Savanoriai miestą sutvarkė neilgam

Po visuotinės talkos praėjo nedaug laiko, o paplūdimiuose, pušynuose, kitose mažeikiškių gausiai lankomose vietose – vėl šiukšlių krūvos.
Atsakingi už miesto švarą valdininkai tvirtina: kol žmonės nekeis mąstymo, situacija nepasikeis. Pinigų viešosioms erdvėms tvarkyti ir poilsiavietėms atstatyti skiriama vis mažiau.


NE VISADA SPĖJA
UAB „Žemaitijos agroprekyba“ direktorė Irena Mockienė patikino „Santarvę“, kad bendrovės darbuotojai kiekvieną darbo dieną apeina jiems priklausančias teritorijas: miesto parkus, parkelius bei skverus ir surenka šiukšles.
Anot jos, ypač daug šiukšlių būna po savaitgalių.
„Plotai yra nemaži, mūsų žmonių nėra daug, todėl tenka darbuotis nuo ankstyvo ryto. Ir tai ne visada operatyviai pasiseka surinkti šiukšles“, – situaciją apibūdino direktorė.
I. Mockienė sakė, kad pasitaiko net tokių atvejų, kai šiukšlės tik surenkamos, o po valandos jų vėl pilna.
„Net jei ir du kartus per dieną rinktume šiukšles, niekas nepasikeistų, viskas priklauso nuo pačių gyventojų sąmoningumo. Kol žmonės nesuvoks, kad negalima šiukšlinti, situacija nepasikeis“, – įsitikinusi I. Mockienė.
NUKENČIA INVENTORIUS
Tirkšlių seniūnas Klemas Sobutas taip pat mano, kad mažeikiškiams trūksta kultūros.
„Gyventojų patogumui Tirkšlių pušyne yra įrengti ne tik šiukšlių konteineriai, bet ir šiukšliadėžės, bet visada randame prisvaidyta nemažai šiukšlių“, – piktinosi K. Sobutas.
Anot jo, parke šiukšlės nėra renkamos kasdien, tik pastebėjus, kad jų padaugėjo, ten yra nusiunčiami viešuosius darbus dirbantys žmonės.
Tirkšlių seniūnas patikino, jog parko inventorius jau yra sutvarkytas ir suremontuotas.
Reivyčių seniūnas Algimantas Auškalnis „Santarvei“ sakė, jog Tulnikių paplūdimyje labiausiai nukentėjo persirengimo kabinos. Jas reikia atstatyti.
„Paplūdimį prižiūri ir kiekvieną dieną šiukšles renka žmogus, atliekantis viešuosius darbus“, – tikino A. Auškalnis.
NUGRIAUS PAVĖSINĘ
Nemažai problemų dėl chuliganiškai besielgiančių gyventojų turi ir miesto seniūnas Petras Užkuras.
„Skaudžiausia yra dėl miesto paplūdimio. Dar tik prieš kelerius metus džiaugėmės naujomis pavėsinėmis, vaikams pagamintomis sūpuoklėmis, kitais pramogoms skirtais statiniais. O šiemet teks atsisveikinti su pagrindine pavėsine, nes jos konstrukcijos sugadintos nepataisomai, ir baiminamasi, kad jei artimiausiu metu ji nebus nugriauta, gali įvykti skaudi nelaimė. Naujai pavėsinei pastatyti lėšų nėra“, – tikino P. Užkuras.
Dalis suoliukų ir stalų bus išsaugota ir suremontuota. Paplūdimys turėtų būti paruoštas iki birželio pradžios.
„Norint išsaugoti tai, kas dar liko, žmonės turėtų būti atidesni, užfiksuoti chuliganizmą, kai yra niokojamas paplūdimio inventorius, ir pranešti policijai, kitaip mes tam kelio neužkirsim“, – sakė miesto seniūnas.
NESPĖJA IŠVEŽTI
Nemažai šiukšlių rajone liko neišvežtų po akcijos „Darom 2009“. Dar ir šiandien pakelėse, prie įvažiavimų į sodų bendrijas pūpso kalnai maišų su šiukšlėmis.
UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ direktorius Andrius Noreika „Santarvei“ sakė, kad netrukus visos šiukšlės bus išvežtos.
„Situaciją apsunkino tai, kad daugelis gyventojų pasinaudojo akcija ir prie bendrų šiukšlių krovė buities atliekas, baldus, buitinę techniką. Tai apsunkino mūsų darbą. Mes kasdien vežam buitines atliekas, kitas šiukšles – kai lieka automobilių, nes papildomos technikos neturime“, – paaiškino A. Noreika.
Pasak vadovo, jau išvežta apie 170 tonų po akcijos „Darom 2009“ likusių šiukšlių, dar per 100 tonų reikia išvežti.
POLICIJA, KURIOS NĖRA
P. Užkuro teigimu, yra sutarta su policija, kad pareigūnai kartkartėmis pravažiuotų pro paplūdimį ir kitas jaunimo pamėgtas vietas, ir jei reikia sudrausmintų netinkamai besielgiančius jaunuolius. Seniūnas mano, kad žmones sudrausmintų griežtesnė priežiūra ir baudos.
Mažeikių policijos komisariato viešosios tvarkos skyriaus viršininko pareigas laikinai einantis Arūnas Bubliauskas pripažino, jog nei šiemet, nei pernai dėl šiukšlinimo nebuvo pradėta nė vieno ikiteisminio tyrimo.
„Pernai pradėti septyni ikiteisminiai tyrimai dėl tyčinio turto sužalojimo ar sunaikinimo, šiemet tokių tyrimų – jau šeši. Bet šioje statistikoje – ne vien viešose vietose padaryti nusikaltimai,“ – sakė A. Bubliauskas. Anot viršininko, viena išeičių, kuri padėtų sutramdyti nedrausmingus gyventojus, galėtų būti municipalinė policija.
Pagrindinė municipalinės policijos funkcija ir būtų tvarkos palaikymas – užtikrinimas, kad mieste tylos valandomis nebūtų triukšmaujama, įvairaus chuliganizmo tramdymas ir kitų viešosios vietos pažeidimų užkardymas.
Apie tokios policijos reikalingumą Mažeikiuose kalbama jau ne vienus metus, bet kol kas be rezultato.
PINIGŲ TVARKYMUI
VIS MAŽIAU
Iki šiol miesto ir rajono šeimininkai žino tik vieną būdą kovoti su šiukšlintojais ir chuliganais – skirti biudžeto pinigų ir sutvarkyti, atstatyti jų nusiaubtas vietas. Tačiau krizė apkarpė ir šiaip negausias miesto tvarkymui skirtas lėšas.
Savivaldybės Aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Angelė Lengvenienė „Santarvei“ sakė, kad šiais metais lėšų, skirtų želdynams inventorizuoti, projektuoti, rengti, tvarkyti ar prižiūrėti, skirta daug mažiau nei pernai. 2008 m. iš Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos buvo skirta per 500 tūkst. litų, šiemet – 300 tūkst. litų. Iš jų 100 tūkst. litų atiteks seniūnijoms.
„Aštuonioms seniūnijoms yra paskirstyta po 12,5 tūkst. litų, išskyrus miesto seniūniją, kuri yra priskirta prie miesto, todėl atskiro finansavimo negauna. Dažniausiai pinigai būna skirti paplūdimiams, pavėsinėms, žmonių lankomiausioms vietoms sutvarkyti“, – paaiškino A. Lengvenienė.
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa sakė, kad miesto priežiūrai, jo apšvietimui, šviesoforams tvarkyti bei kitiems darbams šiemet skirta per 1,5 mln. litų, tačiau šios lėšos negali būti naudojamos želdynams, parkams ir skverams ar paplūdimiams tvarkyti.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:Tik krūva nuolaužų liko iš kelerius metus mažeikiškius džiuginusios pavenčių pavėsinės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto