REDAKTORIAUS SKILTIS: Pagal seną formulę – naujų formų!

Audronė MALŪKIENĖ

Aplink vis labiau kaista tarptautiniai santykiai ir didėja įtampa. Raminu save, kad tai nuo manęs nepriklauso ir bus, kaip bus.
Kaista ir tie santykiai, kuriems įtakos vis tik galime turėti. Kartu su artėjančio pavasario kvapais pradeda atsiduoti ir rinkimais. Kaip kitaip galėtume pavadinti emocingus susitikimus ir azartiškas diskusijas tarp vietinės valdžios atstovų?
Tiesa, rinkimai dar tik po metų, bet pirmieji jų pranašai jau traukia mūsų dėmesį. Prasideda tylūs ar garsesni vertinimai, priekaištai, kaltinimai, atsikalbinėjimai, pozicijų žvalgyba. Vis daugiau valdoma ir vis mažiau valdomasi.
Atvirai pasakius, net nuobodu: ir vėl mūsų laukia tos pačios idėjos, teiginiai, kaip politikams rūpi Mažeikių ir mažeikiškių gerovė, patikinimai, kaip nuostabiai gyvensime, jei pamilsime, pasitikėsime ir savo balsus atiduosime už vieną ar kitą kandidatą, partiją, judėjimą…
Labai gaila, kad laikas bėga, žmonės tampa vis išrankesni, o politikai prieš rinkimus retai sukuria ką nors nauja.
Ką mums duoda į valdžią traukiantieji? Kokio nors materialaus paskatinimo niekas iš rinkėjų jau seniai nebegauna, dainininkų(-ių) ir kitokių artistų nusamdyti, kad mus maloniai priviliotų, taip pat jau kadais negalima, tad ką lieka daryti pretendentams į 27 savivaldybės valdžios krėslus?
Manau, ieškoti naujų formų ir metodų, padedančių pretendentus atskleisti iš pačių įdomiausių pusių, kitaip tariant, sužibėti. Neturite idėjų, trūksta fantazijos? Galiu pasidalyti ekspromtu.
Pavyzdžiui, vietoj debatų, į kuriuos dažniausiai renkasi tik vieną ar kitą pusę JAU PALAIKANTYS rinkėjai, reikėtų rengti kandidatų varžytuves. Vertėtų prisiminti iki pandemijos populiarius protmūšius. Jų galimybės plačiausios: galima rengti susibūrimus ir mūšius tarp pozicijos ir opozicijos, tarp komisijų, komitetų, darbo grupių ir t. t. ir pan.
Kokiais klausimais? Įvairiausiais. Iš Tarybos reglamento, svarbiausių šalies teisės aktų, susijusių su savivalda, biudžetu, aplinkosauga, galiausiai – su Tarybos jau priimtais sprendimais. Gink, Dieve, nesakau, kad su tais, kurie politikų buvo palaiminti kadencijos pradžioje, prieš metus ar dvejus. Patirtis liudija, kad dažnas per tokį ilgą laiką užmiršta ir kaip, ir dėl ko, ir už ką balsavęs ar nebalsavęs. Todėl realu būtų atgaivinti per pastaruosius porą mėnesių svarstytą medžiagą…
Arba kitas variantas, sportiškesnis ir azartiškesnis. Pasikviesti DARTS klubą ir surengti rajoninį politinio smiginio čempionatą. Nemanau, kad brangiai kainuotų naujos lentos, apklijuotos valdžios atstovų nuotraukėlėmis. Kuo daugiau valdžios turi – tuo arčiau centro, tyleniai ir nuolankūs balsuotojai pasitenkins disko pašaliais, už pataikymą į tokį oponentą – mažiau balų nei, tarkime, į kokį centrinį politikos liūtą.
Tokių varžybų metu galima rinkti populiariausią pretendentą (pvz., tą, į kurį pataikė daugiausia strėliukių; juk viską lemia sutartos taisyklės, ar ne?) arba patį kiečiausią, arba patį saugiausią, arba patį naudingiausią. Galima, žinoma, ir tradiciškai – patį taikliausią ir mažiausiai taiklų, bet vargu ar rinkėjus patrauks įprastas žaidimo būdas ir vertinimas.
Tokios varžytuvės padėtų kandidatams išsikrauti, nekaupti vidinės įtampos (tikriausiai skaitėte, kad japoniškų kontorų darbuotojai strėlyčių metodu baudžia ar kritikuoja savo viršininkus ir nuima stresą?), draugiškai išgerti vieną kitą bokalą alaus ir galiausiai suprasti, kad nugali draugystė!
Akivaizdu, jog iki šiol priimtinais rungtyniavimo būdais suvokti, kad tikslas turi būti bendras, nepavyksta, tad ir siūlau naudoti ką nors nauja.
Jei visi šie naujoviški debatai būtų transliuojami online, peržiūrimi youtubėje, laikinami ir postinami, nebūtų problemų atlikti vietinės rinkos tyrimą ir pajausti, kokios prognozės yra realistinės, kokios – tik norimos ar įsivaizduojamos.
Naujų formų yra. Todėl jos ir vadinamos naujomis, nes dar neišbandytos. Visko gali būti, kad kitiems rinkimams artėjant tas naujoves VRK uždraus, bet trumpalaikis tikslas bus pasiektas. Būsima valdžia įrodys, kad yra jaunatviška ir išradinga, vadinasi, patraukli.
Ir nereikės fotografuotis – nei su grėbliais, nei su vaikučiais, nei su seneliais. Rašyti ilgų kalbų. Galvoti, ką čia sumąsčius pažadėti, o po to pamiršti…
Jau gilios senovės politikai suprato, ko labiausiai trokšta ir ką įvertina jų pavaldiniai (piliečiai).
Duonos mes turime. Tad jūs pagalvokite apie ĮDOMIUS žaidimus!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto