“
Biudžetininkams: „Tegul kitais metais jums neprireikia trumpesnių diržų ir kiaulių taupyklių!“.
Sveikatos galima palinkėti tiesiogiai, galima ir metaforiškai. Pavyzdžiui: „Ir tegul kitąmet Jums bus neaktuali sveikatos reforma!“ arba „Linkiu, kad 2019-aisiais farmacijos kompanijos iš Jūsų neuždirbtų nė cento – nei su receptais, nei be jų!“ Galima ir dar gilesnė sveikatos priežiūros situacijos analizė: „Linkiu visus metus nesužinoti ir nepatirti, kuo skiriasi pirminis, antrinis ir tretinis sveikatos priežiūros lygmuo!“
Laimė… Kiekvienas ją supranta savaip. Sakoma, kad ji kaip herpio virusas (tas, nuo kurio kartais apšoka palūpys ar panosė) gyvena mumyse ir tik retkarčiais atsibunda bei pradeda veikti. Linkint laimės galima panaudoti palyginimus: „Kad būtum laimingas kaip…“ Na, o jau čia fantazijai nėra ribų: kaip mokytojas, pagaliau išėjęs iš ministerijos; kaip girtuoklis, dešimtą valandą vakaro spintoje suradęs užmirštą nenugertą butelį; kaip paskolą išsimokėjęs verslininkas, kaip lietuvis emigrantas, sužinojęs, kad Lietuva jo vis dar laukia… Džiaugsmų ir lūkesčių skalė plati, kadangi mūsų gyvenimas toks margas ir įvairiapusis.
Visi linkime pinigų ir mums jų dažniausiai linki. O jei ne taip akivaizdžiai palinkėtume, bet kūrybiškai? Pvz., „Tegul akcijos ir nuolaidos tau būna neaktualios!“, „Linkiu, kad nežinotum kelio į banką“, „Tegul Tavo namai visus metus būna geidžiamiausias, bet neįveikiamas visų save gerbiančių vagių objektas!“ Arba: „Gyvenk, kurk, klestėk – su paskolom nesusidėk!“
O koks gyvenimas be meilės? Visuotinai pripažinta, kad tarp gera lemiančių linkėjimų ji tiesiog būtina. Taigi kokie galėtų būti šiuolaikiniai meilės linkėjimai?
Kad tave mylėtų kaip Seimo narys myli savo kėdę… Kad meilės tavo gyvenime būtų daugiau negu reklamos televizoriuje… Kad… Kad… Tiek to, meilė – tai labai asmeniška, tegul kiekvienam teks pasukti galvą, kaip vaizdingiau ir šiuolaikiškiau išsireikšti.
Nuoširdžiai siūlau – nerašykite bet ko, nevardykite papunkčiui banalių, metų metus girdėtų linkėjimų, pasitelkite vaizduotę, patyrimą, išmonę ir palinkėkite taip, kad visi išsyk suprastų – kalbama apie 2019-uosius. Ir kad po dešimtmečio ar dviejų išsitraukęs Jūsų atviruką adresatas suprastų: viskas praeina, viskas į gera, viskas – mūsų šiandieninis gyvenimas. Bet ne visas.
Smagių ieškojimų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto