Rinkėjų valią ignoravo beveik pusė politikų

Iš 27 į naujos kadencijos Mažeikių rajono savivaldybės tarybą išrinktų politikų 11 atsisakė rinkėjų patikėtų mandatų. Jie pasirinko iki šiol turėtą darbą, kuris yra nesuderinamas su Tarybos nario pareigomis. Daugelis atsisakiusiųjų tikina, kad tokio apsisprendimo priežastis gana pragmatiška – pinigai.
Du politikai, tai yra Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius ir Švietimo centro direktorė Liudvika Daliuta Domarkienė, nusprendė pasirinkti mandatą. Jie jau atleisti iš užimamų pareigų.

TURĖJO APSISPRĘSTI
Iki balandžio 2 dienos į Savivaldybės tarybą išrinkti politikai turėjo apsispręsti, ką renkasi: Tarybos nario mandatą ar iki šiol užimamas pareigas. Beje, už darbą Savivaldybės taryboje atlyginimas nėra mokamas.
Savivaldybių tarybų įstatyme yra nurodoma, kad Tarybos nario pareigos nėra suderinamos su Prezidento, Seimo bei Europos Parlamento, Vyriausybės nario, apskrities viršininko bei jo pavaduotojo pareigomis. Be to, tarybos nariais negali būti savivaldybės kontrolieriai, savivaldybės administracijos direktorius, jo pavaduotojai, savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai, biudžetinių įstaigų vadovai, savivaldybės viešųjų įstaigų, savivaldybės įmonių vienasmeniai vadovai bei kolegialaus valdymo organo nariai, savivaldybės kontroliuojamų akcinių bendrovių vadovai bei kolegialaus valdymo organo (valdybos) nariai.
Į Mažeikių rajono savivaldybės tarybą buvo išrinkta 13 politikų, kurių užimamos pareigos nesuderinamos su darbu Taryboje. Iš jų vienuolika nusprendė, kad neverta palikti dabartinės darbovietės, ir Vyriausiajai rinkimų komisijai įteikė pranešimus, jog atsisako Tarybos nario mandato.
Atsisakiusiųjų vietas užims kandidatų sąrašuose buvę, tačiau rinkimų barjero neįveikę bendrapartiečiai.
APGAUDINĖJO
DĖL PARTIJOS

„Santarvė“ jau rašė, kad iš 270 kandidatų į Savivaldybės tarybą trisdešimt aštuonis politikus galima vadinti rinkėjų apgaudinėtojais. Mažeikių rajono rinkimų apygardos komisijai pateiktuose sąrašuose figūravo Vyriausybės atstovo Telšių apskrityje Algimanto Čepio, Savivaldybės administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus bei jo pavaduotojo Romualdo Sakalausko, keturiolikos savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų, septynių seniūnų, aštuonių mokyklos vadovų, keturių Savivaldybės kontroliuojamų akcinių bendrovių bei dviejų Savivaldybės viešųjų įstaigų vadovų pavardės.
Daugelis jų jau prieš rinkimus žinojo, kad užimamų pareigų neatsisakys, jeigu bus išrinkti į Tarybą. Tiesiog buvo siekiama gauti kuo daugiau balsų partijai.
„Nematau reikalo slėpti, jog, eidamas į rinkimus, žinojau, kad mandato atsisakysiu. Ir dėl to man visai ne gėda, nes ėjau dėl savo partijos“, – neslėpė Valstiečių liaudininkų sąjungos narys, Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
Pasak vedėjo, „plepalais sotus nebūsi“, todėl reikia rinktis tokį darbą, už kurį mokama alga. Jis Tarybos nario mandatą rinktųsi tik tuo atveju, jeigu už šią veiklą būtų mokamas atlyginimas.
„Nesu pensininkas, papildomo uždarbio neturiu, todėl turiu galvoti, kaip uždirbti pinigus. Manau, kad mūsų politinė sistema yra kvaila. Nesuvokiama, kodėl Tarybos nariams atlyginimas nėra mokamas. Vadinasi, kiek moka, tiek ir dirba. Tarybos narys negali daug laiko skirti sprendimų projektų analizei, nes turi dirbti tiesioginį savo darbą“, – kalbėjo A. Stonkus.
BAKSNOS Į NUGARĄ
Didžiausia dilema, kas dirbs Taryboje, iškilo Valstiečių liaudininkų sąjungos nariams. Per rinkimus ši partija gavo tris mandatus, tačiau pagal sąrašą net keturi šios partijos nariai – Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas, Žemės ūkio skyriaus specialistas Leonas Mitkus, Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus, Tirkšlių seniūnas Klemas Sobutas – atsisakė galimybės atstovauti rinkėjams.
Naujos kadencijos Taryboje šiai partijai turėtų atstovauti pensininkas Jonas Siminkevičius, „Santarvės“ fotokorespondentas Jonas Strazdauskas ir ūkininkas Andriejus Virkutis.
„Nepragyvensi iš to mandato. Per posėdžių pertraukas atsigėręs kavos sotus nebūsi“, – konstatavo jau trečią kartą Tarybos nario mandato atsisakęs šios partijos Mažeikių skyriaus pirmininkas R. Gramas.
Jis patikino prižiūrėsiąs savo bendrapartiečius Tarybos narius.
„Juk posėdžiuose aš vis tiek dalyvausiu. Nesvarbu, kad sėdėsiu ne pirmoje, o antroje eilėje. Galėsiu saviškiams baksnoti į nugarą, jei ką nors ne taip darys“, – žadėjo politikas.
NORĖJO PASITIKRINTI
Naujos kadencijos Tarybos darbe nusprendė nedalyvauti socialdemokratai A. Čepys ir Jonas Jurkus. Pastarasis vylėsi, kad Seimas pakeis Savivaldybių tarybų įstatymą ir leis savivaldybių kontroliuojamų akcinių bendrovių vadovams dalyvauti tarybų darbe. Teko nusivilti – įstatymas nebuvo pakeistas.
Politikų užkulisiuose sklido kalbos, kad dėl vietos Taryboje UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ direktorius J. Jurkus svarsto galimybę pasikeisti vietomis su įmonės direktoriaus pavaduotoju. Pats politikas tokias kalbas paneigė. Esą Socialdemokratų partijos prezidiumas nutarė J. Jurkaus kandidatūrą kelti artėjančiuose rinkimuose į Seimą. Būtent šis sprendimas paskatinęs apsispręsti ir atsisakyti Tarybos nario mandato.
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje A. Čepys „Santarvei“ sakė, jog jo sprendimą nulėmė rinkėjai.
„Jeigu būtume daugiau gavę mandatų, tada būtų buvę galima kažką galvoti. Dabar apsisprendimas vienas – atsisakyti. Kiekvienos partijos tikslas – būti valdžioje. Kai jos nėra, turi pasirinkti“, – teigė A. Čepys.
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje prisipažino, jog rinkimuose dalyvavo dėl noro pasitikrinti.
„Politikoje nedalyvauju trejus metus. Buvo įdomu pasižiūrėti, ar žmonės dar prisimena. Pagaliau juk kiekvienas turime teisę būti išrinktas“, – kalbėjo jis.
KALTINA
DVIGUBĄ STANDARTĄ

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ narė, „Ventos“ vidurinės mokyklos direktorė Ramunė Badaukienė apgailestavo neturėjusi galimybės rinktis mandatą. Anot jos, Savivaldybių tarybų įstatymas sukurtas tam, kad suvaržytų aktyvių žmonių norą dalyvauti politikoje.
„Net neįsivaizduoju, kad galėčiau nedalyvauti rinkimuose. Juk Konstitucija garantuoja teisę būti išrinktam. Ir išrinko. Dėl to labai džiaugiuosi. Mūsų vis dar patriarchalinėje visuomenėje moteriai, švietimietei tikrai nėra lengva surinkti tiek balsų, kiek aš surinkau“, – sakė direktorė.
R. Badaukienės nuomone, Lietuvoje egzistuoja dvigubas valdžios standartas: Seimo narys gali dalyvauti Vyriausybės veikloje, o mokyklos direktoriui draudžiama atstovauti rinkėjams taryboje.
„Įstatymas labai pragmatiškai suvaržo mūsų teisę atstovauti žmonėms – tarybos nariams nemokamas atlyginimas. Išrinktiesiems į Seimą mokamas, o Tarybos nariams – ne. Būdamas ne verslininkas, o paprastas biudžetininkas, negali gyventi niekur nedirbdamas. Juk privalai išlaikyti šeimą, vaikus“, – svarstė R. Badaukienė.
ATSISAKĖ DARBO
Trys Tėvynės sąjungos nariai – Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius, UAB „Sedos komunalinis ūkis“ direktorius Leonas Vytautas Derkintis bei UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis – taip pat nenorėjo atsisakyti užimamų pareigų.
Juos pakeitė Viekšnių gimnazijos mokytojas Paulius Auryla, UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ darbuotojas Rimantas Norkus ir dabar jau laikinai einanti Švietimo centro direktoriaus pareigas Liudvika Daliuta Domarkienė (vadovavimą Švietimo centre ji iškeitė į mandatą). Tiesa, ši moteris jau pensinio amžiaus, be to, politikai kalba, kad jai pažadėtas vicemero postas.
Pati L. D. Domarkienė griežtai paneigė šias kalbas. Esą, kol nėra jokių sprendimų, ji apskritai nenorinti apie tai kalbėti.
„Manau, kad tos kalbos yra tik politiniai žaidimai“, – piktinosi politikė.
L. D. Domarkienės teigimu, jos apsisprendimui jokios reikšmės neturėjo faktas, jog Tarybos nariams atlyginimas nėra mokamas.
„Aš noriu atstovauti švietimui, – griežtai pareiškė ji – Taryboje labai mažai švietimiečių todėl, kad rinkimuose balotiruojasi mokyklų vadovai. Jie mandatų atsisako, todėl ir nebelieka žmonių, atstovaujančių švietimo sistemai. Taip negalima“.
KOKIAI PARTIJAI
ATSTOVAUJA?

Iš 27 naujos kadencijos Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narių, 14 politikų dalyvavo buvusios kadencijos Taryboje. 9 mažeikiškiai į Tarybą išrinkti pirmą kartą.
Tarp naujokų ir Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos rėmėja, lopšeliodarželio „Linelis“ auklėtoja Regina Kateivienė.
„Santarvei“ ji negalėjo pasakyti, kokios yra Tarybos nario funkcijos. Esą iki balandžio 12osios dar yra laiko, ir ji pasistengsianti tai išsiaiškinti.
R. Kateivienė taip pat nežinojo, kokiai partijai ji dabar atstovaujanti: po rinkimų vienintelis Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos narys Vilhelmas Džiugelis nusprendė būti konservatoriumi, todėl Mažeikių rajone apskritai šios partijos nebeliko.
„Spręsime, kaip bus. Kol kas žinau, kad rinkimuose kandidatavau kaip nepartinė ir dabar esu nepartinė“, – pareiškė auklėtoja. Ji įsitikinusi, kad darbas Taryboje netrukdys tiesioginėms pareigoms.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Vasarį mažeikiškių išrinktos vietos valdžios sąrašas gerokai pasikeitė – prieš pirmąjį posėdį rajono Tarybos nario mandato atsisakė net 11 naujosios kadencijos politikų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto