SANTARVĖS virtuvėlė: Chačapuris

Jau penktadienis. Ir prieš akis dvi laisvos dienos, kai galime savo šeimą ar draugus palepinti skanesniais, išradingesniais ir daugiau laiko reikalaujančiais patiekalais. O gal ką nors domina paprastesnių valgių receptai, konservavimo gudrybės?
Visa tai tikimės sutalpinti į naują mūsų svetainės rubriką „SANTARVĖS virtuvėlė“.
Kol mažeikiškiai pagalvos, kokia kulinarine patirtimi verta pasidalyti viešai, rubriką „palaikyti“ nutarė redakcijoje dirbantys žmonės.
Kiekvieną penktadienį mūsų kolegos pristatys po vieną išbandytą valgių gaminimo receptą.
Laukiame ir Jūsų laiškų, patiekalų gamybos proceso aprašymų bei nuotraukų. Viską siųskite adresu info@santarve.lt arba tiesiog portalo viršuje paspaudę mygtuką „Atsiųsti naujieną“.

Chačapuris. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Pyragą kepti išmokė mano bendravardė draugė tais laikais, kai daugiau bendraudavome, kartu švęsdavome šventes, pasimatydavome ir paprastą dieną, o konservuotų žirnelių ar majonezo indelį laikydavome šaldytuve – iki svarbios progos… Pyragas tuomet nebuvo nei labai brangus, nei „deficitinis“ – sūrio, varškės ir grietinės parduotuvėse buvo pakankamai ir nedidelėmis kainomis.
Šiais laikais gruzinišką pyragą su įdaru – chačapurį – galima laikyti beveik prabangiu. Na, jei ne prabangiu, tai bent netikėtu patiekalu. Jis „veža“ tada, kai aplinka jau apsalusi nuo gimtadieninių tortų, sausainių ir saldainių.

Audronė. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Beje, kiek teko skaityti spaudoje ar kulinarinėse knygose, tikrasis chačapuris gaminamas kitaip – be varškės tešlai ir su kitokiu įdaru. Bet tebūnie tai tradicinio pyrago skani atmaina.

Chačapurio tešlai reikės: 250 g varškės, 150 g sviesto, 1,5 stiklinės miltų, 1 kiaušinio, ketvirčio valgomojo šaukšto cukraus ir pusės šaukšto grietinėje ar natūraliame jogurte nugesintos sodos, druskos (nedaug).
Įdaras gali būti bet koks – pagal jūsų galimybes ir fantaziją, tačiau pats geriausias išbandytas variantas šis:
200 g fermentinio sūrio, 200 g rūkytos mėsos (galima ir dešrelių, ir karštai rūkytos išpjovos, ir nelabai riebios šoninės), 200–300 g grybų (aš perku pievagrybius, įdarui pjaustau juos žalius, kartais – kai turiu laiko ir noro – pakepinu kartu su porais su sviestu), 1 kiaušinis (dalį plakinio palikite pyragui aptepti), 3–4 skiltelės česnako, 2 šaukštai grietinės ir tiek pat majonezo, žalumynų, prieskonių – pagal skonį.

Demonstracinę pyrago versiją teko gaminti ankstyvam rytui – su sese sutarėme, kad aš jos gimtadienio pusryčiams su kolegomis iškepsiu chačapurį, o ji viską fotografuos.
Tad tešlą ir įdarą ruošiau iš vakaro.
Tešla. Į varškę supilame ištirpintą sviestą, išplakame kiaušinį, sumaišome plakinį su nugesinta soda, druska, cukrumi. Iš gautos masės minkome tešlą. Dėl jos labai vargti nereikia – tiesiog paminkyti truputį ir dėti į šaldytuvą. Tešla turi šiek tiek sukietėti, kitaip neiškočiosime.
Įdarui viską supjaustome, gerai sumaišome. Kiaušinio plakinį geriau dėti prieš pat gaminant pyragą, tad iki tol įdarą galima ragauti – jei kam trūksta pikantiškumo – galima papildyti aštriaisiais pipirais ar kitais prieskoniais.
O dabar formuojame pyragą (žr. nuotraukas)

Tešlą padalijame į dvi dalis, ketvirtadalis jos lieka „dangčiui“ (1 nuotrauka),  pagrindą geriau kočioti ant kepimo popieriaus, prieš tai pamatavus, kokio dydžio pyragas tilps į skardą (2 nuotrauka). Sudedame įdarą taip, kad galėtume užlenkti tešlos kraštus (3 nuotrauka). Iškočiojame viršų, uždedame ant pagrindo su įdaru, kraštus sujungiame – kaip virtinį darydami (4 nuotrauka).
Būtina viršų subadyti šakute, kad kepant „nenuneštų stogo“.
Pašauname į įkaitintą iki 180 laipsnių orkaitę, kepa pyragas apie 20–25 minutes. Bet reikia stebėti – nes skirtingose orkaitėse – skirtingai kepa. Pyragas turi gražiai parusti, tada ištraukiame, patepame kiaušinio plakiniu ir vėl į orkaitę – minutei, kitai.
Valgyti reikėtų, kol jis šiltas, labai karštą – bus sunku supjaustyti, nors yra manančiųjų, kad šaltas – pats skaniausias. Skonio reikalas, tačiau šiandien mums reikia kvepiančio ir garuojančio…
Spėjome!
Pabandykite, gal ir jums patiks. Galėtų būti ir savaitgalio iškylos „vinis“.
Audronė

One Reply to “SANTARVĖS virtuvėlė: Chačapuris”

  1. renata parašė:

    Reikes pabandyti,atrodo labai skaniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto