
Tikite pasaulio pabaiga? Ruošiatės jai? Nors ką čia ruoštis! Nebent linksmintis, galvojant, kad iš likusių poros savaičių reikėtų atsiimti viską, dėl ko save tramdėme, taupėme ir prievartavome. Ir mano aplinkoje yra tokių „tikinčiųjų“ – elgiasi taip, lyg po gruodžio 21-osios viskas bus nebesvarbu…
Taigi visus mūsų žemės ir Mažeikių gyventojus, manyčiau, galima suskirstyti į tris grupes: vieni ta pabaiga netiki ir net diskutuoti tingi, kiti – kaip mano minėtas pažįstamas – spjauna į suvaržymus ir gyvena savo malonumui, treti nujaučia, kad bus ne pabaiga, o kažkokia civilizacinė katastrofa (gal elektros neliks, gal kompiuteriai užlūš, gal bankų duomenys išsitrins…) ir kaupia atsargas, jei kartais tektų kelias dienas praleisti be įprastų patogumų.
Pastarieji, manau, patys gudriausi. Nes jei ta gruodžio 21-oji ir praeis nė necyptelėjusi, atsargos niekur nedings. Priešingai, jos padės išgyventi 2013-ųjų pradžios sunkumus. Tik pagalvokime, kas mūsų laukia Naujaisiais metais. Visuotinai pabrangusi elektra, padidėjęs akcizas dyzelinui, gerokai ūgtelėjęs TRATC’o mokestis, pagaliau – naujas abonentinis mokestis už dujinę viryklę!
Kai skaičiuoji po vieną išlaidų eilutę – lyg ir nieko, bet dedi litą prie lito, padaugini iš dvylikos, ir še tau – susidaro nemaža sumelė. Juolab kad visi ekonomistai ir bankininkai dabar diskutuoja, ar ta naujoji elektra, ar pakitusios dyzelino kainos labiau pakutens mūsų kišenes. Išvada tokia, kad produktai ir paslaugos labiau turėtų brangti dėl valdžios noro įtikti Europos Sąjungai. Galėjo, girdi, nebūti anos kadencijos politikai tokie pavyzdingi ir taip plačiai neužsimoti su tuo dyzelino akcizu. Galėjo mažiau kilstelėti tą akcizą, tada ir prekės bei paslaugos nebūtų brangusios 2013-aisiais.
Deja, krizės nutampytų eilinio vartotojo kišenių kiti metai nepripildys, tai liudija visos prognozės. Tradiciškai pinigėliai pigs, o prekės brangs. Ir tada politikai galės išpildyti savo rinkiminius pažadus, padidinti minimalią algą kad ir iki pusantro tūkstančio, tik galiausiai paaiškės, kad sumokėję mokesčius ir pavalgę, mes vėl liekame su tomis pačiomis tuščiomis kišenėmis…
Todėl ir sakau: protingi tie, kurie ruošiasi katastrofai ir perka ilgo tinkamumo vartoti maisto produktus, dujų balionus, malkas, šiltus drabužius, etc. Jei tie pasaulio pabaigos kataklizmai mūsų ir nepalies, apdairieji bus išlošę: prekes įsigijo senąja, praėjusių metų kaina, vadinasi, pigiau, tad galės daugiau sutaupytų pinigėlių atidėti netikėtiems ar jau paskelbtiems mokesčiams.
Manau, kad jau žinau, ko turėsime palinkėti vieni kitiems ant 2013-ųjų slenksčio: treniruotos nervų ir kraujagyslių sistemos (kad pernelyg aštriai nereaguotume), prastesnio regėjimo (kad kol įžiūrėsime pirkinių kainas ir sąskaitų likutį, spėtume vidujai susitaikyti su praradimais) ir kuo mažiau troškimų. Nes būtent tie mūsų norai gyventi gražiau, geriau ir (pra)brangiau, ir priartina asmenines katastrofas.
Jei ilgai galvosime, kaip kuriam nors iš monopolininkų nemokėti, galime pakliūti nemalonion situacijon. Jei nutarsime mitinguoti, padėsime išgarsėti kokiam nors potencialiam politiniam veikėjui (o ir mitingų vieta dar nepaskirta).
Viena mano giminaitė jau suka galvą, kaip priversti šiukšlininkus ir dujininkus atidirbti už tą padidėjusį mokestį. Jei ką verto sugalvos, pranešiu. Aš pati kol kas išeities nematau, o mano interesų gynėjų pastangomis nelabai tikiu.
Gal ir teisus tas, kuris gers iki gruodžio 22-osios? Bent jau galvą jam skaudės dėl aiškios priežasties.