Sausio 13-osios byloje tyrimas atliekamas jau dėl 81 asmens

Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Ikiteisminį tyrimą dėl 1991 m. sausio 13-osios įvykių Lietuvoje atliekanti tyrimo grupė per dvejus metus surinko duomenų, kurių pagrindu tyrimas atliekamas jau dėl 81 asmens.

Byloje – 700 tomų

Šie asmenys, įtariama, 1991 m. sausį ėjo vadovaujamas pareigas TSRS Gynybos ministerijoje, Vidaus reikalų ministerijoje, Valstybės saugumo komitete ir dalyvavo 1991 m. sausio mėnesį jėga šturmuojant ir užimant strategiškai svarbius objektus arba talkino tai dariusiems asmenims.
Šiuo metu tyrimo grupės nariai baigia atlikti numatytus procesinius duomenų rinkimo veiksmus. Gautų duomenų pagrindu rengiami pranešimai apie įtarimą.
Kai tik bus parengti pranešimų apie įtarimą tekstai, prokurorai kreipsis į ikiteisminio tyrimo teisėją su prašymu pripažinti minėtuose įvykiuose dalyvavusius užsienio valstybės piliečius įtariamaisiais bei atlikti kitus veiksmus, susijusius su ikiteisminio tyrimo užbaigimu. Šiuo metu bylą sudaro apie 700 tomų medžiagos.

Ikiteisminis tyrimas – ir dėl karo nusikaltimų

Tyrimo grupės narių surinkti duomenys taip pat leido pradėti ir tęsti šį ikiteisminį tyrimą ne tik dėl nusikaltimo žmoniškumui, bet ir dėl karo nusikaltimų, tokių kaip tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymas, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimas, draudžiama karo ataka prieš civilius ir uždraustų karo priemonių naudojimas.
Kvalifikuojant TSRS kariškių ir kitų asmenų, 1991 m. sausį dalyvavusių šturmuojant ir jėga užimant Spaudos rūmus, Lietuvos radiją ir televiziją, Lietuvos radijo ir televizijos centrą, veikas, nagrinėti tarptautinės teisės aktai, reglamentuojantys nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus, analizuojama tarptautinė teismų praktika, TSRS valdžios priimti teisės aktai, iš įvairių šaltinių gauta medžiaga, susijusi su TSRS valstybinės valdžios priimtais teisės aktais ir valdžios veiksmais 1990–1991 metais.

Dirba tyrimo grupė

Tyrimo metu tikslinti asmenų, dėl kurių veiksmų atliekamas ikiteisminis tyrimas, duomenys, parašyta ir išsiųsta 18 teisinės pagalbos pašymų į užsienio valstybes, į 10 teisinės pagalbos prašymų gauti atsakymai, išanalizuota keli tūkstančiai vaizdo dokumentų, apklausta daugiau kaip 200 liudytojų, padaryti būtini parodymai atpažinti, papildomai apžiūrėtos Lietuvos radijo ir televizijos, Lietuvos radijo ir televizijos centro patalpos ir teritorija, atlikti kiti veiksmai.
Tyrimo grupę, generalinio prokuroro pavaduotojo nutarimu sudarytą 2010 m. gruodžio 29 d., sudaro penki Generalinės prokuratūros prokurorai ir du kriminalinės policijos biuro pareigūnai.
Esminį postūmį šios bylos tyrimui suteikė 2010 m. gruodžio 31 d. ir 2011 m. kovo 31 d. įsigaliojusios baudžiamosios atsakomybės taikymą už nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus palengvinusios Baudžiamojo proceso kodekso ir Baudžiamojo kodekso pataisos, numatančios galimybę užbaigti ikiteisminį tyrimą įtariamajam nedalyvaujant procese.
Karinių veiksmų metu 1991 m. sausį buvo nužudyta 14 civilių, 31 buvo sunkiai sutrikdyta sveikata, daugiau nei 1000 buvo kitaip sužaloti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto