Redaktoriaus skiltis: Neblaivus projektas

Audronė MALŪKIENĖ. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nacionalinės sveikatos tarybos idėja – priversti lietuvius gyventi sveikai – nėra nauja. Prieš metus buvo prabilta, kad lietuvius reikėtų motyvuoti sveikai gyventi… pasitelkus mokesčius. Tuomet buvo susirūpinta sveikata rūkalių, kurie esą galėtų į biudžetą mokėti daugiau nei nerūkantieji, nes sąmoningai žaloja savo organizmą.
Šiais metais mintis atgimė – ir jau šiek tiek papildyta.
Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas Juozas Pundzius įsitikinęs, kad jei žmogus per silpnas pats atsispirti skaniam maistui ar norui pagulėti ant sofos prieš televizorių, jam reikia padėti. Viena iš tokių „skatinimo“ priemonių – didesnis sveikatos draudimo mokestis. Taigi tie, kurie nesirūpina savo sveikata, turėtų mokėti daugiau už sveikuolius.
Pagrindiniai nesveiko gyvenimo būdo kriterijai: rūkymas, alkoholio vartojimas ir antsvoris, kuris gali būti reguliuojamas fiziniu judėjimu ir sveika mityba. Juos nustatyti nesunku – galima pasinaudoti nesudėtingais tyrimais, kurie atskleistų, kad žmogus slepia netikusius įpročius ar priklausomybes. Tada jis būtų baudžiamas tam tikra sankcija. Daugiau mokėti galėtų priversti ir liga – jei ji reguliuojama vaistais, bet žmogus nesigydo.
Kaip idėjos autoriai įsivaizduoja šio „projekto“ įgyvendinimą? Tarkime, jei žmogus turi rizikos veiksnių, bet nenori mokėti didesnio mokesčio, jam gali būti sudaryta speciali sveiko gyvenimo būdo programa ir nuolat tikrinama, ar jis jos laikosi.
Pavyzdžiui, žmogui, kuriam patariama pakankamai judėti, prikabinamas jo žingsnius matuojantis prietaisas… Informaciją apie paciento žalingus įpročius turėtų rinkti šeimos gydytojas – jis esą gali apsilankyti paciento namuose, patikrinti jo aplinką.
Šiai idėjai pritaria ir kai kurie politikai. Štai Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas mano, kad galutinai suformuluotas siūlymas Seimui turėtų būti teikiamas rudens sesijoje.
Taigi prie įvairiausių dabar skaičiuojamų mokesčių valstybei kada nors gali prisidėti rūkymo, gėrimo, šaldytuvo durų varstymo, gulėjimo ant sofutės ir kitokie mokesčiai. Nieko nuostabaus. Tik gaila, kad valstybė užmiršta, jog bet kokia mokesčių sistema – kaip medis su šakomis, kai pradedi pjūklinti vieną, gali lūžti kitos.
Šiuo metu mes – valgantieji, rūkantieji, išgėrinėjantieji, patogiai stebintieji visokio plauko reklamas – esame pagrindinių mokesčių mokėtojai, kitaip tariant, vartotojai, pirkėjai. Pirkdami ir vartodami mes sumokame nemažus mokesčius valstybei – garsųjį akcizą, pridėtinės vertės mokestį ir dar netiesioginių kitų, kurie sudaro bet kokios prekės kainą. Todėl yra grėsmė – jei tik mes pradėsime sveikai gyventi – valstybėje vėl įvyks krizė. Negrįžtama.
Įsivaizduokime, kad visi vienu metu atsisako žalingų bei dideliu akcizu apmokestintų pirkinių: tabako, alkoholio, degalų. Ima auginti morkas, kopūstus, bulves, geria tik vandenį, vaikštinėja arba važinėja dviračiais, riedučiais, kitokiomis bemotorėmis transporto priemonėmis… Prekybos tinklų apyvarta smunka, mokesčių surinkimas menkėja, milijonus kainuojančios profilaktikos priemonės netenka prasmės… Iš ko gyvens visokių prevencinių programų kūrėjai, tarpininkai, įgyvendintojai ir kontrolieriai? Iš ko biudžetininkai mokėsis atlyginimus?! Iš kokių įplaukų Vyriausybė formuos biudžetą? Iš žemės ir oro mokesčio?
Ir dar – baisi socialinė neteisybė yra tos planuojamos sankcijos! Klausiate, kodėl?
Visi nuo mūsų uždirbtų pinigėlių mokame mokesčius „Sodrai“, ligonių kasoms, pagaliau – valstybei. „Sodra“ mūsų nemenkas viso darbingo gyvenimo įmokas žada grąžinti, kai išeisime į pensiją. Vidutinis lietuvių amžius vis dar neilgas. Pensinis amžius nuo mūsų tolsta kaip kruizinis laivas rūke. Kas iš viso to išplaukia? Valstybei labai naudinga, kad mes gyventume kuo trumpiau. Išeiname seneliukai į išsvajotąją pensiją – ir ilgai netrukus tampame kokio nors profesionalaus raudų biuro klientais…
Jei taip, tai valstybė turėtų visokeriopai skatinti žalingus įpročius! Kuo žalingiau elgiesi, tuo naudingesnis esi – juk susitaupo viso mūsų gyvenimo įmokos! O išmokos lieka valstybinių įstaigų gerovei kurti ir personalui skatinti!
Tad jei ligonių kasos iš mūsų, netikėlių, nori susirinkti kuo daugiau pinigų, kad galėtų juos sėkmingai švaistyti mums patiems sekti ir demaskuoti, blogiems įpročiams fiksuoti, koreguoti ir apmokestinti, „Sodra“ ir valstybė, priešingai, turėtų mokesčių imti gerokai mažiau – taip skatindamos neatsisakyti nei žalingų pirkinių, nei garantuoto neilgo amželio.
Tik įsivaizduokite, kokia suirutė kiltų valstybėje, kurioje gyvena galybė sveikų pensininkų! Įsivaizdavote? Tai ir nebekurkite grėsmingų projektų. Mąstykite taip, lyg jau seniai neišleistumėte nė lito alkoholinę priklausomybę sukeliančiam akcizui…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto