REDAKTORIAUS SKILTIS: Teikia vilties

Audronė MALŪKIENĖ

Dar dvi dienos – ir Rugsėjo 1-oji. Kažkodėl tikiu: kaip į šią dieną pažiūrėsime, tokie ir bus metai. Jei sakysime „Reikia eiti į mokyklą“ – bus vienoks rezultatas, jei „Galiu/noriu eiti į mokyklą“ – kitoks.
Suprantama, kai esi vaikas, už kurį daug kas sprendžiama, sudėtinga suvokti svarbiausią, bet tokį pavargusį postulatą: „Ne mokyklai, o gyvenimui mokomės.“ Ne kam nors kitam, o man reikės žinių ir gebėjimų, pasistengus mano gyvenimas bus įdomesnis, įvairiapusis ir pilnas galimybių, o ne kieno nors kito.
Mokyklos užduotis – vaikui tai išaiškinti, bet kažkaip išskirtinai, neįkyriai, ne smūgiu, o vilione. Kaip pavilioti vaiką žinių link? Mokymasis turi būti įdomus. Mokymesi neturi būti spragų, neaiškių dalykų, baltų ar juodų dėmių, kurios paskui trukdytų ką nors suvokti.
Sakote, nerealu? „Mokiniui bus pasiūlyta savalaikė mokymosi pagalba, kad būtų kompensuotos spragos ir vaikas galėtų mokytis toliau“ – citata iš švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės kalbos, kurioje ji pristato mokslo metų naujoves.
Jei šis teiginys neliks tik siekiamybe, svajone, daugeliui mokinių palengvės. Nes mokymosi programa tokia negailestinga – ji veja mokytojus ir vaikus pirmyn, o atgal atsigręžti ir senas duobes užlyginti nėra kada. Nebent su korepetitoriais ir už nemažus pinigus.
Kai kalbame apie mokyklų ateitį, dažniau žiūrime į šiuo metu aktualius dalykus, problemas: trūksta žmonių, trūksta pinigų, trūksta galimybių. Iš ministrės kalbos išrinkau dar kelis sakinius, kurie teikia vilties.
* Mokyklose pradės dirbti daugiau karjeros specialistų, kurie mokiniams patars ir padės apsispręsti dėl tolimesnio mokymosi, karjeros plano.
* Nuo 2023-iųjų metų startuos nacionalinės pedagogų kvalifikacijos tobulinimo programos, pirmiausia – IT kompetencijų, matematikos, lietuvių kalbos ir literatūros didaktikos.
* Jau šiais metais pedagogai galės tobulinti skaitmenines kompetencijas studijuodami aukštosiose mokyklose arba pasirinkę tobulintis kursuose, vyks tarptautiniai renginiai. Bendrojo ugdymo bei aukštąsias mokyklas pradės pasiekti moderni įranga hibridiniam ar nuotoliniam mokymuisi.
* Rugsėjį darbą pradeda grupė matematikos ugdymo stiprinimo planui parengti. Bandomasis egzaminas vyks jau vasario mėnesį, kad liktų daugiau laiko užtaisyti spragas.
* Už mokymosi rezultatus atsakingas ne tik mokytojas. Kartu su mokytojais ir mokiniais Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengs pavyzdinį bendruomenės susitarimą dėl teisių ir atsakomybių balanso. Norint, kad kiekvienoje mokykloje būtų sukurtos pačios geriausios sąlygos dirbti ir mokytis, būtina bendruomenėms sutarti dėl darbo taisyklių ir jų laikytis.
Vien tai, kad mažėja lozunginės didaktikos, kalbama konkrečiai, atrodo patraukliau ir teikia vilties, kad sistema keisis. O jums?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto