Rugpjūčio 23-ioji – Juodojo kaspino ir Baltijos kelio diena

Baltijos kelias. Gedimino Svitojaus (ELTA) nuotr.

Antradienį Lietuvoje minimos Antrojo pasaulinio karo išvakarėse Rytų Europą padalijusio nacių ir sovietų pakto bei 33-iosios Baltijos kelio metinės.

Prezidentas Gitanas Nausėda, šįryt kreipdamasis į šalies gyventojus ir primindamas šios – rugpjūčio 23-iosios dienos istoriją, įvykius, šią datą pavadino viena reikšmingiausių mūsų šalies, o taip pat – ir kaimyninių Latvijos bei Estijos laisvės istorijoje.
Primename, kad 1939 metų rugpjūčio 23 dieną Vokietija ir Sovietų Sąjunga susitarė pasidalyti Rytų Europos teritorijas pagal dvišalės nepuolimo sutarties – vadinamojo Molotovo–Ribentropo pakto – slaptuosius protokolus.
1989 metų rugpjūčio 23 dieną, minint 50-ąsias pakto pasirašymo metines, per protesto akciją, pavadintą Baltijos keliu, apie du milijonai lietuvių, latvių ir estų susikibo rankomis sudarydami gyvą daugiau kaip 650 kilometrų ilgio žmonių grandinę nuo Gedimino bokšto Vilniuje iki Hermano bokšto Taline.
Prezidento kreipimesi į Lietuvos žmones rašoma:
„Trys Baltijos šalys pademonstravo neįtikėtiną vienybę ir laisvės troškimą. Ne tik sovietinė imperija, bet ir visas pasaulis pamatė lietuvių, latvių ir estų brandą bei susitelkimą. Mes puikiai supratome, kad kelio atgal nebebus. Žinojome, jog sieksime laisvės ir nepriklausomybės visomis pastangomis ir išgalėmis. Neatsitrauksime. Nepersigalvosime. Nesileisime įbauginami ar užliūliuojami pažadų, kurie niekuomet nebūtų vykdomi. Ir mes laimėjome.
Manau, jog tam tikra prasme šiandien Baltijos kelią mes kartojome. Tik šįkart siekdami ne savo, o dar vienos broliškos šalies – Ukrainos – laisvės ir nepriklausomybės. Lietuva, Latvija ir Estija buvo pirmosios šalys, suskubusios į pagalbą ukrainiečių tautai. Ir darysime tai iki pat Ukrainos pergalės.
Tokį susitelkimą, ryžtą, užsispyrimą ir vienybę mes parodėme 1989-aisiais, kai siekėme laisvės sau. Tą patį darome ir dabar.
Prieš 33 metus daug kam galėjo atrodyti, kad tie rankomis susikibę žmonės galingosios sovietinės imperijos niekaip neįveiks. Įveikėme. Šiandien agresorius taip galvoja apie ukrainiečių galimybes, tačiau Ukraina tikrai švęs savo pergalę ir savo laisvę.
Šiandien asmeniškai bei visos Lietuvos vardu norėčiau padėkoti žmonėms, kurie buvo Baltijos kelio įkvėpėjai ir organizatoriai. Tiems, kurie nepabūgo rizikuoti savo gyvenimais dėl paties didžiausio tikslo – mūsų visų laisvės. Mes to niekada nepamiršime.“
Europos dienai stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti bei Baltijos kelio dienai skirtas minėjimas šiandien 12 val. vyks Mažeikiuose, prie Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto