Dar šį mėnesį Renavo dvare prasidės lietuviško kino filmo „Tadas Blinda. Pradžia“ filmavimo darbai. Daugiau kaip mėnesį čia praleisiantys filmo kūrėjai iš Savivaldybės administracijos prašo paramos.
Politikai svarsto, ar reikalinga tokiu būdu „perkama“ Mažeikių reklama.
PINIGŲ NESKIRS
Filmo „Tadas Blinda. Pradžia“ kūrybinė grupė į Mažeikių kraštą planuoja atkeliauti birželio 18-ąją. Darbai užsitęs daugiau kaip mėnesį – iki liepos pabaigos.
Filmo prodiuseris Žilvinas Naujokas „Santarvei“ sakė, kad iš mažeikiškių politikų prašo simbolinės sumos – 25 tūkst. litų, tuo tarpu mūsų krašte planuojama išleisti iki 200 tūkst. litų. Tačiau iš Vilniaus atkeliavusiam prodiuseriui politikai nieko konkretaus nepažadėjo.
„Kad jie (filmo kūrybinė grupė – K. V.) nekonkretūs tokie, svarbu, kad juos ten įsileistume. Pinigų tokių „asabnų“ nėra. Tai katram darželiui stogo neremontuosime, tada klausimas. Nė algoms nesukrapštome. Mes jiems neprieštaraujame, tegul žmonės dirba, mes suteikiame jiems laisvę ten filmuotis. Bet tegul viskas būna proto ribose,“ – „Santarvei“ aiškino Tarybos Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komiteto pirmininkas Gintautas Šmaižys.
Tarybos nariai Savivaldybės administracijai rekomendavo suteikti kitokią paramą.
Į Mažeikius atkeliautų apie šimto žmonių kūrybinė grupė, tad jiems būtų galima suorganizuoti transporto paslaugas, tarpininkauti surandant pigesnę nakvynę.
Politikas suabejojo, ar filmavimo darbai nesutaps su prasidėsiančia milijonine Renavo dvaro renovacija. Tačiau Savivaldybės specialistai užtikrino, kad tai įmanoma suderinti.
PRAŠO PER DAUG
Komiteto pirmininkas G. Šmaižys įsitikinęs, kad komercinio filmo kūrėjai iš Savivaldybės prašo per daug.
„Įsileisk velnią į bažnyčią, tai lips ir ant altoriaus. Kai paklausėme, o kas už elektrą mokės, patraukė pečiais. Reiškia, muziejus mokės. O ar tas muziejus žino, kiek jiems reikia elektros? Kiek reikės vandens, kitų komunalinių paslaugų? Kas šiukšles po to išveš?“ – teiravosi politikas.
G. Šmaižys pasakojo į paukštyną (politikas vadovauja paukštininkyste besiverčiančiai bendrovei – K. V.) įsileidęs Rygos kino studiją, kurios atstovai už vieną dieną sumokėję dvylika tūkstančių dolerių. Politikas dabar juokiasi – nežinojęs rinkos kainų ir per mažai paprašęs, jei kūrybinei grupei apsimokėjo atvažiuoti net iš Latvijos.
Tuo tarpu Mažeikių rajono muziejininkai už daugiau kaip mėnesio trukmės filmavimą kūrybinės grupės paprašė… dviejų tūkstančių litų.
„Tie du tūkstančiai – imami tik simboliškai, kad padengtų prarasimas pajamas už lankytojų bilietus. Filmavimo metu lankytojai nebus priimami,“ – „Santarvei“ paaiškino Renavo dvaro rūmų vedėjas Deividas Makavičius.
Rajono politikai juokiasi iš tokios užsiprašytos sumos ir siūlo iš viso neimti mokesčio – tai būsią taip pat parama kūrybinei grupei.
REKLAMUOS RENAVĄ
Filmo prodiuseris Ž. Naujokas „Santarvei“ pasakojo, kad iš Mažeikių išvažiavo su teigiamomis nuotaikomis – daugiau sutiko palaikančiųjų idėją nei prieštaraujančiųjų.
„Kontraversija visą laiką daugiau ar mažiau yra. Smagu, kad žmonės merijoje palaiko idėją ir nori, kad mes filmuotume Mažeikių rajone. Moralinis palaikymas labai svarbus, o paskui tvarkaisi, kaip tau išeina,“ – kalbėjo Ž. Naujokas ir priminė, kad filmas reklamuos Mažeikių kraštą.
Filmavimo naudą įžvelgia ir muziejininkas D. Makavičius – jau dabar atsirandą lankytojų, kurie teiraujasi, ar tikrai čia bus filmuojama Tado Blindos istorija.
„Net iš Marijampolės žmonės apie tai klausė. Jie į Renavą specialiai užsuko, važiuodami iš Palangos. Dar filmas nesusuktas, o žmonės jau žino. Tad atsiras nauja interesantų grupė. Filmavimui pasibaigus kūrėjai planuoja surengti parodą, kurioje galbūt būtų demonstruojami kostiumai, filmavimo detalės. Kai jau filmas bus prasisukęs, tai didžiojoje salėje planuojame pastatyti didelį ekraną, kad tą patį filmą galėtume pademonstruoti toje vietoje, kurioje buvo filmuota,“ – idėjas vardijo Renavo dvaro rūmų vedėjas.
Su filmo prodiuseriu bendraujantis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romualdas Sakalauskas svarstė, ar tokią rajono reklamą verta „pirkti“.
„Taip, visur filmo pristatymuose ir straipsniuose figūruos, kad buvo filmuota Renavo dvare, Mažeikių rajone. Tačiau reikia įvertinti: jeigu ta reklama yra nemokama, tai vieni pliusai. Tačiau jeigu už tą reklamą reikia susimokėti paramos forma, tada į tai reikia žiūrėti, kaip į reklamos pirkimą. O ar šitą reklamą už tokią sumą verta pirkti, čia sprendžia politikai, kurie formuoja mūsų biudžetą,“ – sakė R. Sakalauskas.
LANKYSIS GARSŪS AKTORIAI
Renavo dvarą filmavimui parinko kūrybinės grupės dailininkai, važinėję po visą Lietuvą ir ieškoję tinkamos vietos. Esą dailininkus sužavėjo dvaro autentiškumas, nuostabi gamta.
Filmą prodiusuojantis Ž. Naujokas tik apgailestavo, kad ši vieta pakelia filmo kaštus.
„Pavyzdžiui, jeigu mes filmuotume Verkių rūmuose netoli Vilniaus, tai transporto paslaugos tiek nekainuotų. Čia trys su puse šimto kilometrų, o į Verkius – vos trisdešimt. Automatiškai atkristų viešbučių problema, nes žmonės miegotų namie, Vilniuje. Tačiau nuvažiavau, pamačiau tą dvarą, tai sutikau su dailininkų nuomone – įspūdingas, gražus dvaras,“ – paaiškino prodiuseris.
Pagal rašytojo Rimanto Šavelio romaną filmas pradėtas statyti prieš dvejus metus. Istorija primins kultinio herojaus Tado Blindos jaunystę.
Filmuotis į Mažeikius turėtų suvažiuoti visų kartų garsiausi Lietuvos ir užsienio aktoriai – Donatas Banionis, Antanas Šurna, Dainius Kazlauskas, Tatjana Liutajeva, Jokūbas Bareikis, Agnė Ditkovskytė ir kiti.
Šie aktoriai Renavo dvare filmuosis ne pirmieji. Čia prieš septynerius metus prancūzai filmavo istoriją apie rašytoją, aktorę ir žurnalistę Sidoni Gabrielę Koletę. Filmavimai Lietuvoje pasibaigė tragiškai: pagrindinę filmo aktorę Mari Trentinjan Vilniuje nužudė jos mylimasis, muzikantas Bertranas Kanta.
„Su „Kolete“ dirbę lietuviai sukasi ir šiame projekte, tad mes jau pažįstami. Galbūt taip pat jį rekomendavo: jei jau prancūzams tiko, tai gal ir lietuviškam filmui tiks,“ – būsimu šurmuliu Renavo dvare džiaugėsi rūmų valdytojas D. Makavičius.
Nuotr. Sigito STRAZDAUSKO.: Už dviejų savaičių aplink Renavo dvarą zuis daugiau kaip septyniasdešimt filmavimo kūrybinės grupės narių.