REDAKTORIAUS SKILTIS: Reikia deguonies

Audronė MALŪKIENĖ

Sulaukiau vieno privataus priekaišto – esą mes elgiamės neteisingai ir nedemokratiškai agituodami tik už vakcinaciją nuo COVID-19 infekcijos ir neleisdami pasireikšti kitaip manantiesiems.
Sudėtinga ką nors atsakyti žmogui, kuris yra įsitikinęs savo teisumu: ir kad skiepytis nesveika, ir kad bet kokia agitacija ar priemonė tai daryti – konstitucinių laisvių suvaržymas, ir kad visi žmonės, galvojantys kitaip, – priešai.
Ir vis tik pabandysiu.
Tos priemonės, kurių imasi pasaulis, stengdamasis sustabdyti, suvaldyti pandemijos plitimą, sumažinti COVID-19 infekcijos aukų skaičių, yra pagrįstos. Jos priimamos aukščiausiu lygiu, dalyvaujant mokslininkams, kurie kūrė ir bandė vakcinas, ieško vaistų, galinčių mus labiau apsaugoti nuo pavojų, sveikatos specialistams, politinėms valdžioms.
Jeigu kažkas vadovaujasi melagienomis, internetu plintančiomis taip pat žaibiškai, kaip COVID-19 mūsų aplinkoje, jis pasirenka pats. Tačiau, kaip jau ne kartą rašiau, asmeninė ir visuomenės laisvė turi ribas. Siekiant jas apibrėžti, ir buvo sugalvota teisinė sistema, kuri gali skirtis kiekvienoje valstybėje, bet esminiai principai išlieka tie patys – esi laisvas tol, kol nekenki kitam asmeniui. Kuo arčiau mūsų veiksmai prie tos ribos, tuo didesnė rizika susidurti su suvaržymais ar net bausmėmis. Ekstremali situacija yra tas laikas, kai asmeninės ir visuomenės teisių bei laisvių ribos kinta, labiau priartėdamos prie individo.
Manyti ir kalbėti priešingai demokratija leidžia, tačiau nuomonė turi būti pagrįsta faktais, o ne išsigalvojimais. Ką galima priešpriešinti vakcinacijos idėjai? Internetinio „mokslų daktaro“ iš kokio nors Syktyvkaro pasisakymą ar privataus fb klubo dalyvio atsišaukimą: „Mano uošvei po skiepo buvo taip blogai, taip blogai…“
Per du mėnesius vien mūsų ligoninėje nuo COVID-19 ligos mirė 57 Mažeikių rajono gyventojai, keturi iš penkių išėjusiųjų buvo neskiepyti. Nepakankamas argumentas skeptikams?
Kartais atrodo: mūsų suvokimas, gebėjimas vertinti aplinką panašus į modeliną. Yra tokia vaikų mokymo priemonė – lyg plastilinas, tačiau gana greitai ir negrįžtamai sukietėjanti. Tai, ką nulipdei, gali tik sudaužyti ar sulaužyti, o ne pakeisti. Fanatiškas ir negrįžtamas tikėjimas kokia nors teorija, kai net pagrįsti kontrargumentai atrodo priešiška veikla, gal ir asmeniškas reikalas. Tai gali būti neliečiama ir privatu, kol, pasikartosiu, nekenkia kitam žmogui. Kitai gyvybei. Kitoms gyvybėms.
Įtariu, kad padidinto deguonies kiekio reikia ir kai kurioms smegenims, nes kartą sustingusios jos jau nebepajėgios pajudėti kita linkme – kad pagalvotų, kuo rizikuoja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto