Renkamės ką deleguoti į Seimą (papildyta)

Jono STRAZDAUSKO nuotr.

[nggallery id=775 template=caption]Septintą valandą ryto duris rinkėjams atvėrė 38 rinkimų apylinkės: 18 iš jų priklauso Mažeikių rinkimų apygardai ir 20 – Akmenės-Mažeikių.
Pareikšti savo valią prie balsadėžių pakviesta apie 37 tūkst. rajono rinkėjų, gyvenančių abiejų apygardų teritorijose.

Mūsų apygardose – šešiolika kandidatų
Akmenės-Mažeikių rinkimų apygardoje rinkėjų yra šiek tiek per 34 tūkst., iš jų Mažeikių rajone – 15 tūkst. Šiai apygardai priskirti beveik visi rajono kaimai.
Miesto – Mažeikių rinkimų apygardos – teritorijoje liko tik Buknaičiai, Leckava, Auksūdys, Urvikiai, Purvėnai ir Laižuva. Abiejose apygardose Seimo nario mandato siekia šešiolika kandidatų, tarp kurių – dešimt mažeikiškių.
Akmenės-Mažeikių apygardos teritorijoje gyvenantys ir rinkimų teisę turintys žmonės rinksis iš devynių kandidatų. Mažeikių rinkimų apygardoje kandidatų sąrašas šiek tiek trumpesnis – jame septynios politikų pavardės.
Mažeikių rinkimų apygardos komisijos pirmininko pavaduotojas Romualdas Milevičius pabrėžė, kad ateinant balsuoti svarbu turėti asmens tapatybės dokumentą, rinkėjo pažymėjimas – nebūtinas.
Balsavimas bus baigtas 20 val.

Išankstiniame balsavime – aktyvesni
Mažeikių rinkimų apygardos komisija pastebi: šiemet mažeikiškiai išansktiniame balsavime kur kas aktyvesni negu Seimo rinkimuose 2012 metais. Savivaldybės pastate per pirmas dvi išankstinio balsavimno dienas savo valią pareiškė 680 rinkėjų. Dar 80 jų balsavo specialiuose paštuose ir šiek tiek per 380 – namuose.
Iš viso, įskaičiuojant  ir balsavimus kitose savivaldybėse, iš anksto balsavo beveik pusantro tūkstančio mažeikiškių, arba 4,67 procento Mažeikių apygardos rinkėjų.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (toliau – VRK) pirmininko Zenono Vaigausko teigimu, didelis rinkėjų aktyvumas stebimas visoje Lietuvoje.

Vidurkis mažesnis nei šalyje
VRK vienuoliktos valandos duomenimis, šalyje balsavo 15,73 procento rinkėjų. Mažeikių rinkimų apygardos aktyvumas mažesnis – prie balsadėžių buvo atėję 13,75 procento rinkėjų.
Akmenės-Mažeikių rinkimų apygardos rinkėjai aktyvesni – išbalsavo 19,49 procento rinkėjų.
Tokios pat tendencijos lyginant abiejų rinkimų apygardų aktyvumą stebimos nuo pat rinkimų dienos pradžios: Akmenės-Mažeikių rinkimų apyradoje balsuojama aktyviau negu šalyje, Mažeikių – atvirkščiai.

Aktyvumas – labai skiriasi
Dvyliktos valandos duomenimis, Mažeikių rinkimų apygardos rinkėjų aktyvumas nedaug atsiliko nuo Lietuvos vidurkio. Aktyviausiai balsavo leckavičiai – prie balsadėžių buvo atėję beveik 24 procentai rinkėjų. Tačiau ypač pasyviai balsuoja Sodų rinkimų apylinkei priskirti rinkėjai. Ne itin aktyvūs – Auksūdžio, Urvikių, Purvėnų apylinkių rinkėjai.
Akmenės-Mažeikių rinkimų apygardoje iki pietų buvo išbalsavę beveik 23 procentai rinkėjų. Šiai apygardai priklausančios Mažeikių rajono rinkimų Tirkšlių, Kapėnų, Balėnų, Račalių apylinkės gerokai atsilieka nuo apygardos aktyvumo.

Balsavo kas kevirtas
VRK 14 val. duomenimis, Lietuvoje  jau buvo išbalsvę 28 procentai rinkėjų, Mažeikių apygardoje – kas ketvirtas, Akmenės-Mažeikių beveik trečdalis rinkėjų. Tačiau pastarojoje apygardoje labai neaktyvios mūsų rajono Račalių, Kapėnų ir Pikelių apylinkės – balsuoti atėjo mažiau kaip penktadalis rinkėjų.
Mažeikių apygardoje yra apylinkių, kur savo valią pareiškė trisdešimt ir daugiau procentų rinkėjų. Aktyvūs Merkelio Račkausko, Kęstučio, Reivyčių, Laižuvos, Leckavos apylinkių rinkėjai.

Nebalsavimu reiškia nepasitenkinimą?
VRK 16 val. duomenimis, buvo išbalsavę 37 procentai šalies, 34 – Mažeikių apygardos ir per 38 procentus Akmenės-Mažeikių apygardos rinkėjų. Situacija nesikeičia: pastarajai apygardai priklausančių Balėnų, Užlieknės, Kapėnų, Pikelių, Tirkšlių apylinkių žmonės mažiau aktyvūs.
Akmenės-Mažeikių rinkimų apygardos komisijos pirmininkės Audronės Prišmontienės manymu, galbūt neidami balsuoti mūsų rajono žmonės išreiškia nepasitenkinimą naujomis apygardų teritorijų ribomis.

Aktyvumas mažėja
VRK  18 val. duomenimis, Lietuvoje buvo balsavę 44 procentai rinkėjų, panašiai tiek ir Akmenės-Mažeikių rinkimų apygardoje, Mažeikių – beveik 41 procentas.
Paanalizavus VRK suvestines, galima pastebėti, kad rinkėjų aktyvumas mažėja abejose apygardose. Iki 15 valandos kas valandą prie balsadėžių vidutiniškai ateidavo nuo 4 iki 5 procentų rinkėjų, tuo tarpu vėliau – nuo 3 iki 3,5 procento.
Panašios tendencijos visoje šalyje.

Prieš ketverius metus – daugiau
20 val. rinkimų apylinkėse baigėsi balsavimas. VRK apytiksliais duomenimis, savo valią pareiškė 49,9 procento šalies rinkėjų.
Mažeikiškių ir akmeniškių aktyvumas buvo mažesnis – Mažeikių rinkimų apygardoje balsavo šiek tiek per 46 procentus rinkėjų, Akmenės-Mažeikių rinkimų apygardoje – beveik 47 procentų rinkėjų.
Prieš ketverius metus pirmajame rinkimų ture į Seimą balsavo 49,27 procento Mažeikių apygardos rinkėjų.

Trukdžių neišvengta
Per šiuos rinkimus į Seimą veikia naujai įdiegta kompiuterinė sistema, palengvinanti rinkimų komisijų darbą, duomenų perdavimą. Ir vis tik trukdžių neišvengta. Pasitaikė atvejų, kai į apylinkę be rinkėjo kortelės atvykę žmonės dėl sistemos sutrikimų negalėjo balsuoti, nes nebuvo galima patikrinti, ar jie yra sąrašuose.
Akmenės-Mažeikių rinkimų apygardos komisijai rūpesčių sukėlė ir tai, kad Račalių rinkimų apylinkėje neveikia internetas. Tai apsunkina pačią rinkimų procedūrą, iškraipo duomenis apie balsavimą šalyje, nes račališkių nepasiekia VRK duomenų bazės.
A.Prišmontienė „Santarvei“ paaiškino, kad apie situaciją informuota VRK bando su interneto paslaugos tiekėju išspręsti šią problemą.

Komisijos skundais neužverstos
Mažeikių rinkimų apygardos komisijos pirmininko pavaduotojas R.Milevičius pasidžiaugė: nors rinkimai artėja į pabaigą, kol kas negauta nė vieno oficialaus skundo. Tik sulaukta raštiško pranešimo, kad esą prie Merkelio Račkausko gimnazijos, kur įsikūrusi rinkimų apylinkė, kabo plakatas arčiau kaip pankiasdešimt metrų nuo šio pastato. Pavaduotojas teigė bandęs išmatuoti atstumą – jis esąs didesnis.
A. Prišmontienė teigė, kad Akmenės-Mažeikių rinkimų apygardos komisija taip pat sulaukia panašių nusiskundimų. Be to, ji gavo signalų, kad kai kurie rinkėjai sulaukė telefoninių žinučių, raginančių balsuoti už vieną ar kitą kandidatą. Tokią informaciją komisijos pirmininkė perdavė policijai.

Dalyvavo keturiolika partijų
Iš viso rinkimų biuletenyje daugiamandatėje apygardoje buvo 14 sąrašų. Dvylika partijų savarankiškai dalyvavo rinkimuose, o keturios yra sudariusios dvi koalicijas.
Kad patektų į Seimą, partija turi surinkti ne mažiau kaip 5 proc. rinkėjų balsų, koalicijai barjeras yra aukštesnis – 7 procentai.

 

3 Atsakymai į “Renkamės ką deleguoti į Seimą (papildyta)”

  1. To Hmm parašė:

    Tikrai protine negalia jums.Gaila,ka padarysi,tik zinokite,kad mokytis niekada nevelu.

  2. Hmm parašė:

    Cia tipo anukelis?Va kokia valstybele moderni ta grybes karalyste net partija bocius palieka anukeliui ,vieni zeme,uki,troba p tie kur propisoriai partija va cia tai bociu bocius ,nu dabar jau konservai suvarys visus palei siena kast apkasu,metalo lauzo is savo ponu ,is uz atlanto ,prisipirks no o sikt visus turbut visus varys prie ruskiu sienos nes tai gi partija su protine negalia

  3. Rinkimai parašė:

    Puiku, pagaliau jaunimas ima valdžią į savo rankas, užsisėdėjusieji eina į pavėsį:)))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto