Saugumas internete: jaunimui reikia atsargumo, suaugusiesiems – drąsos

Saugumo internete temomis domėjosi Auksūdžio mokyklos-daugiafunkcinio centro mokinukai. Nuotr. iš Viešosios bibliotekos archyvo

Šiandien turėdami interneto ryšį, naudodamiesi internetine bankininkyste, net neiškėlę kojos iš namų galime susitvarkyti daug reikalų: apmokėti sąskaitas, rezervuoti norimą leidinį bibliotekoje, nusipirkti bilietus į renginius, įsigyti įvairių prekių ir panašiai.
Internetas žmonėms palengvino gyvenimą, tačiau jį, kaip naują nišą, savo negeriems darbams netruko pastebėti ir nusikaltėliai.
Stengdamiesi, kad vaikai ir suaugusieji netaptų nusikaltimų internete aukomis, ugdymo įstaigų, bibliotekų darbuotojai, policijos pareigūnai kantriai atlieka prevencinį darbą. Viena tokio darbo formų – teminė akcija „Saugesnio interneto savaitė“.

Lankėsi pradinukai

Akcija, kurios metu buvo siekiama paskatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis, Mažeikių viešojoje bibliotekoje ir jos Reivyčių, Židikų, Auksodės, Viekšnių, Krakių filialuose vyko visą praėjusią savaitę.
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje lankėsi ir saugumo internete tema domėjosi Senamiesčio pagrindinės mokyklos trečiokai. Mokiniai išklausė informaciją apie internete slypinčius pavojus, jiems buvo priminti saugaus elgesio jame principai. Be to, bibliotekos darbuotojos kvietė vaikus užpildyti „Pranuko anketą“ ir padiskutuoti, kurie duomenys yra asmeniniai, o kurie nėra laikomi privačiais. Užsiėmimo „Laikas prisijungus ir atsijungus“ metu vaikai sužinojo, kaip galima praleisti laiką ir be kompiuterio, telefono.
Bibliotekos Reivyčių filiale vyko edukacinis užsiėmimas vaikams „Internete būk saugus“. Jame dalyvavo darželio-mokyklos „Kregždutė“ ketvirtos klasės mokiniai ir mokytoja.
Per užsiėmimą bibliotekininkė Sonata Brasienė papasakojo, kaip elgtis internete, kokios asmeninės informacijos neviešinti, su mokiniais aptarė, kokių nuotraukų nedera skelbti internete, kaip susikurti saugų slaptažodį. Mokiniai pasitikrino savo žinias, atsakydami į testo „Ar esi saugus internete?“ klausimus.

Dalijosi patirtimis

Židikų bibliotekoje Saugesnio interneto savaitės renginių metu didesnis dėmesys buvo sutelktas į vyresniojo amžiaus vartotojus. Jie dvi dienas buvo kviečiami dalyvauti bibliotekoje vykusiuose pažengusiųjų mokymuose „Būkime saugūs internete“.
Mokymų dalyviai stebėjo tiesioginę transliaciją „Sukčiai internete: kaip apsisaugoti“. Demonstruodama skaidres, bibliotekininkė papasakojo, kaip susikurti saugų slaptažodį, kaip jungiantis prie savo banko stebėti, ar tinkamas tinklapio adresas, neatidarinėti staiga iššokančių langelių, ypač jei prašoma įrašyti elektroninio pašto adresą.
Mokymų dalyviai bendraudami pasakojo apie savo „nuotykius“, patirtus internete. O jų yra buvę ne vienas, ypač naudojantis išmaniaisiais telefonais.
„Visada naršant internete reikia pagalvoti, ar jaučiuosi saugus juo naudodamasis ir ar tikrai aš pats saugiai jame elgiuosi. Internetas mums suteikia beribių galimybių, bet ir vienu mygtuko paspaudimu galime labai nukentėti“, – tikino Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Židikų filialo bibliotekininkė Benita Vaizgėlienė
Vaikams skirto renginio metu bibliotekininkė lankytojus supažindino su Lietuvos vaikų sukurtu „Garbingo elgesio internete kodeksu“. Po to vyko diskusija apie tai, kodėl nereikėtų naršyti nežinomose, įtartinose svetainėse, ypač tose, apie kurių nesaugumą perspėja pats kompiuteris. Savo žinias mažieji židikiškiai pasitikrinti spręsdami testus ir kryžiažodžius. Visose rungtyse pirmavo ir nugalėtoja tapo Simona Lukošiūtė.

Interneto saugumu domėjosi pradinukai

Auksodės bibliotekoje Saugesnio interneto savaitė paminėta surengiant popietę Auksūdžio mokyklos-daugiafunkcinio centro pradinukams.
Popietėje vaikams pristatyta elektroninė pažintinė „Saugaus interneto enciklopedija“. Jie buvo supažindinami, kaip saugiai elgtis internete, kaip saugotis elektroninių sukčių, kaip kovoti su elektroninėmis patyčiomis. Užsiėmimo metu vaikai dalijosi savo pastebėjimais, su kokiomis situacijomis susiduria internete. Vėliau mokinukai buvo kviečiami pasitikrinti žinias, sprendžiant saugaus interneto testą „Ar esi saugus internete?“
Visi dalyviai buvo apdovanoti „Saugesnio interneto savaitės“ lankstinukais bei saldainiais.

Žmonės bijo informacinių technologijų

Bibliotekoje Viekšniuose suaugusieji stebėjo tiesiogines transliacijas, dalyvavo kompiuterinio raštingumo mokymuose pažengusiems vartotojams.
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Viekšnių miesto filialo bibliotekininkė Rasa Vilkaitė sakė, kad ir ankstesniais metais viekšniškiams buvo rengiami Saugesnio interneto savaitės užsiėmimai. Skirtumas toks, kad anksčiau tokie užsiėmimai būdavo skirti vaikams, o šiemet bibliotekininkė pabandė padirbėti su suaugusiais žmonėmis ir jiems suteikti reikalingos, naudingos informacijos apie internetą bei kompiuterinį raštingumą.

Įgyti naujų žinių buvo nusiteikę ir židikiškiai. Nuotr. iš Viešosios bibliotekos archyvo

„Iš tikrųjų suaugę žmonės supranta, kad žinoti apie saugų elgesį internete reikia. Didžiausia bėda yra ta, kad jie turi labai daug baimių. Jie nepasitiki savo jėgomis ir informacinėmis technologijomis apskritai. Ir aš net nekalbu apie, pavyzdžiui, naudojimąsi internetine bankininkyste“, – pasakojo „Santarvės“ pašnekovė.

Žinios nieko nekainuoja

Pasak bibliotekininkės, žmonės per televiziją mato, girdi per radiją, skaito straipsnius apie tuos atvejus, kai internetu savo negeriems darbeliams vykdyti pasinaudoja sukčiai. Jie visa tai mato, o paskui, nenorėdami patys tapti įvairaus plauko sukčių aukomis, vengia sėstis prie kompiuterio ar imti į rankas išmaniuosius telefonus, planšetes ir bandyti kai kuriuos reikalus tvarkyti nuotoliniu būdu.
„Užtat ir norisi kviesti žmones, kad domėtųsi, lankytų renginius, dalyvautų vykstančiuose mokymuose, nebūtų užsidarę vien savo namų aplinkoje. Dažnu atveju įgyti žinių jiems nieko nekainuoja. O juk žinojimas atveria duris, suteikia drąsos ir saugumo“, – mintimis pasidalijo R. Vilkaitė.

Vyksta didelis projektas

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Dangira Undžienė „Santarvei“ sakė, kad, pasibaigus Saugesnio interneto savaitei, iniciatyvos, renginiai, suteikiantys žmonėms daug naudingos informacijos, nesibaigs.
Biblioteka jau nuo praėjusių metų kovo įgyvendina didelį projektą „Prisijungusi Lietuva“. Jis tęsis iki kitų metų. Tikimasi, kad didžiausias norinčiųjų išmokti kompiuterinio raštingumo, saugumo internete principų gyventojų skaičius bibliotekose bus šiemet.
„Turime tikslą suteikti kompiuterinio raštingumo žinių didesniam žmonių skaičiui. Tai tas veiklas, mokymus vykdome ir vykdysime ne tik čia, Mažeikiuose, bet ir kaimuose bei miesteliuose tam, kad pasimokyti galėtų visi norintieji“, – paaiškino pašnekovė.
Pasak D. Undžienės, Mažeikių viešoji biblioteka bendradarbiauja su Užimtumo tarnyba ir kompiuterinio raštingumo moko tarnybos specialistų atsiunčiamus darbo ieškančius žmones. Užsirašyti į mokymus gali ir visi norintieji mažeikiškiai.

Žinių reikia visiems

Projektas „Prisijungusi Lietuva“ yra sudarytas iš kelių dalių. Kompiuterinio raštingumo mokymai yra labiau orientuoti į vyresnio amžiaus žmones.
Dėmesys skiriama ir vaikams. Projektą įgyvendinančios bibliotekos yra aprūpintos naujausiais įrenginiais, robotikais, konstruktoriais. Mažieji bibliotekos lankytojai jau turėjo galimybių tai išbandyti, jos niekur nedings ir ateityje.
Ir su kolegomis bibliotekininkais, ir su lankytojais bendraujanti D. Undžienės sakė: nepaisant to, kad šiuolaikinė vaikų ir jaunimo karta sunkiai įsivaizduoja gyvenimą be išmaniųjų įrenginių, interneto, saugumo juo naudojantis vis dėlto reikia mokytis.
„Jauni žmonės, bendraudami internetu, naršydami, žaisdami, apie gresiančius pavojus gal net ir nesusimąsto. Iki tol, kol kažkas negero nenutinka. Tikrai manau, kad jaunimą verta mokyti, kaip nuo tų pavojų apsisaugoti. Vyresniesiems tai irgi aktualu, nes dažnas dar tik mokosi internetu naudotis, gauti įvairias paslaugas. Tam tuos mokymus bei renginius ir organizuojame, kad jaunimas būtų truputį atsargesnis, o senimas – drąsesnis“, – apibendrino D. Undžienė.

Principai, kurių patariama laikytis

Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Greta Frajerytė paaiškino, kad yra keli saugaus elgesio internete principai, kuriuos reikia žinoti ir vaikams, ir suaugusiems žmonėms.
Pirmiausia, svarbu kontroliuoti, kokia privačia informacija ir su kuo dalijamės. Asmenine informacija dalytis su asmenimis, pažįstamais tik iš interneto erdvės, nėra saugu. Be to, savo socialinių tinklų paskyrose patariama nesidalyti savo buvimo vieta. Tam reikia išjungti „location“ funkciją. Specialistė patarė su kitais interneto vartotojais nesidalyti tokiomis nuotraukomis, vaizdo įrašais, jei prieštarautumėte, kad pamatytų jūsų šeimų nariai, draugai.

Niekas neapsaugos, jei nesisaugosime patys

Pasak policijos atstovės, interneto išnaudotojai padarys viską, kad tik įgautų pasitikėjimą. Jie savo potencialioms aukoms leidžia pasijusti svarbiais, išskirtiniais, pamažu įgyja jų pasitikėjimą, paskui nejučia išvilioja asmeninę informaciją, o ją turėdami pradeda kontroliuoti žmones.
„Kad netaptumėte aukomis internetinėje erdvėje, reikia laikytis minėtų principų, pagalvoti, kokią žinutę siunčia jūsų internetinis profilis aplinkiniams, ir prisiminti, kad asmuo kitoje ekrano pusėje gali būti ne tas, kuo prisistato.
Svarbu nepamiršti: niekas tavęs neapsaugos, jei pats nesilaikysi saugaus elgesio principų“, – apibendrino G. Frajerytė ir ragino kilus įtarimams apie išnaudojimą internete nedelsiant apie tai pranešti policijai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto