REDAKTORIAUS SKILTIS: Sienos – ne kliūtis

Audronė MALŪKIENĖ

Savaitgalis buvo „dosnus“ koronaviruso: šeštadienį Lietuvoje fiksuota 17 naujų užsikrėtimo atvejų, sekmadienį – 15. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pirmadienį pateiktais duomenimis, nuo birželio 1 d. šalyje nustatyti 75 įvežtiniai užsikrėtimo šiuo virusu atvejai.
Vyriausiosios šalies epidemiologės, Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėjos Loretos Ašoklienės teigimu, pastarųjų dienų koronaviruso atvejų augimas mums kol kas grėsmės nekelia. LRT RADIJUI ji šeštadienį sakė: jei tokie skaičiai laikytųsi savaitę ar ilgiau, būtų teikiamos rekomendacijos grąžinti atitinkamus ribojimus.
„Privalomos kaukės sugrįžtų, kuomet būtų nustatyti 5 atvejai 100 tūkst. gyventojų. Palyginimui, šiuo metu Lietuvos pastarųjų 14 dienų sergamumo COVID-19 rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra 2,8 atvejų. Tad jeigu sergamumas išaugtų dvigubai, kreiptumėmės į Vyriausybę, kur sudarytas COVID-19 komitetas, ir būtų priimtas sprendimas dėl privalomo kaukių dėvėjimo tiek viešajame transporte, tiek uždarose erdvėse ar renginiuose“, – kalbėjo Vyriausioji šalies epidemiologė.
Šiuo metu specialistai rekomenduoja žmonėms dėvėti kaukes viešose vietose, kur yra didesni susibūrimai – prekybos centruose ar viešajame transporte.
Nors daugelis linkę kaltinti pernelyg atsipalaidavusius ar į keliones ir komandiruotes po karantino susirengusius tautiečius, argumentas yra vienas: visuotinis savisaugos „gniaužtų“ atpalaidavimas dar nereiškia, kad viruso grėsmė subliuško, o jis, šen bei ten perskaitęs, kad mes puikiai susitvarkėme su COVID-19 infekcijos iššūkiu, nutarė emigruoti į kitus kraštus…
Atsipalaidavę jaučiamės beveik visi, su nedidelėmis išimtimis. Per praėjusią savaitę mačiau gal tris žmones, kurie naudojosi apsauginėmis kaukėmis, ir daugybę nuotraukų, liudijančių, kad tautiečiai džiaugsmingai glėbesčiuodamiesi fotografuojasi atminčiai. Parduotuvėse pažymėtų atstumų tarp pirkėjų laikosi kas dešimtas, kai kur jau dingo informacija apie dezinfekuotų ir panaudotų vežimėlių ar krepšelių vietas, vienkartinės pirštinės sugrįžo prie purvinų daržovių stirtų. Pajūryje… O, prie mūsų Baltijos atrodo, kad „korona“ – tik medikų ir strategų išmislas.
Gal galėtume pasinaudoti Švedijos patirtimi? Ši šalis, kurios valdžia apeliavo į piliečių sąmoningumą, vis dar yra labiausiai koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos) paveiktų šalių sąraše. Iš tokių šalių sugrįžę Lietuvos piliečiai ar į Lietuvą atvykę užsieniečiai privalo laikytis izoliacijos taisyklių – per 24 valandas užsiregistruoti – pateikti savo duomenis NVSC ir sėdėti namuose ar kitose izoliuotose vietose 14 dienų. Vakar šį sąrašą papildė Ukraina – užsienis, pamėgtas dėl ne itin didelio atstumo ir itin pigių paslaugų.
Gal mūsų atsipalaidavimą galėtų paveikti duomenys apie situaciją kaimynystėje? Latvijoje savaitgalį patvirtinti 7 nauji užsikrėtimo atvejai. Lenkijoje kasdien patvirtinama maždaug po 300–400 atvejų, šeštadienį ir sekmadienį mirė po 6 pacientus. Baltarusijoje šeštadienį patvirtinti 159 atvejai ir 4 mirtys, sekmadienį – 142 atvejai ir 4 mirtys.
Pyksite, kad gadinu nuotaiką, kalbėdama apie tai, kas vyksta ne pas mus? Ką gi, tenka priminti: virusui, kaip ir draugystei, valstybių sienos – ne kliūtis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto